Prof. Karbownik wspomina restrukturyzację kopalń. Dzisiaj...

  Prof. Karbownik wspomina restrukturyzację kopalń. Dzisiaj też konieczne są takie decyzje?

  Monika Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prof. Karbownik wczoraj w Rondzie Sztuki podpisywał książkę
  1/2
  przejdź do galerii

  Prof. Karbownik wczoraj w Rondzie Sztuki podpisywał książkę ©Monika Chruścińska-Dragan

  Ty górnicza żmijo - zatytułował swoje wspomnienia z okresu reform górnictwa prof. Andrzej Karbownik, rektor PŚ. Wczoraj odbyła się promocja książki
  Prof. Karbownik jest współtwórcą i wykonawcą programu restrukturyzacji śląskich kopalń w latach 1997-2001, a tytułowa żmija to właśnie... on sam. Tak w 1995 roku związkowcy "Sierpnia 80" skandowali pod oknami Państwowej Agencji Węgla Kamiennego, której naukowiec wtedy szefował. - Uznałem, że na tytuł książki to sformułowanie nadaje się idealnie. Jest odpowiednio intrygujące - mówi.

  Książka prof.
  Karbownika to blisko 400 stron wspomnień. Wspomnień okresu trudnego dla śląskiego górnictwa - brutalnego zetknięcia się postsocjalistycznej gospodarki z rynkiem, które zakończyło się zamknięciem kilkudziesięciu kopalń.

  - Przez wiele lat nosiłem się z napisaniem tej książki - przyznaje rektor Politechniki Śląskiej. - Chciałem swobodnie opowiedzieć o tych epizodach reformy górnictwa, w których osobiście brałem udział. Dać satysfakcję i napisać ciepło o wielu ludziach, bez których przedsięwzięcie nie mogło się udać - zaznacza. 25 osób - m.in. prof. Marek Szczepański czy prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz - zgodziło się zamieścić w książce także własne refleksje.

  Gdy pół roku temu naukowiec powiedział o swoim pomyśle Witoldowi Pustułce, szefowi Wydawnictwa Górniczego, które wydrukowało książkę, ten był sceptyczny. - Miałem dwie obawy: pierwsza, że pisanie przy nawale obowiązków rektora Politechniki Śląskiej zajmie autorowi wiele lat, druga, czy takie wspomnienia nie będą nudne? Kiedy jednak dostałem maszynopis pierwszego rozdziału, wiedziałem, że mam w ręku prawdziwy skarb - mówi prezes WG.

  Profesor Karbownik podkreśla, że reformy 1998-2001 mogą być wzorem dla dalszej czy nowej restrukturyzacji.

  - Może wiele osób zechce skorzystać z tych doświadczeń i na nowo podjąć trud zmian, bo dziś jedna ze spółek węglowych wymaga głębokiej restrukturyzacji - przypomina.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama