Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia Górnośląska: 27 tys. Górnoślązaków zostało wywiezionych do obozów pracy

Teresa Semik
Sebastian Rosenbaum, Dariusz Węgrzyn i najnowsza książka
Sebastian Rosenbaum, Dariusz Węgrzyn i najnowsza książka Arkadiusz Ławrywianiec
Tragedia Górnośląska: Imienna lista ofiar polityki Stalina jest niewątpliwie dłuższa. Historycy IPN w Katowicach szacują, że powinno być na niej 50-60 tys. nazwisk. Choć mija 25 lat od początku badań nad tą tragedią, nasza wiedza wciąż jest .

W Pałacu Goldsteinów w Katowicach odbyła się wczoraj promocja książki: "Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 r. Faktografia - konteksty - pamięć" pod redakcją Sebastiana Rosenbauma i Dariusza Węgrzyna. To jedna z nielicznych publikacji naukowych na temat tej dramatycznej historii regionu. Po wojnie przemilczanej, co potęgowało ból w śląskich rodzinach. Choć od początku badań mija 25 lat, nadal wiemy nie za dużo.

- Książka jest pokłosiem ubiegłorocznej, międzynarodowej konferencji poświęconej deportacjom, ale pokazuje te wydarzenia z różnej perspektywy i jest takim podręcznikiem tematu - wyjaśniał Rosenbaum. - Sam temat jest fascynujący dla badacza, bo wpisuje się w sowiecką politykę deportacji planowanych w całej Europie Środkowej i Wschodniej, nie dotyczy tylko Górnego Śląska.

Dr Węgrzyn dodał ironizując, że właściwie możemy być Stalinowi wdzięczni, bo z Europy Środkowej i Wschodniej zamierzał wywieźć 5 mln mieszkańców, którzy mieli pracować na rzecz sowieckiej gospodarki przez dziesięć lat. Według niemieckich szacunków deportowano 300-320 tys. W tym samym czasie, gdy internowano Górnoślązaków, by ich wysłać do obozów pracy na Wschodzie, z terenów zajętych przez Armię Czerwoną w Rumunii, Jugosławii i Węgier deportowano 111 tys. cywilów.

- Nasze badania opierają się głównie na źródłach polskich, ale moskiewskie byłyby bardzo pomocne - mówi dr Węgrzyn, który w IPN tworzy bazę danych osób deportowanych z Górnego Śląska.

Kiedy ta lista będzie skończona i upubliczniona? Nie wiadomo.

Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa apelował o pamiątki dla powstającego w tym mieście Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Otwarciemuzum planuje się w lutym 2015 roku, w 70. rocznicę tych wywózek.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!