Szołtysek: Kwiatki z Szywołdu

  Szołtysek: Kwiatki z Szywołdu

  Marek Szołtysek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marek Szołtysek
  1/3
  przejdź do galerii

  Marek Szołtysek ©arc Marek Szołtysek

  Byłem w niewielkiej śląskiej miejscowości Zębowice koło Olesna, gdzie naprzeciwko Urzędu Gminy jest Ośrodek Kultury. Jest tam obok biblioteki Izba Regionalna z wieloma zbiorami. Wśród nich oglądałem dawne ubiory mieszkańców Śląska. Wypatrzyłem kilka wyszywanych w zielono-fioletowe kwiatki, których typ nie pasował do znanych mi śląskich strojów.
  Okazało się, że na skutek zagranicznych kontaktów tamtejszych mieszkańców, kilka eksponatów pozyskano z Niemiec. Nie były to jednak stroje niemieckie, ale stroje szywołdzkie. Osoba oprowadzająca po tej zębowickiej izbie spytała mnie nawet, czy wiem, o co chodzi. A wiedziałem doskonale, bo kiedy byłem dzieckiem, to moja babcia wielokrotnie opowiadała mi o szywołdzianach. Ale po kolei.

  Rodzina mojej babci pochodziła z Przyszowic koło Gliwic, która to wieś graniczy z dzisiejszą dzielnicą Gliwice-Bojków. Ale nazwa "Bojków" istnieje dopiero od 1946 roku, bo wcześniej, od XIII wieku do drugiej wojny światowej, wieś tę nazywano Szynwałd, Schoenewald albo po śląsku - Szywołd. Mieszkali tam potomkowie średniowiecznych kolonistów, sprowadzonych z niemieckiej Frankonii.

  Ludzie ci jednak zamknęli się na wpływy Ślązoków. Szywołdziany inaczej się ubierali, inaczej mówili - i do minimum ograniczali kontakty ze Ślązokami. Ale też niechętni byli wobec niemieckiego mieszczaństwa z Gliwic. Niestety, ta niezwykle ciekawa społeczność została zniszczona pod koniec drugiej wojny światowej. Większość bowiem wraz z armią niemiecką wyjechała, a tych co pozostali, wymordowali Rosjanie w 1945 roku. U mnie w domu wspominano, że spora grupa tych mieszkańców cierpiała na choroby psychiczne - co było skutkiem żenienia się między sobą przez wieki. Natomiast z powodu kulturowej odmienności byli oni uznawani za dziwaków.

  Moja babcia jednak opowiadała o szywołdzianach, że byli to bardzo solidni ludzie i dobrzy fachmani. Przykładowo, jak rodzina babci miała w domu świniobicie, to zawsze zatrudniała "masorza szywołdziana". Bowiem nikt nie potrafił zrobić takich wosztow, preswosztow, krupniokow czy lyberwosztow, jak ten "chop ze Szywołdu". Choć - jak opowiadano - człowiek ten nie potrafił dobrze mówić ani po śląsku, ani po niemiecku. On godoł po szywołdzku.

  szoltysek@szoltysek.com.pl


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   :::

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   "Choć - jak opowiadano - człowiek ten nie potrafił dobrze mówić ani po śląsku, ani po niemiecku. On godoł po szywołdzku. "

   Szołtysek nie mówi dobrze ani po śląsku ani po polsku, np. mówi "Ślązok"

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama