Ważne
  Centra przesiadkowe w Częstochowie ułatwią komunikację?

  Centra przesiadkowe w Częstochowie ułatwią komunikację?

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dworzec Główny PKP ma mieć zadaszone perony dla autobusów, wypożyczalnię rowerów

  Dworzec Główny PKP ma mieć zadaszone perony dla autobusów, wypożyczalnię rowerów ©Piotr Ciastek

  Co zrobić, żeby miasto nie stanęło w korkach, a komunikacja publiczna była atrakcyjna dla podróżnych, także odwiedzających miasto? W Częstochowę stawiają na zintegrowanie komunikacji pieszej, rowerowej, samochodowej, autobusowej i kolejowej.
  Dworzec Główny PKP ma mieć zadaszone perony dla autobusów, wypożyczalnię rowerów

  Dworzec Główny PKP ma mieć zadaszone perony dla autobusów, wypożyczalnię rowerów ©Piotr Ciastek

  - Chcemy zbudować zintegrowane centra przesiadkowe z peronami autobusowymi, parkingami dla aut i rowerów, ścieżkami rowerowymi, wypożyczalnią rowerów. Znajdowałyby się one przy trzech dworcach kolejowych: Częstochowa Główna, Stradom i Raków - mówi Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.
  Do programu można włączyć planowany darmowy autobus ekologiczny kursujący miedzy Galerią Jurajską a centrum.
  Do przetargu na opracowanie koncepcji centrów przesiadkowych w Częstochowie zgłosiły się dwie firmy, z Rybnika i Mikołowa. Do końca maja przetarg zostanie rozstrzygnięty. Zwycięzca do końca lipca przygotuje koncepcję. Na tej podstawie będzi można ocenic ile potrzeba pieniędzy na inwestycję. Potem MZDiT opracuje dokumentację techniczną i stanie do konkursu na dotację unijną do tej inwestycji. Częstochowa liczy na pieniądze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2014-2020.

  - W Europie Zachodniej takie centra, np. w Amsterdamie już się sprawdziły. Możemy spróbować i u nas, ale ważne jest, jak takie centrum przesiadkowe miałoby wyglądać w pra-ktyce - mówi Tadeusz Wolny z Częstochowy.

  Spieszymy więc ze szczegółami. Parking przy dworcu PKP Częstochowa Główna od strony ul. Piłsudskiego miałby 4 zadaszone perony dla autobusów, 5 miejsc postojowych dla taksówek, 10 miejsc dla niepełnosprawnych, 15 miejsc dla rowerów oraz 50 miejsc dla samochodów osobowych. Od strony ul. Orzechowskiego powinny być 4 zadaszone perony dla komunikacji publicznej, 20 miejsc dla samochodów osobowych, 5 miejsc dla taksówek, 10 miejsc dla osób niepełnosprawnych, parking zadaszony dla 30 rowerów. W skład centrum przesiadkowego przy dworcu na Stradomiu wchodziłby jeden zadaszony peron dla autobusów, 5 miejsc parkingowych dla taksówek, 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych, parking zadaszony dla 15 rowerów, 20 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

  Na Rakowie założenie minimum to jeden zadaszony peron przystankowy dla autobusów, 4 miejsca postojowe dla taksówek, tyle samo dla dla osób niepełnosprawnych, parking zadaszony dla 15 rowerów, 30 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "centrum przesiadkowe"

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dla przytoczonych liczb określenie "centrum przesiadkowe" to kpina. Projekt ma sens, ale pojemność tzw. "centrów przesiadkowych" musi być co najmniej o rząd większa. Wynika to stąd, że na zwykłych...rozwiń całość

   Dla przytoczonych liczb określenie "centrum przesiadkowe" to kpina. Projekt ma sens, ale pojemność tzw. "centrów przesiadkowych" musi być co najmniej o rząd większa. Wynika to stąd, że na zwykłych parkingach zostawia się pojazd krótki czas, a przy centrach przesiadkowych - na długo. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama