Decyzję w sprawie kopalni cynku i ołowiu w Łazach podejmą...

  Decyzję w sprawie kopalni cynku i ołowiu w Łazach podejmą mieszkańcy

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uchwała w sprawie kopalni w gminie Łazy: Rada Miejska w Łazach, podczas nadzwyczajnej sesji, nie przyjęła stanowiska w sprawie kopalni. Radni przegłosowali uchwałę, zgodnie z którą... to mieszkańcy mają podjąć decyzję w tej sprawie.
  Można było w niej przeczytać między innymi, że w związku z tym, że 31 marca radni nie przegłosowali uchwały dotyczącej stanowiska w sprawie lokalizacji kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Łazy, mieszkańcy „z pełną determinacją protestują przeciw brakowi właściwych działań władz lokalnych zmierzających do przegłosowania tej uchwały”.

  Przełom nastąpił w ubiegłym tygodniu, kiedy to na wniosek grupy radnych z klubu „Aktywni Razem” (Zenon Głąb, Władysław Nowak, Maria Stempel i Jan Hoffman) zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Łazach.
  Odbyła się w dosyć nietypowym terminie, bo 2 maja o godzinie 8. Radni, którzy zabiegali o zwołanie tego posiedzenia podkreślali, że Rada Miejska w Łazach powinna zdecydowanie sprzeciwić się budowie kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy.

  Zdaniem tej grupy radnych, opracowanie, dotyczące społecznych i środowiskowych uwarunkowań budowy kopalni, które zaprezentowano 10 kwietnia podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach, wskazuje jednoznacznie na szkodliwe oddziaływanie takiej inwestycji.

  Ostatecznie jednak wymieniona wcześniej uchwała nie została przegłosowana w pierwotnej formie.

  Pojawił się bowiem wniosek, by zmienić jej treść. W ten sposób rada miała nie zajmować w tej sprawie żadnego stanowiska, a ze względu na tak istotną sprawę, mieszkańcy mieli wypowiedzieć się na ten temat podczas referendum.

  Gdy zmiany zostały przegłosowane, salę opuścili radni, którzy wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnej sesji, a więc Zenon Głąb, Władysław Nowak, Maria Stempel i Jan Hoffman. Wcześniej, w trakcie burzliwej dyskusji na temat plusów i minusów powstania kopalni, salę opuścił również Leszek Bogłowski. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

  - Mieszkańcy naszej gminy, mający określoną wiedzę na temat ewentualnych zagrożeń, jak również potencjalnych szans, sami podejmą decyzję w referendum gminnym - przeczytamy w oświadczeniu klubu radnych „Skutecznie dla gminy”.

  Kilka lat temu w podobnej sytuacji znaleźli się radni Zawiercia. To właśnie tam początkowo chciano zlokalizować kopalnię cynku i ołowiu. Jednak w marcu 2008 roku radni przyjęli uchwałę, w której stanowczo sprzeciwili się takiej inwestycji na terenie Zawiercia.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama