Ważne
  Rząd przygotowuje się na wielką powódź w Polsce. Niepokojące...

  Rząd przygotowuje się na wielką powódź w Polsce. Niepokojące prognozy meteorologów [VIDEO]

  Kuba Dobroszek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najbardziej intensywne opady deszczu będą trwały do piątkowego wieczoru. Na Wiśle utworzy się fala wezbraniowa
  1/2
  przejdź do galerii

  Najbardziej intensywne opady deszczu będą trwały do piątkowego wieczoru. Na Wiśle utworzy się fala wezbraniowa ©Fot. TVP/x-news

  Wszystko wskazuje na to, że spełni się scenariusz najmniej korzystny - powiedział na środowej konferencji prasowej Mieczysław Ostojski, dyrektor IMGW-PIB. Największe opady wystąpią w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Na Wiśle utworzy się fala wezbraniowa.
  Wobec ostrzeżeń meteorologów bierny nie pozostaje rząd. Również premier Donald Tusk ostrzegł przed wzrostem stanów alarmowych na rzekach, a także zapowiedział, że w obliczu zagrożenia należy dmuchać na zimne. - Spodziewamy się ogromnych opadów. Mamy nadzieję, że nie dojdzie do wydarzeń szczególnie dramatycznych, jednak czujność jest bez wątpienia potrzebna - apelował szef rządu podczas konferencji prasowej podsumowującej wtorkowe posiedzenie rządu.  Źródło: TVP/x-news


  Premierowi wtórował minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski: - Pragnę poinformować, że wszystkie służby kryzysowe wojewodów, w tym służby monitorujące sytuację meteorologiczną i hydrologiczną, są w stanie najwyższej gotowości. Minister nadmienił dodatkowo, że służby zarządzania kryzysowego wojewodów pracują w trybie alertu powodziowego - informacje o zagrożeniu są na bieżąco przekazywane do mediów oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Chcemy jak najszybciej informować o zagrożeniu mieszkańców terenów, na których może wystąpić powódź - zadeklarował Rafał Trzaskowski.

  Sytuacja powodziowa była jednym z głównych tematów ostatniego posiedzenia Rady Ministrów. Rządzący obawiają się bowiem powtórki sprzed czterech lat, kiedy w powodzi w Polsce zginęło 25 osób. - Mija właśnie rocznica tej wielkiej katastrofy, tak zwanej majowej powodzi, dlatego jesteśmy przeczuleni, ale w dobrym tego słowa znaczeniu - stwierdził Donald Tusk. Premier zaznaczył także, iż poprosił o informacje dotyczące stanu zbiorników, które zawiodły w 2010 r. Nowy szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadbrygadier straży pożarnej Janusz Skulich dokona wizytacji wybranych obiektów. Ma to zwiększyć skuteczność planowanych zabiegów prewencyjnych.

  Dodatkowo w godzinach popołudniowych odbyło się posiedzenie zarządu zespołu zarządzania kryzysowego. Spotkaniu przewodniczył sam premier, który podsumowanie zebrania rozpoczął od słów, że "nie wszystko jest dobrze". - Gdyby było inaczej, byłbym dzisiaj spokojny, więc nie spotykalibyśmy się tutaj - rozpoczął szef rządu.

  Podczas konferencji po zakończeniu obrad powiadomiono, że najbardziej intensywne opady będą trwały do piątkowego wieczoru. W niektórych rejonach kraju może spaść nawet 120 mm w ciągu 48 godzin.

  Premier nawiązał również do powodzi sprzed czterech lat: - Jesteśmy teraz dużo mądrzejsi. Sporo rzeczy zrobiliśmy, wielu się nauczyliśmy, z całą pewnością działania wyprzedzające mogą zmniejszyć skutki większych zdarzeń pogodowych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama