Sensacyjne odkrycie w Cieszynie. Znaleziono pierwsze wydanie...

  Sensacyjne odkrycie w Cieszynie. Znaleziono pierwsze wydanie Biblii

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Najstarsze, pochodzące z września 1522 roku wydanie Nowego Testamentu w przekładzie Marcina Lutra odkryto w Książnicy Cieszyńskiej.
  1/2
  przejdź do galerii

  Najstarsze, pochodzące z września 1522 roku wydanie Nowego Testamentu w przekładzie Marcina Lutra odkryto w Książnicy Cieszyńskiej. ©Anna Fedrizzi-Szostok

  Najstarsze, pochodzące z września 1522 roku wydanie Nowego Testamentu w przekładzie Marcina Lutra odkryto w Książnicy Cieszyńskiej.
  Choć dzieło to zostało wydane w wysokim - jak na owe czasy - nakładzie, liczącym trzy tysiące egzemplarzy, w zbiorach polskich należy do rzadkości - informuje Krzysztof Szeląg, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej. Katalog centralny starych druków Biblioteki Narodowej w Warszawie, oprócz druku będącego własnością Książnicy, odnotowuje jeszcze tylko trzy egzemplarze dzieła - dwa w Toruniu i jeden we Wrocławiu.

  W marcu, podczas inwentaryzacji księgozbioru Leopolda Jana Szersznika, uwagę Jolanty Sztuchlik, kierowniczki Działu Zbiorów Specjalnych zwróciła jedna z ksiąg z działu "Antiquitates Typographicae" ("Starożytności typograficzne"). Był to wolumin o wymiarach 31 na 21 cm, liczący 217 kart, wydrukowany piękną gotycką czcionką i oprawiony w nieusztywniony brązowy pergamin. Sprawiał wrażenie cennego, a zarazem tajemniczego. - Już w czasach Szersz-nika został zakwalifikowany do działu biblioteki, w którym są najstarsze i najcenniejsze druki. Co więcej - zawierał niezwykle piękne drzeworytowe ilustracje oraz inicjały o charakterze figuralnym, pozbawiony był karty tytułowej i początkowych stron, a co za tym idzie - pozostawał niezidentyfikowany - wyjaśnia Sztuchlik.

  Co ciekawe, na samym końcu tekstu, w tzw. kolofonie dzieła, ktoś czerwonym atramentem wypisał datę 1522, co zdawało się sugerować, że zagadkowy egzemplarz pochodzi jednak z początków XVI w. Po przeprowadzeniu analizy tekstu okazało się, że jest to pierwsze wydanie Nowego Testamentu w tłumaczeniu Marcina Lutra, wydane w 1522 r. w Wittenberdze staraniem Lucasa Cranacha starszego i Christiana Döringa, w drukarni Melchiora Lottera starszego, ozdobione drzeworytowymi ilustracjami autorstwa Lucasa Cranacha starszego.

  Dlaczego więc dzieło, tak cenne zarówno dla reformacji, jak i historii drukarstwa, w Cieszynie pozostawało dotąd niezauważone? Dzięki notatce rękopiśmiennej, jaką Szersznik sporządził na pierwszej zachowanej karcie książki, dowiadujemy się, iż nabył je dla swojej biblioteki w 1808 roku za sumę 45 krajcarów. Być może dlatego, że dzieło nie posiadało karty tytułowej, a jego kolofon nie informował o dacie i miejscu wydania oraz nazwie wydawcy, dla nabywcy pozostało ono jednak niezidentyfikowane.

  Nie rozpoznali go także późniejsi kustosze zbiorów. Biblia wrześniowa, bo tak jest nazywana, zostanie zaprezentowana publicznie podczas Nocy Muzeów, która w Cieszynie odbędzie się 23 maja.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A już myślałem

   Niemozebycpuste (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Że znaleźli biblie pisaną przez Chrystusa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biblia.

   Rumek. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Cudze chwalicie , a swego nie znacie. Właśnie tam na slońsku Cieszyńskim miały liczne wydarzenia związane z życiem protestanckim ludzi wierzących słowu Bożemu.Czytających wiernych i w pełni...rozwiń całość

   Cudze chwalicie , a swego nie znacie. Właśnie tam na slońsku Cieszyńskim miały liczne wydarzenia związane z życiem protestanckim ludzi wierzących słowu Bożemu.Czytających wiernych i w pełni praktykujących wiernych Bogu. 1zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co te gadki o w pełni praktykujących?

   Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Po co ten "bogobojny" komentarz - religia jest prywatną sprawą każdego człowieka. Kto chce, ten wierzy, kto nie chce - inaczej sobie tłumaczy Świat.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama