Katowice: plac Szewczyka zielony, ale fontanny nie ma...

  Katowice: plac Szewczyka zielony, ale fontanny nie ma [ZDJĘCIA]

  Monika Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Plac Szewczyka w Katowicach
  1/9
  przejdź do galerii

  Plac Szewczyka w Katowicach ©Arkadiusz Gola

  Dużo zieleni, fontannę i stoliki - taki pl. Szewczyka obiecywał inwestor budujący Galerię Katowicką, halę dworca i dworzec autobusowy. Co się zmieniło?
  Plac Szewczyka przy Galerii Katowickiej powoli, krok po kroku, nabiera kolorów. I nie przypomina już tej betonowej pustyni, jaką był rok temu. Swoje ogródki wystawiły tu: kawiarnia, pizzeria, restauracja sushi i nieotwarta jeszcze restauracja z włoską kuchnią. Stare donice z trawą zastąpiły nowe - obsadzone formowanym na kule wiecznie zielonym bukszpanem. Stoi też wypożyczalnia rowerów miejskich i regularnie - w każdy poniedziałek - odbywają się zbiórki krwi.


  - Wcześniej ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stacjonował na rynku, ale sukces tegorocznej Wampiriady, która odbyła się właśnie przed Galerią Katowicką, spowodował, że zdecydowano się na nową lokalizację - mówi
  Marta Stach z biura prasowego Galerii Katowickiej.

  Ale tak jak na dobrze nam znanych wizualizacjach, które prezentuje od lat Neinver, plac Szewczyka długo jeszcze wyglądać nie będzie.

  Więcej zieleni będzie, ale gdy powstanie biurowiec

  Neinver zapowiadał budowę biurowca, gdy przystępował do inwestycji. Jak dotąd udało się postawić nową halę dworca kolejowego, podziemny dworzec autobusowy, tunel pod placem Szewczyka oraz Galerię Katowicką i parkingi pod nią.

  Biurowiec miał mieć siedem kondygnacji i klasę A. O tym, że nie powstanie w tym samym albo zbliżonym czasie, co centrum handlowe, inwestor ostrzegał już w momencie wylewania fundamentów na placu Szewczyka.

  Póki co nadal próżno tu szukać biurowca, zapowiadanej fontanny czy chociażby namacalnych dowodów, że zbliża się ich budowa.

  - Budowa biurowca jest nadal planowana. Obecnie trwają procedury formalne w urzędzie miasta związane z uruchomieniem inwestycji - doprecyzo-wywane są m.in. kwestie wysokości budynku - wyjaśnia Stach. Potwierdza też, że są już pierwsi zainteresowani najmem powierzchni w budynku. Terminu rozpoczęcia prac jednak jeszcze podać nie może.

  - Budowa biurowca nie oznacza, że pomniejszy się plac przed wejściem do samego dworca. Po jej zakończeniu plac wręcz wzbogaci się jeszcze o zieleń i dodatkowe elementy małej architektury - zapowiada.

  Wystawy, rowery, kartki i miejsca do gry w... klasy

  Póki co - poza zielenią, ogródkami letnimi i wypożyczalnią rowerów - plac Szewczyka ożywić mają wydarzenia - wystawy, imprezy. W najbliższy weekend, w godz. 10-18, na pl. Szewczyka każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcie z kartką ze skomponowanymi życzeniami dla mamy. Wybrane fotografie wyświetlane będą potem - od 26 maja do 1 czerwca - na cyfrowych ekranach galerii. Na Dzień Dziecka na placu wyklejone zostaną specjalnymi taśmami miejsca do gier i zabaw dla najmłodszych - m.in. do gry w klasy. Na czerwiec zaś zaplanowana jest wystawa.

  Plac Szewczyka, przypomnijmy, był jednym z największych placów Katowic. Mógł aspirować do alternatywy dla rynku, ale nie miał szczęścia. Powstał, gdy zdecydowano o budowie nowego dworca. Wsp. LOTA


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brud

   Mat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szkoda, że dworzec autobusowy zaczyna przypominać poprzedni. Menele, zdewastowane siedzenia i pomalowane ściany.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taksówkowy terroryzm od strony ul. Młyńskiej!

   kpiny z ludzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Taksówki miały stać tylko w jednym miejscu, a tak to te typy robią co chcą, zatarasowały ludziom całą drogę, chodnik i ścieżkę, siedzą w swoich karocach te spaślaki w trzech rzędach, a obok UM. jak...rozwiń całość

   Taksówki miały stać tylko w jednym miejscu, a tak to te typy robią co chcą, zatarasowały ludziom całą drogę, chodnik i ścieżkę, siedzą w swoich karocach te spaślaki w trzech rzędach, a obok UM. jak zwykle prawa i porządku nie ma. Kolejne gratulacje dla kreatywnego Uszoka.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama