Ważne
  PROGNOZA POGODY: Kiedy przestanie padać? Prognozy nie są...

  PROGNOZA POGODY: Kiedy przestanie padać? Prognozy nie są optymistyczne POWÓDŹ 2014

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szymon Pysz z z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

  Szymon Pysz z z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ©ARC

  Powódź 2014: Kiedy przestanie padać i woda w rzekach opadnie? Prognozy pogody nie są optymistyczne dla woj. śląskiego - mówi synoptyk Szymon Pysz z z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Rozmawia Janusz Strzelczyk.
  Szymon Pysz z z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

  Szymon Pysz z z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ©ARC

  Południowa część województwa śląskiego - rejony Żywca, Bielska-Białej, Skoczowa - została częściowo zalana. Czy w najbliższych godzinach pogoda się poprawi, a woda zacznie opadać?
  Prognozy dla województwa śląskiego nie są optymistyczne. Noc z piątku na sobotę (rozmawialiśmy w piątek - przyp. red.) będzie deszczowa z opadami do 25 mm na metr kwadratowy. Możliwe też są burze. Temperatura będzie się wahała w granicach 8-10 stopni Celsjusza.
  Sobota także zapowiada się deszczowa. Chociaż opady nie będą już tak duże jak w czwartek czy w piątek, ale spadnie około 12 mm wody na metr kwadratowy. Jeżeli wystąpią burze, a tego nie można wykluczyć, to opady będą jeszcze większe, sięgające 20 mm na metr kwadratowy. Możliwy jest także opad gradu. W czasie burz należy się spodziewać gwałtownych porywów wiatru, nawet do 70 kilometrów na godzinę. Prognozowana temperatura na sobotę to około 17 stopni Celsjusza, a więc niezbyt ciepło.

  ŚLEDŹ SYTUACJĘ POWODZIOWĄ W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
  POWÓDŹ 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  POWÓDŹ 2014: DZIEŃ 17.05.2014 WODY CORAZ WIĘCEJ RELACJA NA ŻYWO


  ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA:
  POWÓDŹ 2014: EWAKUACJA NA ŚLĄSKU. DRAMAT MIESZKAŃCÓW SKOCZOWA


  ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE POWODZIOWE, LUB AKCJI RATUNKOWEJ?
  PRZEŚLIJ NA alert@dz.com.pl
  OPUBLIKUJEMY JE W GALERII POWODZIOWEJ


  Może więc w niedzielę pogoda nieco się poprawi?
  Niestety, nie zanosi się na znaczącą poprawę pogody. Raczej wygląda na to, że cały weekend będzie taki jak ostatnie dni, czyli deszczowy. Zarówno w nocy z soboty na niedzielę, jak i w niedzielę w ciągu dnia spodziewane są opady deszczu. Pogoda będzie niespokojna - możliwe są tzw. punktowe burze. Wtedy tam, gdzie będzie burza, spadnie nawet 20 milimetrów deszczu na metr kwadratowy. Wzrośnie natomiast temperatura. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą około 20 stopni C. Utrzyma się duża wilgotność powietrza.

  Jaki będzie początek przyszłego tygodnia? Będzie więcej słońca?
  W poniedziałek nie spodziewamy się jeszcze znaczącej poprawy. Będzie wprawdzie cieplej, temperatura w dzień wzrośnie nawet do 20-23 stopni Celsjusza, ale nadal należy spodziewać się burz. Tak więc to jeszcze nie będzie radykalna zmiana pogody. Spodziewamy się mokrego poniedziałku.

  A następne dni?
  Wtorek nie przyniesie jeszcze zbyt dużych zmian. Spodziewamy się podobnej temperatury jak w poniedziałek, a więc do 23 stopni Celsjusza. Warunki będą sprzyjać występowaniu burz, podczas których znów dadzą znać o sobie intensywne opady deszczu. Dopiero w środę powinno być lepiej.

  Czy to znaczy, że będzie słonecznie i ciepło?
  Środa rzeczywiście zapowiada się dobrze. Powinniśmy odpocząć od deszczu, a prognozowana temperatura na ten dzień to 23, a nawet 26 stopni Celsjusza. Powinno też wreszcie być słonecznie.

  Czy taka pogoda utrzyma się dłużej, aż do następnego weekendu?
  Tak daleko nie sięgają nasze prognozy, więc nie zaryzykuję przepowiedni na przyszłą sobotę i niedzielę. Natomiast mogę powiedzieć, że według naszych prognoz bardzo ładny i ciepły powinien być jeszcze czwartek. Niestety, na piątek prognozy już nie są tak optymistyczne. Wrócą burze, można się także spodziewać gradobicia.
  Rozmawiał: J. Strzelczyk


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama