Ambasador Izraela odsłonił w Bielsku-Białej tablicę...

  Ambasador Izraela odsłonił w Bielsku-Białej tablicę [ZDJĘCIA]

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ambasador Izraela odsłonił w Bielsku-Białej tablicę [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce, odsłonił w czwartek w Bielsku-Białej wraz z prezydentem miasta pamiątkową tablicę poświęconą Żydom z Bielska-Białej i okolic, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
  Tablica znalazła się na fasadzie Galerii Bielskiej BWA, gdzie przed wojną stała synagoga. 13 września 1939 roku zburzyli ją Niemcy. Na uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pomordowanym 6 tys. Żydom Bielska-Białej i okolic przyjechali Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce oraz Konsul Generalna USA Ellen Germain z konsulatu w Krakowie. Uroczystego odsłonięcia dokonali prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz ambasador Zvi Rav-Ner.


  Dorota Wiewióra, przewodnicząca zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej podkreśliła znaczenie tej tablicy. Przypomniała, że w miejscu obecnego budynku Galerii Bielskiej BWA znajdowała się synagoga, o czym przypomina inna tablica znajdująca się z drugiej strony budynku.

  - To uroczystość z inicjatywy Towarzystwa Polska – Izrael, które ufundowało tablicę. Czy długi trzeba było czekać? To kwestia finansów, pozwoleń i organizacji oraz tego, że jest nas bardzo mało. A takich miast naszym zarządzie jest bardzo dużo. Ale takie tablice powoli realizujemy w poszczególnych miastach – wyjaśniła.

  Jej zdaniem tablica powinna skłaniać bielszczan do refleksji. – Przechodzący tędy powinni zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, do czego prowadzi nietolerancja i antysemityzm – podkreśliła.

  Według niej bielszczanie pamiętają, że w miejscu Galerii Bielskiej BWA znajdowała się synagoga. Według przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej to efekt dobrej pracy edukacyjnej.

  - Bielscy nauczyciele spisują się na piątkę. Ostatnia akcja „Żonkil” przypominająca powstanę w getcie warszawskim pokazała, że młodzież chętnie angażuje się w takie przedsięwzięcia - powiedziała Wiewióra.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo