Eurowybory 2014: Dziesięć dziedzin naszego życia, na które...

  Eurowybory 2014: Dziesięć dziedzin naszego życia, na które wpływ ma PE

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  PE wyrównuje rolnicze dotacje w całej Unii Europejskiej
  1/2
  przejdź do galerii

  PE wyrównuje rolnicze dotacje w całej Unii Europejskiej ©Piotr Krzyżanowski

  Eurowybory 2014: Eurodeputowani podejmują decyzje, które mają ogromny wpływ na życie codzienne - uwaga! - około 500 milionów Europejczyków.
  Eurowybory 2014: Parlament Europejski jest instytucją będącą odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu. Jest organem, który ustanawia przepisy mające wpływ na życie codzienne wielu obywateli zjednoczonej Europy. Poniżej przegląd najważniejszych dziedzin naszego życia, które w ostatniej kadencji zmieniły się pod wpływem PE:

  1 Zarówno kryzys finansowy z 2007 roku, jak i kryzys w strefie euro z 2010 r. wyniszczyły gospodarki państw Unii i ujawniły, że wiele regulacji finansowych nie odpowiada celom, którym miały służyć. Konieczna była reforma zarządzania gospodarkami krajowymi i rynkami finansowymi. Do głównych osiągnięć PE należy m.in.
  stworzenie systemu, który zapewnia, że podatnicy nie będą płacić, gdy bank znajdzie się w kłopotach, a także skuteczniejszy nadzór nad sektorem finansowym, ograniczenie bonusów wypłacanych bankierom, wprowadzenie zakazu wysoce spekulacyjnego przenoszenia ryzyka kredytowego.

  2 Konkurencja globalna i kryzys finansowy spowodowały wstrząsy w przedsiębiorstwach, stawiając wiele z nich w obliczu upadłości lub konieczności zwolnienia pracowników. PE uchwalił m.in. przepisy zapewniające innowatorom łatwiejszy dostęp do ochrony patentowej i sankcje za opóźnienia w płatnościach, ustanawiając powszechną unijną zasadę 30-dniowego terminu płatności. Posłowie PE odegrali również ważną rolę w zapewnieniu, wartych 325 miliardów euro, funduszy inwestycyjnych dla projektów regionalnych, ułatwiających łagodzenie skutków kryzysu takich jak szkolenia dla ludzi młodych czy zwalnianych pracowników, wspieranie małych przedsiębiorstw i stymulowanie rozwoju sieci internetowych w regionach najbardziej oddalonych, a także międzynarodowe badania naukowe. Przyjęli tzw. dyrektywę usługową, która usunęła wiele przeszkód stojących na drodze do usprawnienia handlu usługami na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.

  3 PE zabiegał o wsparcie dla osób najbardziej dotkniętych kryzysem. Posłowie PE podjęli więc inicjatywę na rzecz ustanowienia gwarancji dla młodzieży, by umożliwić jej uczestniczenie w szkoleniach lub udzielanie pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub stażu. Doprowadzili do przyjęcia programu flagowego o nazwie ERASMUS+, dzięki któremu młodzi ludzie uczący się za granicą mogą otrzymywać stypendia.

  4 PE stara się, by każdy mieszkaniec UE korzystał z tych samych praw. Doprowadził więc do zmiany przepisów chroniących prywatność i sprawił, że firmy inter-netowe oraz przetwarzające dane w tzw. chmurze muszą informować użytkowników, jeśli o ich dane poprosi rząd kraju spoza UE. Posłowie sprzeciwili się także kontrowersyjnej umowie handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA), budzącej sprzeciw milionów obywateli we wszystkich państwach członkowskich.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama