Ścieżki rowerowe na wałach przeciwpowodziowych: Rowerowe...

  Ścieżki rowerowe na wałach przeciwpowodziowych: Rowerowe ścieżki powstaną nad Wisłą?

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wzdłuż Przemszy, od Będzina do Dąbrowy Górniczej, już kilka lat temu powstały ścieżki rowerowej
  1/2
  przejdź do galerii

  Wzdłuż Przemszy, od Będzina do Dąbrowy Górniczej, już kilka lat temu powstały ścieżki rowerowej ©Witold Stech

  Jazda rowerem na rzecznych wałach jest nareszcie legalna. W naszym regionie mogą powstać kilometry nowych tras
  W niedzielę prezydent Bronisław Komorowski podpisał w Bielsku-Białej, ustawę która zmieni życie wszystkich wielbicieli wycieczek rowerowych. Dzięki nowelizacji prawa wodnego będzie możliwa - a raczej zgodna z prawem - jazda rowerem po wałach przeciwpowodziowych. Do tej pory groził za to mandat.

  Nowelizacja daje też zielone światło dla nieco już zapomnianego projektu, czyli Wiślanej Trasy Rowerowej, traktu biegnącego wzdłuż Wisły - od gór po Bałtyk. Do tej pory brak stosownych przepisów blokował ten gigantyczny projekt, choć poszczególne gminy w naszym województwie - na własną rękę - postawiły na rozwój infrastruktury rowerowej, również wzdłuż rzek.


  Brzegiem Wisły

  Zmiany, pod którymi podpisał się prezydent Komorowski, sankcjonują to, o co wiele gmin - także w naszym regionie - zabiegało od lat i, co w świetle prawa, najwyraźniej robiło nie do końca legalnie.

  O konieczności uregulowania prawa prezydent Komorowski wspomniał w Bielsku mówiąc, że zmiana jest potrzebna "abyśmy mogli jeździć, legalnie, uczciwie, bez poczucia nadwyrężania prawa polskiego".

  - Dopiero ta ustawa pozwoli na finansowanie i prawdziwy rozwój infrastruktury rowerowej i powrót do projektu "Wiślanki" - mówi Jolanta Koźmin, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów.

  Zmiana prawa otwiera drogę gminom do starań o własne ścieżki jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. - Nasza jednostka jest zarządcą 340 km wałów rzecznych. Wiele kilometrów może być spokojnie użytkowana jako ścieżki rowerowe. Gminy muszą wystąpić do nas z wnioskiem o ich utworzenie, ale jesteśmy gotowi na ich wydawanie - mówi Tomasz Mainka, dyrektor ds. technicznych w Śląskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych.

  Do tej pory gminy musiały wykorzystywać boczne furtki. Do obejścia prawa świetnie nadawał się prosty zabieg nieoznaczania traktów jako drogi rowerowe. - Są gminy, gdzie takie trasy funkcjonują już kilka lat, to na przykład Wisła, Racibórz, Bieruń, Czechowice-Dziedzice. Wzdłuż rzeki prowadzony jest deptak, wykorzystywany przez rowerzystów - dodaje Mainka.

  Pieknymi ścieżkami może pochwalić się Skoczów, który ścieżki urządził na prawym i lewym brzegu Wisły. Ścieżki rozpoczynają swój bieg w Ochabach, a kończą się na granicy gminy w Harbutowicach. Docelowo ścieżką na wale rzeki można dotrzeć do Ustronia, a następnie dalej, aż do miasta Wisły.

  Doliną Czarnej Przemszy

  Ścieżki rowerowe, które powstały w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Siewierzu i Sławkowie w 2010 roku też wyprzedziły swoje czasy.

  - Cały odcinek trasy rowerowej w Będzinie przebiega doliną Czarnej Przemszy. Bieg rozpoczyna się u podnóża będziń-skiego wzgórza zamkowego, dalej prowadzi wzdłuż wału przeciwpowodziowego z lewej strony Czarnej Przemszy i alejkami parkowymi "Małpiego Gaju" - mówi Rafał Adamczyk z Urzędu Miejskiego w Będzinie. Kolejny odcinek trasy prowadzi drogami publicznymi, a ostatni koroną wału od zjazdu z ul. Prostej, poprzez most na ul. Bory w kierunku Parku Zielona.

  Trudno jednak mówić o nadużyciach przy tworzeniu projektu, skoro ten był opiniowany i zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego przy współfinansowaniu ze środków unijnych, a całość została zaakceptowana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

  Technologia

  CycleDroid. Śledzi nasz przejazd przy użyciu GPS. Wyświetla wiele parametrów, takich jak prędkość, przejechany dystans, czas, wysokość, informacje o wzniesieniach i nachyleniu terenu czy spalonych kaloriach. Trasa może zostać opublikowana na Facebooku.

  iMapMyRIDE. Aplikacja opiera się na zasadzie tworzenia sieci kontaktów, tras oraz treningów. Pozwala śledzić dystans, prędkość, tempo i spalone kalorie - w czasie rzeczywistym. Aplikacja jest darmowa.

  Endomondo Sports Tracker. Czas, odległość i spalanie kalorii są mierzone w czasie rzeczywistym. Wszystkie dane można porównać z poprzednimi wartościami lub pomiarami innych użytkowników. Przejrzysty pulpit może zostać dowolnie dopasowany przez użytkownika. Zawiera odtwarzacz muzyczny, a także elektronicznego trenera. Aplikacja jest darmowa .

  Bike Repair. Rowerzyści którzy dobrze władają językiem angielskim znajdą w aplikacji kompendium wiedzy z instrukcjami do naprawy roweru. Instrukcje naprawy wzbogacono o zdjęcia.

  Strava Running and Cycling. Pozwala na monitorowanie tras rowerowych, posiada również pozostałe podstawowe funkcje. Możemy więc śledzić dystans, prędkość czy nachylenie terenu.

  Ścięzki rowerowe na rzecznych wałach - co o tym sądzisz? Dyskutuj z autorem tekstu


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No

   Pawela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No cóż , pomysł dobry ! Ale znajac u nas tendencje do naginania prawa za niedługo pojawia się na nich motorowery, motocykle i Quady ! Kto bedzie to nadzorował ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama