Prawie 200 mln zł na kanalizację w Żorach. Zakończył się...

  Prawie 200 mln zł na kanalizację w Żorach. Zakończył się projekt z unijnym wsparciem

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Odzyskują w Żorach metan
  1/2
  przejdź do galerii

  Odzyskują w Żorach metan ©Katarzyna Śleziona

  Ponad 100 km kanalizacji sanitarnej i 45 km deszczowej, 60 km sieci wodociągowej - udało się wybudować w Żorach za grube miliony.
  Blisko 200 mln zł, z czego 106 mln zł przekazała Unia Europejska, kosztowały w Żorach prace związane z budową kanalizacji. - Inwestycja jest zakończona, sieć jest gotowa - informują urzędnicy.

  Co udało się zrobić? Wybudowano ponad 100 km kanalizacji sanitarnej, ok. 45 km kanalizacji deszczowej oraz 60 km sieci wodociągowej wraz z towarzyszącymi obiektami oraz budowlami. Roboty były prowadzone w dzielnicach: Rowień-Folwarki, Rój, Rogoźna, Osiny, Baranowice, Klesz-czówka, Kleszczów oraz Śródmieście i Zachód.


  - Obecnie stopień skanalizowania miasta wynosi 98 proc., stwarzając możliwość podłączenia się mieszkańców, co ma nastąpić do końca tego roku - informuje nas Michał Pieczonka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żory Spółka z o.o.
  Dzięki projektowi rozbudowano także oczyszczalnię ścieków przy ul. Wodociągowej i zbudowano stację uzdatniania wody na os. Gwarków.

  - W wyniku dodatkowej ilości ścieków, odprowadzonej z terenów wcześniej nieskanalizowanych, koniecznym było zwiększenie przepustowości oczyszczalni. Rezultatem prac jest nowoczesny, zhermetyzowany system pełnej przeróbki ścieków wraz z odzyskiem biogazu i zagospodarowaniem go do produkcji energii elektrycznej - mówi nam Michał Pieczonka.

  W nowoczesnej oczyszczalni ścieków odzyskuje się metan, wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

  Z kolei nowa stacja uzdatniania wody pozwoliła zasilić sieć wodociągową w dzielnicach: Rój, Rogoźna, a nadwyżka wody płynie do gospodarstw domowych na żorskich osiedlach: Księcia Władysława, Powstańców Śląskich, w rejon Wojska Polskiego i 700-lecia.

  Około 25 procent wody w Żorach pochodzi z nowego, lokalnego źródła zasilania. Podczas realizacji projektu udało się też zaoszczędzić.

  - Koszt realizacji całego projektu początkowo miał wynieść około 278 milionów złotych brutto. Oszczędności wykorzystaliśmy na roboty uzupełniające - dodaje Michał Pieczonka.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo