Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzję w sprawie kopalni cynku i ołowiu w Łazach podejmą mieszkańcy

Patryk Drabek
Uchwała w sprawie kopalni w gminie Łazy: Rada Miejska w Łazach, podczas nadzwyczajnej sesji, nie przyjęła stanowiska w sprawie kopalni. Radni przegłosowali uchwałę, zgodnie z którą... to mieszkańcy mają podjąć decyzję w tej sprawie.

Można było w niej przeczytać między innymi, że w związku z tym, że 31 marca radni nie przegłosowali uchwały dotyczącej stanowiska w sprawie lokalizacji kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Łazy, mieszkańcy „z pełną determinacją protestują przeciw brakowi właściwych działań władz lokalnych zmierzających do przegłosowania tej uchwały”.

Przełom nastąpił w ubiegłym tygodniu, kiedy to na wniosek grupy radnych z klubu „Aktywni Razem” (Zenon Głąb, Władysław Nowak, Maria Stempel i Jan Hoffman) zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Łazach. Odbyła się w dosyć nietypowym terminie, bo 2 maja o godzinie 8. Radni, którzy zabiegali o zwołanie tego posiedzenia podkreślali, że Rada Miejska w Łazach powinna zdecydowanie sprzeciwić się budowie kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy.

Zdaniem tej grupy radnych, opracowanie, dotyczące społecznych i środowiskowych uwarunkowań budowy kopalni, które zaprezentowano 10 kwietnia podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach, wskazuje jednoznacznie na szkodliwe oddziaływanie takiej inwestycji.

Ostatecznie jednak wymieniona wcześniej uchwała nie została przegłosowana w pierwotnej formie.

Pojawił się bowiem wniosek, by zmienić jej treść. W ten sposób rada miała nie zajmować w tej sprawie żadnego stanowiska, a ze względu na tak istotną sprawę, mieszkańcy mieli wypowiedzieć się na ten temat podczas referendum.

Gdy zmiany zostały przegłosowane, salę opuścili radni, którzy wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnej sesji, a więc Zenon Głąb, Władysław Nowak, Maria Stempel i Jan Hoffman. Wcześniej, w trakcie burzliwej dyskusji na temat plusów i minusów powstania kopalni, salę opuścił również Leszek Bogłowski. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

- Mieszkańcy naszej gminy, mający określoną wiedzę na temat ewentualnych zagrożeń, jak również potencjalnych szans, sami podejmą decyzję w referendum gminnym - przeczytamy w oświadczeniu klubu radnych „Skutecznie dla gminy”.

Kilka lat temu w podobnej sytuacji znaleźli się radni Zawiercia. To właśnie tam początkowo chciano zlokalizować kopalnię cynku i ołowiu. Jednak w marcu 2008 roku radni przyjęli uchwałę, w której stanowczo sprzeciwili się takiej inwestycji na terenie Zawiercia.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera