Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hitler: Zakon już istnieje. Idea wodzostwa wprowadzona WYWIAD Z ADOLFEM HITLEREM z 1935 r.

Redakcja
Adolf Hitler 1935 r.
Adolf Hitler 1935 r. Bundesarchiv
Adolf Hitler w 1935 r. udzielił wywiadu jedynemu Polakowi Kazimierzowi M. Smogorzowskiemu. Smogorzewski, jako korespondent Gazety Polskiej, przeprowadził wywiad z Hitlerem na pierwszą rocznicę podpisania polsko-niemieckiej deklaracji o niestosowaniu przemocy, która przypadała 26 stycznia 1935 r. Kontakt z wodzem ułatwił mu Ribbentrop. OTO FRAGMENT WYWIADU

W 1935 r. Adolf Hitler przyjął Kazimierza M. Smogorzewskiego w salonie na parterze Urzędu Kanclerskiego, w tzw. Pałacu Radziwiłłowskim w Berlinie. Wódz ubrany był skromnie, w brunatną marynarkę i czarne spodnie. Dziennikarz zapisał: "Wygląd ma o wiele młodszy i świeższy niż na ostatnich fotografiach. Kanclerz przygląda mi się i milczy. W jego oczach błąka się jakby uśmieszek: jak też dziennikarz da sobie radę z zagajeniem rozmowy".

CZYTAJ KONIECZNIE:
KAZIMIERZ SMOGORZEWSKI FILANTROPEM BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ

ZOBACZ KONIECZNIE:
BIBLIOTEKA ŚLĄSKA OTRZYMAŁA NIEZWYKŁY DAR: ZBIORY KAZIMIERZA SMOGORZEWSKIEGO

Kazimierz M. Smogorzewski: Upływa właśnie rok od czasu wytyczenia nowej linii w naszych wzajemnych stosunkach. Czy nie zechciałby Pan, Panie Kanclerzu, że ze względu na datę 26 stycznia 1934, w którym to roku podpisana została deklaracja polsko-niemiecka, złożyć dla "Gazety Polskiej" oświadczenia w sprawie stosunków polsko-niemieckich? Czy pozwala Pan, Panie Kanclerzu, abym w związku z poprzednimi oświadczeniami Pańskimi mógł przyjąć, iż polityka narodowosocjalistyczna ostatecznie przekreśla politykę minionych czasów w stosunku do Polski?
Adolf Hitler:
(...) Pojęcie rasistowskie w idei narodowosocjalistycznej zasadniczo odrzuca tzw. wynaradawianie. W tej bowiem gwałtem przeprowadzonej aneksji obcego dobra narodowego widzimy raczej osłabienie niż wzmocnienie własnej narodowości. Zapoczątkowana przez nas polityka szanowania sąsiadujących z nami obcych narodów jest w najwyższym stopniu wyrazem dorobku myślowego naszego ruchu, a zatem jest naszym najgłębszym przekonaniem. Nie myślimy kontynuować błędów popełnionych w przeszłych stuleciach. Jednym z wyrazów tej naszej woli jest usiłowanie nowego ukształtowania stosunków pomiędzy narodem niemieckim i polskim. Wszak praktyczne doświadczenia ostatnich stuleci wykazały, że naprawdę wartościowych elementów albo wcale nie można wynarodowić, albo też można tego dokonać z wielkim trudem i bardzo powoli. (...)
Smogorzewski: W dziedzinie polityki zagranicznej opinia publiczna interesuje się stanowiskiem Niemiec w sprawie rozmaitych paktów. Czy nie jest przedwczesne postawienie Panu Kanclerzowi pytania i w tej sprawie?
Hitler:
Nie mogę dziś wypowiadać się publicznie w przedmiocie różnych proponowanych paktów, albowiem dyskusja, częściowo zresztą, dopiero się zaczyna. Ale jedno zawsze muszę powtarzać: po pierwsze, Niemcy chcą żyć w spokoju ze wszystkimi sąsiadami i są gotowe, w sposób jak najbardziej pełny, zgodzić się na wszystko, co w tej mierze okaże się potrzebne; po drugie, Niemcy już nigdy więcej nie zrezygnują ze swego równouprawnienia; po trzecie, pod względem współpracy międzynarodowej, nie możemy rozumieć przyjmowania na siebie nieprzejrzystych zobowiązań z takimi konsekwencjami, że w końcu, ze względu na interesy narodowe Niemiec, mogłyby one tam nas zaprowadzić, dokąd my z własnej woli iść nie chcemy, a mianowicie do wojny. (...)

Smogorzewski: My, cudzoziemcy, czytamy i słyszymy często o mającym powstać "Zakonie niemieckim", o stosunku partii do państwa. Jak mamy rozumieć te określenia? Kierowani jesteśmy tylko chęcią jasnego przedstawienia sobie tego stosunku, a także sensu, w jakim ma być rozumiany pierwszy punkt programu partii narodowosocjalistycznej, opiewający, że program ten jest "w czasie ograniczony"?
Hitler:
Ma Pan rację, zasada wodzostwa jest już dzisiaj niemal całkowicie wprowadzona do konstytucji Rzeszy. "Zakon" już istnieje; jest nim przed 16 laty utworzona i w ciągu 16-letniej pracy wzrosła partia narodowosocjalistyczna. Ona zajęła miejsce uprzedniego partyjnego rozbicia, ona jest dziś przedstawicielem niemieckiej woli narodowej, przedstawicielką woli życia narodu niemieckiego, przedstawicielką całej Rzeszy Niemieckiej. Urzeczywistnianie celów ruchu narodowosocjalistycznego prowadzi do absolutnej jedności między partią a państwem. Toteż jej program z czasem będzie urzeczywistniony. Po realizacji zadań, można będzie uważać jej cel za osiągnięty.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!