Szczepański: Górniczy boss nad bossami

  Szczepański: Górniczy boss nad bossami

  Marek S. Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marek Szczepański

  Marek Szczepański

  Od wielu miesięcy wiadomo było, że Kompania Węglowa, kolos na glinianych nogach, przeżywa bardzo poważne trudności finansowe, kadrowe, organizacyjne, a wydobyty węgiel - jak wyrzut sumienia - piętrzy się na zwałach.
  Marek Szczepański

  Marek Szczepański

  Na czele tak dużej firmy nie stał jednak prezes, a jedynie koordynator. Przemysłowy okręt flagowy pozbawiony był kapitana, a zatem osoby w pełni odpowiedzialnej za podejmowane decyzje i losy tysięcy pracowników. Co gorsza, koalicyjny rząd RP, piszę o tym od czterech lat, nie przedstawił zwartego, spójnego i czytelnego programu gospodarczego związanego ze śląskim węglem.

  Owszem, politycy mają usta pełne frazesów, zwłaszcza w okolicach wyborów, ale z tego słowotoku niewiele czy wręcz nic nie wynika.
  Na to wodolejstwo zwrócił uwagę w liście do premiera Tomasz Adamek, były hajer, który ring bokserski próbuje zamienić na ring polityczny, kandydując do Parlamentu Europejskiego. "Piszę do Pana, stwierdza champion z Gilowic, jako były górnik i osoba, która zna trud pracy na Śląsku. Proszę skończyć z gadaniem i przejść do działania. Wiem, że jest Pan mistrzem w wygłaszaniu pięknych i gładkich słów oraz składaniu pustych obietnic". Nic dodać, nic ująć, choć brukselski kandydat zupełnie nie jest z mojej bajki.

  Trudno też nie dostrzec słabej, jednoznacznie niezadowalającej, współpracy między wicepremierem Januszem Piechocińskim a wiceministrem gospodarki Tomaszem Tomczykiewiczem. A zatem osobami odpowiedzialnymi między innymi za losy branży górniczej. Depozytariuszami i delegatami samego Donalda Tuska.

  Jakież było zatem społeczne zdumienie, gdy premier najpierw wsparł strajkujących w Katowicach związkowców, poparł ich argumenty i wielkodusznie zaszczycił swoją obecnością. Problem w tym, że zarzuty syndykalistów miały najcięższy kaliber: korupcja, złe zarządzanie, układy, układziki i personalne karuzele. Potwierdzając część z tych zarzutów, premier, paradoksalnie, obarczył sam siebie za brak nadzoru właścicielskiego. Wszak to on jest bossem wszystkich górniczych bossów i w rezultacie polityczna odpowiedzialność za branżę spoczywa w końcu na szefie rządu RP.

  Ale czujność i poprawność zakłóciła zapewne kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego i polityczny zgiełk, jaki jej towarzyszy. Niemal od razu wnikliwe, nicujące kontrole w węglu zapowiedział publicznie prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski. Takie inwigilacje winny być prowadzone dużo wcześniej, zwłaszcza jeśli były przesłanki do ich natychmiastowego wdrożenia.

  Najbardziej nawet szczegółowe kontrole nie doprowadzą jednak do sanacji śląskiego węgla, mogą co najwyżej ją ułat-wić i przyśpieszyć. Nie ma bowiem jednej, a przy tym magicznie prostej recepty na podniesienie upadającej Kompanii. Konieczny jest wysiłek rządu, kompetentnych jego przedstawicieli w górniczym nadzorze, związkowców, pracowników, samorządów regionalnych i lokalnych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FSWZ0e4WI3k

   EJVkg72b9X (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   The abitliy to think like that shows you're an expert

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   50 lat do tylu

   Luap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ze wzgledu na warunki gorniczo-geologiczne gornictwo w.k.w Europie i Polsce nie ma zadnych szans utrzymania sie na rynku.Ten Taras juz teraz wie jakie beda ceny za 3 lata!Boze,totalny ignorant!!!...rozwiń całość

   Ze wzgledu na warunki gorniczo-geologiczne gornictwo w.k.w Europie i Polsce nie ma zadnych szans utrzymania sie na rynku.Ten Taras juz teraz wie jakie beda ceny za 3 lata!Boze,totalny ignorant!!!
   Jedyna droga to 100% prywatyzacja,co oznacza poczatek konca polskiego gornictwa w.k. i ......zmniejszenie,chociaz troche,polskiej biedy:ale tu mnie zasen z Was nie roumie,prawda????zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Na czele tak dużej firmy nie stał jednak prezes, a jedynie koordynator"

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   rzeczywiście to jest problem.
   A to że poprzedni prezes polska PSLowska ministerialna małpa z Sosnowca zepsuła zegarek i z powrotem uciekła na mazowieckie drzewo, to już profesorska pseudoelita z...rozwiń całość

   rzeczywiście to jest problem.
   A to że poprzedni prezes polska PSLowska ministerialna małpa z Sosnowca zepsuła zegarek i z powrotem uciekła na mazowieckie drzewo, to już profesorska pseudoelita z Częstochowy nie zauważa...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto tu rżnie wiekszego głupa?

   zwykły ktoś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Łolaboga! To trzeba było aż Adamka, żeby odkryć, że w sprawie górnictwa od '89 roku wszystkie zainteresowane strony (kolejni premierzy, resortowi ministrowie, zarządy kopalń, dziesiątki górniczych...rozwiń całość

   Łolaboga! To trzeba było aż Adamka, żeby odkryć, że w sprawie górnictwa od '89 roku wszystkie zainteresowane strony (kolejni premierzy, resortowi ministrowie, zarządy kopalń, dziesiątki górniczych związków zawodowych) zaklinają rzeczywistość próbując ją zagadać? Kto w KW miał podejmować decyzje biznesowe, tak jak robią to Czesi w kopalni Silesia w Czechowicach, skoro wszystko jest tam podporządkowane bieżącej polityce, wyborczym kalendarzom? Czy zrobi to prezes Taras? Wątpliwe. Ministerstwo Gospodarki nie ma odpowiednich ludzi do współpracy z górnictwem. Tomczykiewicz mo ślonski akcynt, i polityczne plecy u Tuska. To są jego jedyne kompetencje.

   P.S. Adamek pismo do Tuska co najwyżej podpisał, a nie napisał. Ale czy to ma znaczenie? Na polityce w naszym kraju znają się wszyscy!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLOWOTOK

   imc, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   bardzo mi to okreslenie ,,pasuje,,,

   Wyspianski napisal,,,,slowa,slowa itd i miales ,,,kolego,,reszte sobie dopowiedzcie..
   Szczegolnie polecam to Panu z Bielska Bialej.

   Boss i gdyby byl inny tez...rozwiń całość

   bardzo mi to okreslenie ,,pasuje,,,

   Wyspianski napisal,,,,slowa,slowa itd i miales ,,,kolego,,reszte sobie dopowiedzcie..
   Szczegolnie polecam to Panu z Bielska Bialej.

   Boss i gdyby byl inny tez by tak zrobil,,,prolongowal 350 mln,ma z czego z OFE.

   Slowotok do PE powoduje GLUPOTOK.,nawet u Kutza..chociaz i tak trzeba na niego oddac glos,,,bo

   oni jedyni obiecali

   Federalna Europe
   Armie Europy
   Euro
   Autonomie Slaska
   Karte Praw Podstawowych

   To ww bylo tylko u nich u reszty jest SLOWOTOK ,ktory powoduje Kielbase wyborcza i wychodzi WURST.

   Lubie ,,Wuszt,,,ale do skonsumowania prawdziwy nie ten sceniczny i nie ten propagandowy..

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama