Zabrze: kto i kiedy dokończy budowę stadionu? [ZDJĘCIA]

  Zabrze: kto i kiedy dokończy budowę stadionu? [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stadion Górnika Zabrze
  1/11
  przejdź do galerii

  Stadion Górnika Zabrze ©Bartosz Pudełko

  Zakończyły się pierwsze przetargi na dokończenie modernizacji stadionu Górnika Zabrze. Ofert jeszcze jednak nie wybrano. Sytuacja nie jest wymarzona, bowiem na ważne zadanie - budowę poszycia dachu - wpłynęła zaledwie jedna propozycja. Na dodatek droższa, niż zakładano.
  Przetargowa ofensywa spółki Stadion w Zabrzu trwa. Ogłoszone jako pierwsze przetargi na budowę poszycia dachu i wykonanie hydrofobizacji już zostały zakończone. Wpłynęły oferty i właśnie trwa ich wybór. Kolejne dwa przetargi są już w toku, a w najbliższych dniach zostaną ogłoszone następne.

  Przetarg na hydrofobizację trybun nie powinien rodzić kłopotów. Wpłynęło sześć ofert, jest więc w czym wybierać. Bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku zadaszenie. Tu wpłynęła bowiem tylko jedna oferta. Co gorsza, droższa o ponad 1 milion złotych, niż przewidywania inwestora.

  - Komisja przetargowa analizuje teraz ofertę i na podstawie tej analizy zapadnie decyzja o tym, czy zostanie ona mimo wszystko przyjęta. W tej chwili taka decyzja jeszcze nie zapadła - wyjaśnia Tadeusz Dębicki, prezes spółki Stadion w Zabrzu.

  Ową ofertę na wykonanie poszycia dachu złożyło Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, czyli spółka-córka Mostostalu Zabrze, która w naszym mieście ma na koncie m.in. budowę budynku obsługi ruchu sztolni przy ul. Miarki oraz dokończenie budowy basenu Aquarius na osiedlu Kopernika. Zaproponowana przez nią kwota to ponad 4 mln zł, a więc o 1,2 mln zł więcej, niż planowano wydać na ten cel. Czy to dużo?

  - Każda kwota jest znacząca przy takiej inwestycji. Mamy przecież budżet, w którym musimy się zmieścić - mówi Dębicki.

  - Oczywiście, że chcielibyśmy, aby ofert było więcej. To jest jednak rynek i w ten sposób odpowiedział. Dobrze jednak, że oferta wpłynęła od doświadczonej firmy, która z pewnością podołałaby zadaniu. W tej chwili analizujemy tę propozycję i zdecydujemy czy ją przyjąć - dodaje.

  Zarząd spółki obraduje teraz nad tym, czy ową ofertę przyjąć. Jeśli się zgodzi, nagnie to nieco budżet inwestycji. Jeśli nie, przetarg będzie musiał zostać powtórzony, a to oznacza kolejne tygodnie czekania.

  Lepiej wygląda za to kwestia drugiego zakończonego już przetargu - na hydrofobizację trybun. Tu wpłynęło sześć ofert.

  - Jesteśmy na etapie analizy propozycji. Jedną z nich prawdopodobnie wybierzemy - wyjaśnia Dębicki.

  Przyszły wykonawca hydrofobizacji, czyli zabezpieczenia betonowej konstrukcji trybun przed wodą, będzie miał miesiąc od podpisania umowy na wykonanie zadania. W przypadku zadaszenia mają to być 3 miesiące.

  Jeszcze przed weekendem majowym ogłoszone zostały dwa inne przetargi, które powinny zakończyć się w czerwcu. Pierwszy dotyczy budowy instalacji centralnego ogrzewania. Tu przyszły wykonawca będzie mieć 3 miesiące na uporanie się z powierzonymi pracami.

  Drugi z toczących się przetargów dotyczy budowy instalacji elektrycznej. Czas dla przyszłego wykonawcy nie może przekroczyć 4 miesięcy od podpisania umowy.

  W najbliższych dniach spodziewać się możemy kolejnych ogłoszeń ze strony inwestora. W kolejce do przetargów są takie zadania, jak: dokończenie prac budowlanych (polegające głównie na budowie ścian działowych w pomieszczeniach wewnątrz stadionu) czy wykonanie wentylacji obiektu przy Roosevelta 81.

  Nowy stadion Górnika Zabrze miał być gotowy wiosną 2013 roku. Później, po problemach Polimeksu-Mostostal, termin ten zmieniono na listopad. Jednak i tej daty nie udało się dotrzymać, a miasto wypowiedziało umowę wykonawcy pod koniec 2013 roku. Od tej pory czekamy na wznowienie budowy.

  Spółka Stadion w Zabrzu ostatnio utrzymywała, że wciąż realne jest aby Górnik zagrał mecz na nowej arenie jesienią 2014. Sytuacja z przetargiem na zadaszenie coś zmieniła?

  - Trudno mówić, żeby sytuacja nam się skomplikowała. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji i trudno przewidzieć jak przebiegać będą kolejne przetargi. Ja jednak wciąż utrzymuję, że realne jest dokończenie tego etapu do jesieni. To będzie trudne, ale możliwe - mówi Tadeusz Dębicki, prezes spółki Stadion w Zabrzu.

  Przypomnijmy, że cały czas mówimy o I etapie modernizacji, czyli budowie trzech trybun i infrastruktury wokół stadionu. Dopiero po zakończeniu tych prac możemy zacząć myśleć o czwartej trybunie.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama