Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2014: Dziesięć dziedzin naszego życia, na które wpływ ma PE

Jacek Drost
PE wyrównuje rolnicze dotacje w całej Unii Europejskiej
PE wyrównuje rolnicze dotacje w całej Unii Europejskiej Piotr Krzyżanowski
Eurowybory 2014: Eurodeputowani podejmują decyzje, które mają ogromny wpływ na życie codzienne - uwaga! - około 500 milionów Europejczyków.

Eurowybory 2014: Parlament Europejski jest instytucją będącą odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu. Jest organem, który ustanawia przepisy mające wpływ na życie codzienne wielu obywateli zjednoczonej Europy. Poniżej przegląd najważniejszych dziedzin naszego życia, które w ostatniej kadencji zmieniły się pod wpływem PE:

1 Zarówno kryzys finansowy z 2007 roku, jak i kryzys w strefie euro z 2010 r. wyniszczyły gospodarki państw Unii i ujawniły, że wiele regulacji finansowych nie odpowiada celom, którym miały służyć. Konieczna była reforma zarządzania gospodarkami krajowymi i rynkami finansowymi. Do głównych osiągnięć PE należy m.in. stworzenie systemu, który zapewnia, że podatnicy nie będą płacić, gdy bank znajdzie się w kłopotach, a także skuteczniejszy nadzór nad sektorem finansowym, ograniczenie bonusów wypłacanych bankierom, wprowadzenie zakazu wysoce spekulacyjnego przenoszenia ryzyka kredytowego.

2 Konkurencja globalna i kryzys finansowy spowodowały wstrząsy w przedsiębiorstwach, stawiając wiele z nich w obliczu upadłości lub konieczności zwolnienia pracowników. PE uchwalił m.in. przepisy zapewniające innowatorom łatwiejszy dostęp do ochrony patentowej i sankcje za opóźnienia w płatnościach, ustanawiając powszechną unijną zasadę 30-dniowego terminu płatności. Posłowie PE odegrali również ważną rolę w zapewnieniu, wartych 325 miliardów euro, funduszy inwestycyjnych dla projektów regionalnych, ułatwiających łagodzenie skutków kryzysu takich jak szkolenia dla ludzi młodych czy zwalnianych pracowników, wspieranie małych przedsiębiorstw i stymulowanie rozwoju sieci internetowych w regionach najbardziej oddalonych, a także międzynarodowe badania naukowe. Przyjęli tzw. dyrektywę usługową, która usunęła wiele przeszkód stojących na drodze do usprawnienia handlu usługami na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.

3 PE zabiegał o wsparcie dla osób najbardziej dotkniętych kryzysem. Posłowie PE podjęli więc inicjatywę na rzecz ustanowienia gwarancji dla młodzieży, by umożliwić jej uczestniczenie w szkoleniach lub udzielanie pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub stażu. Doprowadzili do przyjęcia programu flagowego o nazwie ERASMUS+, dzięki któremu młodzi ludzie uczący się za granicą mogą otrzymywać stypendia.

4 PE stara się, by każdy mieszkaniec UE korzystał z tych samych praw. Doprowadził więc do zmiany przepisów chroniących prywatność i sprawił, że firmy inter-netowe oraz przetwarzające dane w tzw. chmurze muszą informować użytkowników, jeśli o ich dane poprosi rząd kraju spoza UE. Posłowie sprzeciwili się także kontrowersyjnej umowie handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA), budzącej sprzeciw milionów obywateli we wszystkich państwach członkowskich.
5 PE bronił praw konsumentów na rynku Unii. Odniósł wielki sukces, podpisując z rządami krajowymi umowę, zobowiązującą je do obniżenia cen usług łączności ruchomej w roamingu, włącznie z usługami transmisji danych (od 2009 roku opłaty za połączenia telefoniczne uległy obniżeniu o 68 proc., natomiast za usługi internetowe prawie o 90 proc., docelowo w 2015 nastąpi całkowite zniesienie opłat za roaming). Podczas ostatniej sesji PE przyjął plany dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa i kontroli produktów, a także oznaczeń "made in" , które powinny być obowiązkowe dla produktów nieżywnościowych sprzedawanych na rynku wewnętrznym UE. Zadbał też o pasażerów: każdy pasażer ma prawo do egzekwowania swoich praw w trakcie podróży - bez względu na środek lokomocji, z którego korzysta, i pokonywaną trasę.

6 PE stara się wpływać na to, żebyśmy lepiej dbali o swoje zdrowie. Dlatego wzmacnia prawa pacjentów. Przyjął m.in. aktualizację przepisów dotyczących transgranicznej opieki zdrowotnej, która wzmacnia prawa pacjentów podejmujących leczenie w innym państwie UE i pozwala im na zwrot kosztów leczenia w wysokości, jakiej mogliby oczekiwać w swoim kraju. Posłowie PE przyjęli również nowe przepisy kontrolujące działania promocyjne dotyczące wyrobów tytoniowych.

7 PE stara się chronić środowisko. Przyjął np. przepisy pomocne w rozwiązaniu problemu ogromnych ilości elektroodpadów, zużytych lodówek, telefonów i innych, a także przepisy dotyczące środków ochrony roślin, które zakazują najbardziej niebezpiecznych substancji i wymagają znalezienia substancji zastępczych.

8 PE, żeby rozwiązać problem ogromnych różnic w poziomach wsparcia bezpośredniego otrzymywanego przez rolników, zapewnił bardziej sprawiedliwy podział środków unijnych, dzięki któremu żaden rolnik w UE nie dostanie mniej niż 60 procent średniej unijnej w 2019 r.

9 Posłowie doprowadzili do wzmocnienia przepisów mających na celu zwalczanie wykorzystywania seksualnego dzieci i pornografii dziecięcej, oraz zwalczanie handlu ludźmi oraz ochronę ofiar przestępstw w całej UE.

10 I na koniec: PE przyjął Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020. To silny unijny budżet zapewniający Polsce duże pieniądze na kolejne lata, dzięki którym będą nowe inwestycje.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!