Śląscy ratownicy oferują pomoc w ratowaniu tureckich...

  Śląscy ratownicy oferują pomoc w ratowaniu tureckich górników

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląscy ratownicy górniczy zaproponowali pomoc w akcji ratunkowej w tureckiej kopalni. Odpowiedzi jeszcze nie ma. Do wypadku, w którym zginęło ponad 200 osób doszło we wtorek w kopalni w Somie, około 120 km na północny wschód od Izmiru nad Morzem Egejskim. Kilkaset osób wczoraj nadal było uwięzionych pod ziemią. Ich szanse na przeżycie zmniejszały się z godziny na godzinę.

  - Do zawału w kopalni doszło w następstwie wybuchu transformatora - tłumaczył przedstawiciel lokalnych władz Muzaffer Yurttas w telewizji NTV.


  Miał poparzone aż 60 procent ciała  Co przeżywają górnicy nadal uwięzieni pod ziemią w Somie? Zapytaliśmy o to Władysława Rogalskiego, który przeżył katastrofę w kopalni Mysłowice. 4 lutego 1987 roku pracował przy likwidacji jednego z chodników. Po godz. 5.30 doszło do wybuchu metanu, a potem także pyłu węglowego. Zginęło 17 górników. Ze strefy zagrożenia wyprowadzono 47. Dwudziestu było ciężko poparzonych. Wśród nich Rogalski. Spalone miał 60 proc. powierzchni ciała.

  - Wyszedłem o własnych siłach. Proponowano mi pomoc, ale tam w tyle leżeli gorzej poszkodowani. O czym myślałem? W takiej sytuacji się nie myśli. Idzie się naprzód, byle do szybu i na powierzchnię - opowiada górnik.

  W szpitalu spędził trzy miesiące. Najgorsze było pierwsze 8-9 dni. To one decydowały o tym, czy będzie żyć. - Lekarz powiedział, że było bardzo źle. Poparzone drogi oddechowe. Jego zdaniem przeżyłem dzięki temu, że miałem bardzo silne serce - wspomina Władysław Rogalski. Teraz po ponad ćwierć wieku od tragedii wspomnienia już nie wracają. - Pierwsze lata były okropne, ale teraz już się uodporniłem - podkreśla.

  Ratownicy gotowi nieść pomoc i służyć radą  Adam Ściuk, dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Zabrzu przypomina, że radą i nowoczesnym sprzętem śląscy ratownicy służyli swoim kolegom m.in. w Ukrainie i Stanach Zjednoczonych. - Na pytanie o to czy potrzebna jest pomoc jeszcze nie dostaliśmy odpowiedzi. Jesteśmy gotowi do reakcji w każdej chwili - podkreśla Adam Ściuk.

  Do wypadku w Turcji doszło na głębokości aż dwóch kilometrow. Nasze kopalnie węgla kamiennego nie wydobywają na takiej głębokości. W Turcji to możliwe, bo temperatura górotworu jest niższa niż w polskich warunkach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama