Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014: Jaki będzie nowy...

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014: Jaki będzie nowy Europarlament?

  Dr. Robert Rajczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Parlamencie Europejskim po niedzielnych wyborach zasiądzie 51 polskich europosłów. Najwięcej eurodeputowanych będą mieli Niemcy (99) oraz Francuzi
  1/3
  przejdź do galerii

  W Parlamencie Europejskim po niedzielnych wyborach zasiądzie 51 polskich europosłów. Najwięcej eurodeputowanych będą mieli Niemcy (99) oraz Francuzi (74) ©mat. prasowe

  Z dr. Robertem Rajczykiem, politologiem z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Marcin Zasada
  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014:
  Ufa pan Parlamentowi Europejskiemu?
  Z zasady mam zaufanie do instytucji publicznych, zwłaszcza tych, które pochodzą z bezpośrednich wyborów, a Parlament Europejski jako jedyny organ Unii Europejskiej pochodzi z wyborów powszechnych.

  Wie pan, ilu Polaków podobne zaufanie przejawia? 51 procent. Dla odmiany, rządowi Donalda Tuska ufa 19 proc. społeczeństwa.
  Te wyniki mnie nie zaskakują. Większość Polaków nie rozróżnia Europarlamentu od Komisji Europejskiej czy Rady Europejskiej, nie rozumie i nie odróżnia też kompetencji tych organów. Unia kojarzy się pozytywnie przede wszystkim przez pryzmat pieniędzy na rozwój infrastruktury i programy edukacyjne. Stąd też pozytywny obraz samego Parlamentu Europejskiego.

  W ostatnim roku Europarlament chciał zabrać Polakom węgiel, utrudnić wydobywanie łupków, zakazać mentolowych papierosów, żeby tylko wymienić najgłośniejsze sprawy. Nowy budżet unijny przykrył to wszystko entuzjazmem?
  W dużej mierze. Jak każdy unijny budżet i ten ostatni powstawał w warunkach sporu politycznego i merytorycznego, zwłaszcza iż w myśl traktatu z Lizbony wzrosła rola Parlamentu Europejskiego w europejskim systemie podejmowania decyzji. Zmaganiom o unijny budżet towarzyszył w tym roku cień wyborów europejskich, co skłania polityków do większej aktywności także medialnej, aby zaprezentować się obywatelom swoich krajów jako osoby szczególnie skuteczne, stąd też po batalii budżet ten przedstawiany jest jako wspólny unijny sukces. Również sukces Polski.

  Pytam o zaufanie, bo obok, przynajmniej teoretycznego zaufania do instytucji europejskich, bezprecedensowe poparcie pomnaża przed eurowyborami Janusz Korwin-Mikke, naczelny eurosceptyk RP.
  Janusz Korwin-Mikke ma pewne grono sympatyków, głównie w internecie. Sprawą otwartą pozostaje kwestia, czy to poparcie przełoży się na udział tych sympatyków w wyborach. Kilkuprocentowy wynik na poziomie przekraczającym próg wyborczy może być także tłumaczony ekscentryzmem JKM oraz brakiem w niektórych jego wypowiedziach poprawności politycznej.

  Czy politycy, bo eurosceptycyzmem karmi w kampanii Polaków nie tylko JKM, wyczuli nastroje w Europie, zanim dotarły do Polski?
  Kryzys strefy euro, kryzys gospodarczy, rosnące obawy społeczne - w Europie Zachodniej widzimy rozczarowanie Unią, a niektóre sondaże dają od 17 do 30 proc. miejsc w Europarlamencie tym, którzy idą do Brukseli, by rozwalać ją od środka.
  Partie eurosceptyczne wpisują się w istniejący kryzys swoją retoryką, ponieważ ona od zawsze oparta była o kwestionowanie samej idei integracji europejskiej. Teraz dla niektórych wyborców argumentacja taka zdaje się być chwytliwa, bo jej tezy znajdują dla tych ludzi swoje uzasadnienie w otaczającej ich rzeczywistości.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cisza wszyndzie, gusza wszyndzie - ino niy u pana Robka.

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A wos - panie mondrok - to cisza wyborczo niy dotyczy?
   Reklama waszych kolesiow partyjnych mozecie sie robic, jak zawrzom budki wyborcze!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki będzie nowy Europarlament?

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   taki jak poprzedni,
   nikomu nie potrzebny

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama