Dziś Kolacja z Murakamim. Akcja odbędzie się również w...

  Dziś Kolacja z Murakamim. Akcja odbędzie się również w naszych restauracjach

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś Kolacja z Murakamim. Akcja odbędzie się również w naszych restauracjach
  1/2
  przejdź do galerii
  W naszym województwie kolacje ze specjalnym menu inspirowanym twórczością japońskiego pisarza odbędą się w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Tychach we wtorek 20 maja o godz. 20.00
  Kolacja z Murakamim odbędzie się 20 maja (we wtorek) w kilkunastu restauracjach w całej Polsce, również w województwie śląskim.

  Haruki Murakami, najbardziej znany współczesny japoński pisarz, wydaje w Polsce swoje pierwsze dwie powieści. Polscy czytelnicy będą pierwszymi w Europie, którzy będą mieli okazję przeczytać „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” w swoim ojczystym języku. Premiera powieści odbędzie się 20 maja w restauracjach w kilkudziesięciu polskich miastach. W ciągu jednego wieczoru setki miłośników Murakamiego zasiądą do specjalnie przygotowanego menu Marty Gessler inspirowanego twórczością japońskiego pisarza. To pierwsza w Polsce literacka kolacja zorganizowana na taką skalę.


  Sama Marta Gessler przygotowała na tę okazję specjalne menu. Są w nim takie dania jak „Spadająca rybka Kafki Tamury” czy „Zupa Lżej-Na-Sercu”. Wszystkie zostały zainspirowane postaciami, fabułą i atmosferą książek Murakamiego. Okazją do tej literackiej kolacji jest premiera jednej z pierwszych książek pisarza „Słuchaj pieśni wiatru/Flipper roku 1973”.

  „Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” to debiutanckie powieści Harukiego Murakamiego. Japoński pisarz po raz pierwszy przedstawia w nich swego bezimiennego bohatera i Szczura, których miłośnicy jego twórczości znają z kolejnych książek. Podobnie jak w późniejszych dziełach pisarza, bohaterowie poszukują własnej tożsamości i odbywają swoistą podróż w czasie, wspominając minione zdarzenia. Wydanie dwóch pierwszych książek autora to szansa na odkrycie literackich korzeni pisarza i jego ścieżki twórczej.

  Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył studia na Wydziale Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W latach 1974–1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował w 1979 roku. „Trylogię Szczura” uhonorowano nagrodą im. Nomy dla pisarzy młodego pokolenia. Następne książki, m.in.: „Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz” czy „Na południe od granicy, na zachód od słońca” ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku, na polskim rynku, nakładem Wydawnictwa Muza SA ukazała się książka „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”.

  Kolacja serwowana jest w dwóch opcjach: Murakami Set 1 (75 zł) lub Murakami Set 2 (99 zł). W zależności od restauracji, serwowane jest pierwsze, drugie, lub oba menu. Goście wydarzenia w cenie menu otrzymają przedpremierowo najnowszą powieść Harukiego Murakamiego „Słuchaj pieśni wiatru/Flipper roku 1973”.

  Restauracje z woj. śląskiego biorące udział w akcji:
  *Bielsko-Biała, Restauracja Lunita, www.lunita.pl, Sobieskiego 50
  *Częstochowa, Restauracja Dobry Rok, www.facebook.com/DobryRok, Aleja Najświętszej Maryi Panny 79
  *Gliwice, Restauracja Secesja, www.restauracjasecesja.pl, Grodowa 5A
  *Katowice, Restauracja Stare i Nowe, www.stareinowe.pl, ul. Chorzowska 7B
  *Tychy, Restauracja Joker, www.joker.tyski.pl, ul. Boczna 4


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama