Donocik: Zagraniczni przedsiębiorcy są bardzo zainteresowani...

  Donocik: Zagraniczni przedsiębiorcy są bardzo zainteresowani Śląskiem

  Tadeusz Donocik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tadeusz Donocik

  Tadeusz Donocik

  Na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw gości co rok wiele znamienitych postaci ze świata polityki i gospodarki - co jest ważne również dla miast i regionu. Już dziś mogę poinformować, że IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw został oficjalnie objęty patronatem przez Joségo Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej - mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Rozmawia Mariusz Urbanke.
  Tadeusz Donocik

  Tadeusz Donocik

  Ledwo skończył się w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy, a już rozpoczęły się przygotowania do Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Nie za dużo tych kongresów i debat? Przeciętny Kowalski czy Masztalski może dojść do wniosku, że więcej gadamy niż robimy.
  To już czwarta edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, co dowodzi, że organizowane przez naszą Izbę przedsięwzięcie jest potrzebne, cieszy się zainteresowaniem, bo jest elementem wypełniającym istniejącą niszę. Mali i średni przedsiębiorcy powinni bowiem zostać zauważeni i docenieni - Kongres jest miejscem, w którym oddajemy im głos, a oczy całej Europy są kierowane właśnie na nich.

  Na Kongresie gości co rok wiele znamienitych postaci ze świata polityki i gospodarki - co jest ważne również dla miast i regionu. Już dziś mogę poinformować, że IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw został oficjalnie objęty patronatem przez Joségo Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej.

  Hasło tego Kongresu to "10 lat przedsiębiorczości bez granic". RIG coraz więcej miejsca poświęca wymianie handlowej z zagranicą. Dlaczego?
  Kontakty międzynarodowe przyczyniają się do rozwoju firm, a co za tym idzie - do zwiększenia ich przychodów oraz zysków. Chcielibyśmy, żeby więcej firm z sektora MSP szło tą drogą.

  Z danych PKPP Lewiatan wynika, że większość, bo aż 56,6 procent małych i średnich przedsiębiorstw nie docenia znaczenia wspólnego rynku Unii Europejskiej dla rozwoju działalności. Prawie 67 procent przedsiębiorstw mikro, małych i średnich nie jest zainteresowanych eksportem, ponieważ większość towarów sprzedaje na rynku wewnętrznym. Jakie są tego przyczyny?
  Można przypuszczać, że do niedawna te firmy były w komfortowej sytuacji, ponieważ polski rynek był chłonny, Polacy dorabiali się, nadrabiając pewne zaległości cywilizacyjne z lat minionych i wiele towarów można było sprzedać od ręki. Jednak te złote czasy się kończą, a do Polski wchodzi silna konkurencja nie tylko europejska, ale nawet z Chin. Potencjał MSP, szczególnie firm średnich, jest na tyle duży, że powinny kierować swoje zainteresowanie również na rynki zagraniczne, żeby zdobyć nowych klientów i nowe źródła zysków. Stąd tak dużo tematyki eksportowej w naszych projektach i stąd nasze wysiłki, by znaleźć interesujących partnerów w świecie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A Pan Urbanke twierdzi

   imc. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ze nie robil wywiadu z Kongresu..

   Od mieszania lyzka ,herbata slodsza nie bedzie...

   Gdzie ten ,,Kapital,Innowaje,,Plany i konsekwentna Realizacja z Efektownymi zyskami ,lub conajmniej sluzenie...rozwiń całość

   ze nie robil wywiadu z Kongresu..

   Od mieszania lyzka ,herbata slodsza nie bedzie...

   Gdzie ten ,,Kapital,Innowaje,,Plany i konsekwentna Realizacja z Efektownymi zyskami ,lub conajmniej sluzenie gorzej czy lepiej ludziom.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Donocik- żywa skamielina

   towariszcz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W Rudzie Śląskiej jest Muzeum PRLu, potrzebują eksponatów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy ten pan

   słowotok z PRL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   pójdzie na emeryturę?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama