W woj. śląskim tyjemy od zanieczyszczonego powietrza?

  W woj. śląskim tyjemy od zanieczyszczonego powietrza?

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W woj. śląskim tyjemy od zanieczyszczonego powietrza?

  ©Fot. 123RF

  Tyjemy nie tylko dlatego, że się objadamy i nie uprawiamy sportu. Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio, brzuchy rosną nam także z tego powodu, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem!
  W woj. śląskim tyjemy od zanieczyszczonego powietrza?

  ©Fot. 123RF

  Te ustalenia brzmią sensacyjnie, zwłaszcza na Śląsku i w Zagłębiu, bo to w naszym powietrzu jest szczególnie dużo trucizn i brudu.

  Ogłoszone właśnie wyniki badań pod kierunkiem prof. Quinghua Suna dowodzą, że drobnocząsteczkowe (o średnicy do 2,5 mikrometra) zanieczyszczenia w powietrzu sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu w organizmie, podnoszą też poziom glukozy we krwi i oporność na insulinę. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy odżywianie jest normalne. Prof. Sun prowadził eksperymenty na myszach, ale jego ustalenia są wiążące i w odniesieniu do człowieka.

  Prof. Barbara Zahorska-Markiewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, niekwestionowany autorytet wśród specjalistów walczących z nadwagą, amerykańskie doniesienia traktuje z powagą.
  - Nie słyszałam, żeby badania na temat wpływu zanieczyszczeń na otyłość przeprowadzano na ludziach - przyznaje profesor. - Naukowcy doszukują się przyczyn chorób takich jak cukrzyca, otyłość i miażdżyca w stanach zapalnych, które prowadzą do niewrażliwości na insulinę. Nie należy wykluczyć, że drobnoustroje drażniące oskrzela mogą przyczyniać się także do schorzeń związanych z otyłością - dodaje.

  Elżbieta Bajer z Klubu Puszystych w Mysłowicach, weteranka odchudzania, jest wyraźnie pod wrażeniem sensacji za oceanu. - Coś w tym może być - - ocenia po namyśle.
  Więcej sceptycyzmu zachowuje aktorka Joanna Bartel, znana m.in. z serialu 'Święta wojna". - Od czystego powietrza kilogramów mi nigdy nie ubyło. Co najwyżej zaostrzało apetyt - mówi.

  Wygląda na to, że amerykańscy naukowcy badający wpływ zanieczyszczeń na zdrowie mimowolnie dali nam alibi, które niejednemu pozwoli teraz bez ograniczeń folgować własnym słabościom. No bo po co się odchudzać i biegać, skoro to nie obżarstwo czy gnuśny tryb życia są winne naszemu tyciu?! Jeszcze nigdy powiedzenie: "Nic nie jem, a tyję. To chyba od powietrza" nie brzmiało tak wymownie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W woj. śląskim tyjemy od zanieczyszczonego powietrza?

   zede (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   nic głupszego juz dawno nie słyszałem haha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba byc w Stanach

   amor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   parę razy i zobaczyc te tonowe tyłki.Jakiekolwiek wypowiedzi amerykanów na temat Polski są smieszne .Dziewięcdziesiat procent amerykanów nie wie gdzie lezy Polska A co dopiero ŚLĄSK. Kazdy kto tam...rozwiń całość

   parę razy i zobaczyc te tonowe tyłki.Jakiekolwiek wypowiedzi amerykanów na temat Polski są smieszne .Dziewięcdziesiat procent amerykanów nie wie gdzie lezy Polska A co dopiero ŚLĄSK. Kazdy kto tam był wie doskonale że zainteresowania przecietnego jankesa konczą sie na czupku własnego nosa.Zresztą co mozna powiedziec o społeczenstwie gdzie ponad dwadziescia milionów mieszka w przyczepach samochodowych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o lopacie

   Heinel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Z tad tyz wziola sie nazwa najwiekszej lopaty stosowanyj na grubie -hercowa" bo miala ksztalt serca abo "babsko zic".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lubię tłuściutkie Ślązaczki

   +++ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Jest po czym je poklepać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tłuste powietrze

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Ta rubo rzić poznaja. To Sosnowiora

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama