Spalarnia odpadów w Sosnowcu: Inwestycji na razie nie będzie

  Spalarnia odpadów w Sosnowcu: Inwestycji na razie nie będzie

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kontrowersyjna inwestycja w Sosnowcu-Radosze wstrzymana.
  Spalarnia w Sosnowcu nie powstanie. Przynajmniej na razie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uwzględniło odwołanie, które w sprawie budowy obiektu na Radosze złożyło miasto i uchyliło wcześniejszą decyzję prezydenta Siemianowic Śląskich. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, czyli do ponownego rozpatrzenia przez prezydenta Siemianowic. Mieszkańcy dzielnicy Radocha odetchnęli z ulgą, bo to niedaleko ich domów miała stanąć ta inwestycja.

  Inwestor musi zacząć starania o zgodę od nowa


  Co to oznacza? Inwestor, który będzie chciał wybudować w Sosnowcu spalarnię, będzie musiał przechodzić całą procedurę od początku.

  - To wiadomość, na którą czekaliśmy. Jeszcze nie mamy uzasadnienia tej decyzji. W piśmie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego zwracaliśmy uwagę, że zdaniem zarówno mieszkańców, jak i naszym postępowanie zostało przeprowadzone niezgodnie z przepisami. Przede wszystkim pominięto mieszkańców na etapie konsultacji - tak tę sprawę komentuje Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

  Miasto odwołało się od decyzji m.in. ze względu na niedopełnienie procedur w sprawie konsultacji społecznych. Pełna wersja raportu dotyczącego oddziaływania inwestycji na środowisko była dostępna dopiero 2 sierpnia 2013 r., natomiast mieszkańcy mogli zapoznać się z dokumentacją w terminie 21 dni od dnia 12 lutego 2013 r.

  Urzędnicy podkreślają, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest zgodą na lokalizację inwestycji, a jedynie określa warunki, jakie muszą być spełnione, aby planowane przedsięwzięcie mogło być zrealizowane i funkcjonować w określonym terenie.

  Kolejnym etapem jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, a następnie pozwolenia na budowę. W tej chwili w Urzędzie Miejskim nie toczy się żadne postępowanie w tej sprawie.

  Plany dotyczące budowy spalarni w Sosnowcu spowodowały w mieście prawdziwą burzę. Radni z klubu Niezależnych zbierali nawet podpisy przeciwko inwestycji.

  Na taką decyzję liczyli mieszkańcy

  - Decyzja SKO jest korzystna dla mieszkańców. Od samego początku mówiliśmy, że konsultacje społeczne przeprowadzono nieprawidłowo - mówi o tej decyzji Paweł Wojtusiak z Niezależnych. - Nie jestem hurraopty-mistą. Inwestor może zaskarżyć tę decyzję. Moim zdaniem najlepszym wyjściem byłoby referendum - dodaje.

  Do Zakładu Utylizacji Termicznej Osadów Ściekowych i Odpadów Komunalnych, który miał budować spalarnię, oficjalne pismo o decyzji SKO wraz z jej uzasadnieniem jeszcze nie dotarło. Jego zarząd nie chce więc na razie komentować sprawy.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama