Ważne
  Barbórka jak w la belle époque

  Barbórka jak w la belle époque

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Barbórka jak w la belle époque
  Kończy się rok 2010, a nie słabną tęsknoty za latami siedemdziesiątymi ubiegłego wieku, za naszą polską la belle époque.
  Barbórka jak w la belle époque
  Prezes TV Silesia, pan Arkadiusz Hołda, urządził uroczystą akademię barbórkową w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Nie urząd wojewody, nie regionalny samorząd, tylko prywatny nadawca. Wszystko było jak za ancien régime'u: dwa tysiące galowych mundurów na sali, wicepremier od gospodarki, hymn państwowy i górniczy, przemówienia i nagrody, a potem widowisko estradowe, na które producent nie szczędził środków i wysiłków organizacyjnych.


  Może niektórych zadziwię, ale mnie się ten pomysł podoba. Wylewanie dziecka z kąpielą, to nasza narodowa specjalność, więc skoro odrzucamy dziedzictwo PRL-u, to z całym dobrodziejstwem inwentarza. Jakby nic z tamtych doświadczeń nie nadawało się do użycia w wolnym kraju. Owszem, sam nieraz postulowałem, aby górnictwo zdjąć z piedestału, aby odebrać mu przywileje "narodowego przemysłu" i sprowadzić do gospodarczej normalności. Ale to nie znaczy, że trzeba je odzierać z uroku, tradycji i celebry. Śląskie Barbórki są starsze niż PRL, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostawić im dawną rangę, także w sferze publicznych obchodów.

  Rzecz jasna, centralne akademie w Zabrzu, to wynalazek lat 60., kiedy Edward Gierek był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Dom Muzyki i Tańca gościł je aż do roku 1976, potem zostały przeniesione do Spodka. W 1983 r., już za gen. Jaruzelskiego, na krótko wróciły do Zabrza. Od 1990 r. poniechano ich z pewnym zawstydzeniem, a nawet obawą, aby przypadkiem władza - która zniosła socjalistyczny porządek w gospodarce - nie została wygwizdana.

  Sam zastanawiałem się, czy nie powrócić do tej idei, więc w 1997 roku, pod patronatem telewizyjnej "Dwójki", zorganizowaliśmy koncert barbórkowy w Domu Kultury kopalni Wujek. I to z udziałem prof. Leszka Balcerowicza, który dopiero co drugi raz został wicepremierem; wcześniej odniósł spektakularny sukces wyborczy, startując do Sejmu z okręgu katowickiego u boku Kazimierza Kutza. Potem te imprezy znów poszły w odstawkę, wszystko zalały zbiorowe ochlaje zwane karczmami piwnymi. Teraz zwyczaj barbórkowej akademii podjął właściciel TVS-u.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   recenzja

   Makula Marian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 33

   Dziwię sie drogi Michale że gniot wystawiony na Barbórkę przez TVS zyskał twoja aprobatę. Cenię twoje niezalezne poglady , lecz nie odrywajmy sie od ziemi. Cel był słuszny ale wykonanie o rzyć...rozwiń całość

   Dziwię sie drogi Michale że gniot wystawiony na Barbórkę przez TVS zyskał twoja aprobatę. Cenię twoje niezalezne poglady , lecz nie odrywajmy sie od ziemi. Cel był słuszny ale wykonanie o rzyć roztrzaść jak prawiol moj opa. I taki program przynosi wiecej szkody śląskowi , niz pożytku. W dodatku wazeliniarstwo w wykonaniu naszych notabli w stosunku do warszawskich vipów wyszło poza normy dobrego smaku.Z pozdrowieniami M Makula.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama