Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W żorskim Parku Przemysłowym pracuje 300 osób

Katarzyna Śleziona
Budowa klastra będzie kosztowała 26 milionów złotych
Budowa klastra będzie kosztowała 26 milionów złotych Fot. ARC/ARP z siedzibą w Chorzowie
Już 300 osób, w tym 80 kobiet, pracuje w firmach zlokalizowanych na terenie Żorskiego Parku Przemysłowego, który znajduje się przy ulicy Bocznej w dzielnicy Kleszczówka.

Powstały w listopadzie 2004 roku park skupia dziś już 36 firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i dalej się rozwija.

- Działa tu najwięcej firm związanych z górnictwem. Wiele z nich posiada kapitał zagraniczny, na przykład amerykański. Jedna z takich firm produkuje narzędzia dla górnictwa, a firma z francuskim kapitałem produkuje chemię górniczą. Niedawno biznes założył tu Amerykanin, który zajmuje się projektowaniem animacji w technologii 3D - wyjaśnia Wojciech Blaut, dyrektor ŻPP.

Coraz więcej biznesmenów chce otwierać swoją działalność, w ŻPP ponieważ park ma doskonałą lokalizację - leży w odległości zaledwie dwóch kilometrów od "wiślanki" i obwodnicy północnej Żor. Z kolei do węzła Rowień na autostradzie A1 jest stąd 10 kilometrów. Wielkim plusem jest też bliskość centrum Żor, które oddalone jest od parku o 1,7 km. Żeby dojechać tu z Katowic trzeba pokonać 30 km, a z Czech - 40.

To poważne atuty. I nic dziwnego, że lokują się tu kolejne firmy. Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Chorzowie zaczęła właśnie realizować dwie inwestycje. Do końca tego roku ukończy budowę dwukondygnacyjnej hali produkcyjnej, gdzie będzie produkowane m.in. paliwo ekologiczne. Inwestycja kosztuje 8,1 mln zł.
- Produkcja powinna ruszyć na wiosnę. Planujemy wytwarzać tu 2,5 tys. ton paliwa ekologicznego rocznie, a także co najmniej jedną suszarnię biomasy miesięcznie - mówi Iwona Gaweł, prezes zarządu chorzowskiej ARP, która ruszyła też z budową siedziby tzw. Polskiego Klastra Drzewnego. - To będzie trzykondygnacyjny budynek z salami konferencyjnymi, biurami i laboratorium dla firm z sektora leśnego. W części produkcyjnej pojawi się linia technologiczna do produkcji brykietu, desek podłogowych i energii elektrycznej pochodzącej z biomasy - dodaje Gaweł.

Ta budowa kosztować będzie 26 milionów złotych i będzie gotowa w przyszłym roku. Obie inwestycje współfinansuje Unia Europejska.

Bezrobotni już teraz pytają o szansę zatrudnienia. - Kiedyś pracowałem w firmie produkującej brykiety i mam doświadczenie. Jak będą szukać ludzi, zaraz złożę papiery - mówi Andrzej Dąbrowski z Żor.
Park powstał na obszarze po Przedsiębiorstwie Budownictwa Węglowego "Peberow".

Park Przemysłowy

Żorski Park Przemysłowy zajmuje powierzchnię 8,2 hektara. Działa tu 36 firm, w których pracuje około 300 osób, w tym 80 kobiet.
Na terenie ŻPP swój biznes otwierają głównie firmy z sektora mikro i małych przedsiębiorstw.
- Obecnie działa tu najwięcej firm związanych z górnictwem. Wiele z nich posiada kapitał zagraniczny, na przykład amerykański - firma produkuje narzędzia skrawające dla górnictwa, czy francuski - firma produkuje chemię górniczą. Niedawno biznes założył tu Amerykanin, który zajmuje się projektowaniem animacji w technologii 3D - mówi Wojciech Blaut, dyrektor ŻPP.
Obecnie 96 procent powierzchni budynków na terenie parku jest zajętych. Jednak są tu jeszcze tereny inwestycyjne na sprzedaż.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera