Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-urząd? Nie dla seniorów

Aldona Minorczyk-Cichy
Coraz częściej zeznania podatkowe wysyłamy internetem
Coraz częściej zeznania podatkowe wysyłamy internetem Paweł Relikowski
E-PIT - tak, e-urząd - z pewnymi oporami. Coraz chętniej zamiast iść z dokumentami do urzędów i stać w kolejce, załatwiamy sprawy w sieci.

Załatwianie urzędowych spraw przez internet podoba się coraz większej liczbie mieszkańców województwa śląskiego. Głównie są to osoby młode, mieszkające w dużych i średnich miastach. Po pięćdziesiątce wolimy podreptać do urzędu miasta, gminy czy skarbówki na piechotę. W życie weszły jednak kolejne przepisy mające ułatwić kontakt elektroniczny z urzędami. Czy to potrzebne? Jak najbardziej tak.

A jak radzą sobie u nas? Polubili e-PIT-y

Mieszkańcy woj. śląskiego najszybciej przekonali się do rozliczania przez internet PIT-ów. Jak informuje Michał Kasprzak, rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach, szósta edycja ogólnopolskiej akcji "Szybki PIT" zakończyła się kolejnym rekordem. Do północy 30 kwietnia do urzędów skarbowych w całym kraju przesłano 5,193 mln elektronicznych PIT-ów (PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A) zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego.

- To o 1,6 mln więcej niż rok temu i prawie 200 tys. więcej niż zakładaliśmy - informuje Kasprzak. W samym tylko województwie śląskim w tym roku przez internet rozliczyło się ze skarbówką 632 tysiące osób. Więcej tylko na Mazowszu.

- Liczba osób korzystająca z e-deklaracji rośnie z roku na rok i to w szybkim tempie - podkreśla Michał Kasprzak.

W Katowicach w ten sposób rozliczyło się 52 tys. podatników, w Częstochowie niemal 47 tys., w Sosnowcu 44,7 tys., w Gliwicach 33,6 tys., w Rybniku i Zabrzu niemal po 30 tys. Podobnie w Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Tychach i Rudzie Śląskiej.

W tym roku najwięcej e-PIT-ów wpłynęło od osób w wieku od 31 do 40 lat. Spory odsetek to jednak także osoby w średnim wieku i starsze (41-50 oraz 51-60 lat), które stanowią ok. 35 proc. rozliczających się przez internet. Ponad 8 proc. to osoby w wieku 61-70 lat.

Katowiczanie lubią wirtualny urząd

Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Katowicach podkreśla, że kato-wiczanie polubili załatwianie spraw przez internet.

- Ten sposób załatwiania spraw cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć zawsze mogłoby być jeszcze lepiej. Wystarczy tylko raz przyjść do urzędu z dowodem po podpis kwalifikowany, aby móc korzystać z dobrodziejstw platform. Katalog spraw, które tak można załatwić, jest bardzo bogaty, rozszerzamy go o kolejne sprawy, gdy tylko przepisy na to pozwalają - mówi Jarząbek.
W centrach handlowych Katowic postawiono urzędomaty. Za ich pośrednictwem możemy wysłać do urzędu pismo lub wniosek w formie elektronicznej albo papierowej, bo urządzenia przyjmują także dokumenty w wersji tradycyjnej. W każdym z nich otrzymamy także potwierdzenie nadania dokumentu.

Najczęściej z internetem za pan brat są mieszkańcy średnich miast. E-wykluczonych mamy, niestety, aż 10 mln, w tym około miliona w województwie śląskim. To osoby, które po prostu nie mają potrzeby korzystania z sieci, internet ich zwyczajnie nie interesuje, nie ma im nic do zaoferowania, a przynajmniej tak uważają. To są głównie seniorzy.

E-dokument jest równy papierowemu

W zeszłym tygodniu weszła w życie nowelizacja ustawy o informatyzacji. Nowe zapisy mają ułatwić kontakt elektroniczny z urzędami i - co bardzo ważne - zrównują e-dokumenty z papierowymi. Ma to pozwolić na szybszy kontakt obywateli z urzędnikami, tym samym pozwoli na oszczędność czasu i pieniędzy oraz pośrednio przyczyni się do pobudzenia wzrostu gospodarczego. Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wyjaśniał:

- Dzięki ustawie o informatyzacji droga normalna, urzędowa, zostanie zrównana z drogą elektroniczną. Jeżeli obywatel wybierze drogę elektroniczną w kontakcie z urzędem, to urząd także będzie miał obowiązek mu odpowiedzieć drogą elektroniczną. To oznacza, że skany wreszcie będą traktowane jako dokument. To jest niesłychanie ważna zmiana, bo może doprowadzić do tego, że łatwiej będzie kontaktować się w sposób elektroniczny z urzędem - podkreślił minister.

Nowelizacja ustawy wprowadza dużo ułatwień dla obywateli. Pozwoli na potwierdzenie profilu zaufanego, czyli elektronicznego podpisu w kontaktach z instytucjami publicznymi, nie tylko w urzędach, lecz także na poczcie i w bankach. E-formularze mają być prostsze, a skrzynki podawcze każdego urzędu mają działać na takich samych zasadach.
- Im więcej takich rozwiązań, tym Polska staje się bardziej konkurencyjna, oszczędzamy pieniądze i zwiększamy wzrost gospodarczy. Ustawa pomoże w kontakcie obywatela z urzędem i stworzy taki partnerski układ - przekonuje Trzas-kowski.

Litera "E" dominuje w naszych urzędach

W kraju dostęp do internetu rok temu miało 2/3 mieszkańców powyżej 15. roku życia. Im młodsi internauci, tym lepiej są wyedukowani i tym częściej z sieci korzystają. W przypadku dostępu do internetu nie ma znaczenia to, czy ktoś mieszka w mieście czy na wsi. Problemem jest siła sygnału. Barierą nie jest natomiast cena internetu, która znacznie się w ostatnich latach obniżyła.

Bez internetu nie mogłyby już dzisiaj dobrze funkcjonować takie instytucje państwowe jak ZUS czy NFZ. A także e-sądy, które rocznie rozpatrują około 4 mln spraw. Trudniej byłoby na pewno klientom urzędów skarbowych, bo e-PIT-y niezwykle szybko się przyjęły. Wolimy zeznania podatkowe wysłać internetem, niż stać w kolejkach.

W ciągu 2-3 ostatnich lat zaszły zasadnicze zmiany. Barierą uniemożliwiającą korzystanie z internetu nie są już pieniądze. Cena jest na trzecim miejscu. Na pierwszym jest: "Nie mam takiej potrzeby". Wykluczenie cyfrowe nie jest już kwestią infrastruktury, raczej mentalności i braku usług. Pod względem infrastruktury na 140 krajów Polska jest na 49. miejscu w światowym rankingu, użytkowników indywidualnych na74. miejscu, w e-administracji na 107.

Urzędowe sprawy załatwiacie przy pomocy internetu? Dyskutujcie z autorką


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera