Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zostało docenione w stolicy

  Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zostało docenione w stolicy

  MZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Górnośląskie w Bytomiu po raz trzeci z rzędu zostało nominowane do nagrody w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla.
  To wyróżnienie jest od lat najwyższą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Konkurs organizuje Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Bytomskie muzeum zostało nominowane do Sybilli 2013 za projekt "Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/ katowickim w latach 1945-70".

  Składał się z rajdu edukacyjnego dla młodzieży, koncertów, spotkań przybliżających kulturę żydowską oraz konferencji naukowej.
  Gala laureatów Sybilli odbędzie się dziś w pałacu w Wilanowie. Muzeum Górnośląskie może stać się częścią Muzeum Śląskiego. Wczoraj rozpoczęły się konsultacje społeczne w związku z tymi planami. Przeciwko nim protestują pracownicy MG oraz środowiska muzealne w kraju.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dwie specjalistki wykreowały nagrodzone projekty. W nowej instytucji wzrośnie kreatywność

   Tadeusz B. Hadaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zostało wyróżnione w Warszawie obok czterech innych muzeów województwa śląskiego: Sybillą 2013 uhonorowanie zostało Muzeum Historii Katowic, a wyróżnienia otrzymały...rozwiń całość

   Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zostało wyróżnione w Warszawie obok czterech innych muzeów województwa śląskiego: Sybillą 2013 uhonorowanie zostało Muzeum Historii Katowic, a wyróżnienia otrzymały również trzy placówki: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej i Muzeum w Gliwicach.
   Muzealnicy z Muzeum Śląskiego, siedząc na walizkach, chwilowo nie mają możliwości realizacji swoich pomysłów. Teraz bowiem realizują priorytet zorganizowania i wyposażenia nowej siedziby. Wcześniej też byli nagradzani w Warszawie.

   Zarówno tegoroczne wyróżnienie dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak i poprzednie nominacje: "Wizjer" (2012) i "Re:wizje" (2011) były rozbudowanymi przedsięwzięciami, realizowanymi we współpracy z innymi instytucjami.

   Za każdym z nagrodzonych przedsięwzięć stoją konkretne osoby, które mają pomysł, organizują i kierują zespołem realizującym projekt.
   Właśnie takich, kreatywnych specjalistów, jak panie Anna Rak (nominacje za 2011 i 2012 r.) i Izabella Wójcik-Kühnel (wyróżnienie za 2013 r.) z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, potrzebują śląskie muzea. Dzięki ich potencjałowi przynajmniej część załogi ma możliwość uzewnętrznienia swojej kreatywności, czy pokazania umiejętności efektywnej współpracy.

   Jeżeli ktokolwiek wyraża swą nienawiść, to może "angel". Osobiście dostrzegam zarówno znaczenie i kunszt pracy muzealników i ponadczasową wartość ich projektów, jak i narastające od lat problemy. Te ostatnie trzeba wreszcie skutecznie rozwiązać, aby móc w przyszłości kreować więcej dobrych projektów podobnych "Utraconym nadziejom", czy "Wizjerowi" o "Re:wizjom".

   W obu muzeach (Śląskim i Górnośląskim) pracują świetni fachowcy i organizatorzy (dwie Panie spośród nich już wymieniłem) - w połączonej, dużej i nowocześnie wyposażonej instytucji będą mieli zapewne znacznie więcej okazji i możliwości, aby swoje umiejętności spożytkować z korzyścią dla siebie, muzeum, mieszkańców i regionu. Pozostali, dziś mniej widoczni, a może zmarginalizowani pracownicy, nie tylko wesprą najlepszych, ale z czasem będą mieli okazję rozwinąć skrzydła własnej kreatywności.
   Tego im życzę!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Współpracując można zyskać więcej - gratulacje za wyróżnienie

   Tadeusz B. Hadaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Wyróżnienie w kategorii "Wystawy historyczne i archeologiczne" 34 edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2013 otrzymało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, choć nagrodzone wydarzenie...rozwiń całość

   Wyróżnienie w kategorii "Wystawy historyczne i archeologiczne" 34 edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2013 otrzymało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, choć nagrodzone wydarzenie kulturalne, czyli wystawa wraz z imprezami towarzyszącymi, jest efektem współpracy Muzeum z Oddziałem w Katowicach Instytutu Pamięci Narodowej.

   Bez udziału IPN i bez dobrze przemyślanego zestawu imprez towarzyszących wystawa prawdopodobnie by nie została zauważona w Warszawie.

   Wyróżnienie dowodzi, że warto współpracować z innymi instytucjami prowadzącymi działalność kulturalną. Warto też przygotowywać wielowątkowe wydarzenia, gdzie centralnie usytuowaną wystawę otaczają atrakcyjne imprezy kulturalne i edukacyjne dla mieszkańców regionu.
    
   Gratulacje należą się zwłaszcza autorkom wystawy: dr Aleksandrze Namysło (z IPN) i Izabelli Wójcik-Kühnel (z Muzeum) oraz plastykom i organizatorom za pomysł, promocję i ciekawą, urozmaiconą imprezami realizację, którą słusznie dostrzeżono również poza Bytomiem i województwem śląskim.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jednak pracownicy MGB są fachowcami?

   angel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Panie Hadasiu, to jednak członkowie znienawidzonego przez Pana zespołu z MGB są coś warci? Proszę, ktoś poza grajdołem ich docenił. No i znowu wśród nagrodzonych muzea z Bytomia, Gliwic, Górnictwa...rozwiń całość

   Panie Hadasiu, to jednak członkowie znienawidzonego przez Pana zespołu z MGB są coś warci? Proszę, ktoś poza grajdołem ich docenił. No i znowu wśród nagrodzonych muzea z Bytomia, Gliwic, Górnictwa Węglowego z Zabrza, Historii Katowic, jakoś śląskiego muzeum z Katowic nie ma, czyli kto powinien się bać redukcji?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tematyka żydowska od lat w Polsce jak i na świecie gwarantuje sukces...

   Katowiczanin z Kattowitrz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   szkoda,że sprawy śląskie nikogo w Warszawie nie interesują - poza okresem wyborczym,gdy różnej maści amatorzy łatwego i dostatniego życia żebrzą o głosy ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama