Ważne
  Zawał serca to nie wyrok, ale...

  Zawał serca to nie wyrok, ale...

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po zawale trzeba o siebie dbać. Trzeba pamiętać o zażywaniu leków oraz stosownej dawce ruchu
  1/2
  przejdź do galerii

  Po zawale trzeba o siebie dbać. Trzeba pamiętać o zażywaniu leków oraz stosownej dawce ruchu ©Paweł Relikowski

  Na zawał umiera zbyt wielu chorych przed ukończeniem 65. roku życia. Rokowanie jest lepsze, gdy pacjent trafi na oddział kardiologii inwazyjnej.
  W Śląskiem mamy o ok. 15 proc. wyższą niż ogólnopolska zachorowalność na zawał serca, ale śmiertelność szpitalna w ostrym zawale w Polsce (8-9 proc.) jest niższa niż w Niemczech (10,8 proc.) - tak wynika z pierwszego raportu przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

  - W naszym regionie wysoka zachorowalność to głównie efekt tempa życia i uprzemysłowienia - ocenia prof.
  Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, jeden ze współautorów dokumentu. Jak określono w raporcie, w województwach śląskim i wielkopolskim mamy "nadwyżkę zachorowalności" na zawały serca. Na Śląsku wynika to z określonego powodu: nasz region stał się zapleczem kardiologicznym dla całego kraju, mamy szpitalne giganty leczące serce - Śląskie Centrum Chorób Serca oraz Górnośląskie Centrum Medyczne. Stąd wywodzą się dwie wiodące prywatne firmy: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca i Polska Grupa Medyczna. Za tym idzie lepsza diagnostyka i łatwiejszy dostęp do specjalisty. Śląska kardiologia w latach 90. została mocno dofinansowana, co pozwoliło zasypać przepaść dzielącą nas od reszty Europy. Do zrobienia jest jednak jeszcze sporo.

  W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, na zawał w woj. śląskim rocznie zapada 313 mężczyzn (średnia wieku 63 lata) i 128 kobiet (74 lata). Chociaż pacjent ze Śląska ma większą szansę, że trafi do specjalistycznej kliniki niż mieszkaniec Podlasia, to tylko 22 proc. korzysta z rehabilitacji kardiologicznej. Zbyt duża jest śmiertelność w grupie poniżej 65. roku życia.

  - Teraz naszym najważniejszym celem jest ograniczenie śmiertelności na zawały u osób w wieku produkcyjnym. Tu wciąż mamy gorsze wyniki - wyjaśnia prof. Lech Poloński, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii. Drugie zadanie to poprawa dostępu do rehabilitacji oraz specjalistycznej opieki kardiologicznej. Jeśli w Polsce nie dokonamy kolejnej cywilizacyjnej rewolucji w leczeniu chorób serca, to szacuje się, że liczba zgonów na te schorzenia już w 2020 roku przekroczy 200 tys.

  Zawały leczymy coraz skuteczniej dzięki specjalistycznym klinikom. Tylko w woj. śląskim działa aż 16 pracowni kardiologii inwazyjnej, które są najlepszą opcją dla chorego z zawałem. Trzeba dodać, że śmiertelność u chorych z dostępem do diagnostyki i terapii inwazyjnej wynosi 6 proc., a u chorych, którzy nie mieli tej możliwości, jest ponad dwa razy wyższa!

  Zdaniem autorów raportu, działania prewencyjne powinny przynieść "istotną redukcję kosztów z powodu zbyt częstych ponownych hospitalizacji chorych po zawałach serca w Polsce". Tylko w 2011 r. koszty diagnostyki i terapii chorób serca i naczyń wyniosły 15,3 mld zł, w tym hospitalizacje 7,5 mld zł, opieka ambulatoryjna 3,7 mld zł, a za leki w aptekach otwartych zapłacono 4,1 mld zł. Koszty pośrednie oszacowano na 26,6 mld zł: wcześniejsze emerytury i renty (16,6 mld zł), straty z powodu przedwczesnej umieralności (8 mld zł). Koszt zwolnień lekarskich pacjentów to 2 mld zł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nfz

   kinga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Może w 2020 roku w końcu zlikwidują ten cały NFZ i wtedy śmiertelność szpitalna w ostrym zawale w Polsce faktycznie spadnie! Ostatnim razem do akrdiologa czekałam pół roku i w końcu i tak trafiłam...rozwiń całość

   Może w 2020 roku w końcu zlikwidują ten cały NFZ i wtedy śmiertelność szpitalna w ostrym zawale w Polsce faktycznie spadnie! Ostatnim razem do akrdiologa czekałam pół roku i w końcu i tak trafiłam do Vascular gdyż musiałam zrobić niezwłocznie wszystkie badania.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama