Nowy biskup luterański Diecezji Katowickiej. Ks. Niemiec...

  Nowy biskup luterański Diecezji Katowickiej. Ks. Niemiec następcą bp. Szurmana [ZDJĘCIA]

  BP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ksiądz Marian Niemiec został wybrany nowym biskupem Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  1/11
  przejdź do galerii

  Ksiądz Marian Niemiec został wybrany nowym biskupem Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ©Luteranie.pl

  Ksiądz Marian Niemiec został wybrany nowym biskupem Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zastąpił zmarłego w styczniu biskupa Tadeusza Szurmana.
  W sobotę w Katowicach odbyła się nadzwyczajna sesja Synodu Diecezjalnego Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Delegaci dokonali na niej wyboru nowego zwierzchnika diecezji, który zastąpić ma zmarłego w styczniu biskupa Tadeusza Szurmana.

  Głosami uczestników synodu nowy biskupem diecezji został ks. Marian Niemiec, dotychczasowy proboszcz luterańskiej parafii w Opolu. Jego kandydaturę poparło ponad 80 proc. z 91 delegatów.

  - Z jednej strony jestem dumny z księży kolegów z Diecezji oraz Synodu, dlatego, że dość jednomyślnie dokonali tego wyboru. To pokazuje, że jest wśród nas wszystkich duża zgodność. Z drugiej strony powierzona jest mi wielka odpowiedzialność – powiedział biskup-elekt.

  – Cieszę się i wdzięczny jestem, że mogłem nabrać doświadczenia przez 10 lat pracy przy biskupie Tadeuszu Szurmanie, to z pewnością zaowocuje w nowej służbie - dodaje.

  Synod Diecezjalny stanowi najwyższą władzę w diecezjach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Składają się na niego delegacji zarówno duchowni, jak i świeccy. W katowickim Synodzie Diecezjalnym są wszyscy aktywni księża diecezji (31 osób) oraz 60 świeckich delegatów.

  Kandydatura ks. Niemca została wytypowana przez diecezjalną Konferencję Duchownych już w kwietniu. Świeccy delegaci mogli zgłosić na sobotniej sesji swojego kandydata jednak nie zrobili tego.

  Ks. dr Marian Niemiec pełni funkcję radcy Konsystorza i proboszcza luterańskiej parafii w Opolu (to ona w myśl zasad stanie się teraz siedzibą nowego biskupa Diecezji Katowickiej). W latach 2002-2012 był też duchownym radcą Diecezji, czyli zastępcą biskupa Szurmana.

  Ks. Niemiec urodził się 17 lutego 1961 roku w Kobielicach koło Pszczyny. W 1984 roku otrzymał tytuł magistra teologii ewangelickiej. Zanim w 1993 roku został proboszczem opolskiej parafii pełnił posługę w Kaliszu i Starym Bielsku. W 2007 roku otrzymał tytuł doktora teologii ekumenicznej. Żonaty, ma córkę i syna.

  Diecezja Katowicka liczy 41 parafii z 14 tysiącami wiernych. Po Diecezji Cieszyńskiej jest drugą co do liczebności Diecezją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zasięgiem obejmuje teren pomiędzy Częstochową i Żorami oraz Opolem i Krakowem.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama