Bytom: Rondo Superbohaterów lepsze od ronda Kaczyńskiego?...

  Bytom: Rondo Superbohaterów lepsze od ronda Kaczyńskiego? Hmm...

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Superbohaterowie - jak widać na zdjęciu - bardzo dobrze czują się w roli reklamujących bytomskie rondo. Ale nieoficjalnie
  1/2
  przejdź do galerii

  Superbohaterowie - jak widać na zdjęciu - bardzo dobrze czują się w roli reklamujących bytomskie rondo. Ale nieoficjalnie ©arc Kolektyw BytoMY

  Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów to już impreza - wizytówka Bytomia. Czy zasługuje na to, żeby tak nazwać rondo?
  Rondo przy A1 (skrzyżowanie ul. Strzelców Bytomskich i Dąbrowa) w Bytomiu jest od wciąż bezimienne, co tak naprawdę kierowcom szczególnie nie przeszkadza. Od początku jednak jego powstania (czyli od około 2 lat) różne grupy społeczne prześcigają się w pomysłach, jak je nazwać. Miało nosić imię zmarłego prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, a także Georga Bruninga (inicjatorzy - bytomski oddział Ruchu Autonomii Śląska), najsłynniejszego burmistrza Bytomia. Teraz jest i trzecia propozycja - Międzygalaktyczne Rondo Superbohaterów, co ma nawiązywać do znanej już w mieście imprezy, związanej z promocją ekologii i wspólnej, międzypokoleniowej zabawy.

  Bohaterowie zbierają podpisy  Tak naprawdę pomysł Międzygalaktycznego Ronda Superbohaterów nie jest supernowością. Bo "urodził się" już w ubiegłym roku. Jednak dopiero od niedawna pojawiła się petycja na Facebooku. Organizatorzy, zaczęli też zbierać podpisy "w realu", w trakcie tegorocznej edycji Zlotu. Po zarzutach, dotyczących megalomanii, napisali:"Nie straciliśmy kontaktu z ziemią. A z nami nie traci kontaktu już prawie 400 osób (186 osób podpisało petycję online i następne 180 papierową wersję petycji). Jeśli też nie tracisz kontaktu z ziemią i chciałbyś aby bytomskie rondo było pierwszym na świecie Międzygalaktyczne Rondo

  Superbohaterów to możesz też podpisać petycję" - zachęcają. I podkreślają, że z nikim się nie kłócą, a jedynie proponują.

  - Nazwa ma swoje uzasadnienie, bo to właśnie w Bytomiu odbywa się Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów, a sam Bytom określany jest coraz częściej miastem Superbohaterów - podkreślają Jakub Wesołowski i Mariusz Kałamaga, organizatorzy zlotu. Są przekonani, że przyczyni się to do promocji samego miasta. A nazwa będzie neutralna, bez konotacji politycznych.

  Zadecydują radni?  Sprawa wywołała dysksuję. Tych, co uważają, że to świetny pomysł i tych, co krytykują. Miasto odpowiada dyplomatycznie i trochę umywa ręce. - Rondo przy A1 jest w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Gmina nie ma prawa do nadawania mu jakichkolwiek nazw - informuje Anna Prusakowska z MZDIM w Bytomiu. Jakub Wesołowski twierdzi jednak, że rozmawiał z GDDKiA. - Chcemy mimo wszystko poprosić radnych o wsparcie, bo GDDKiA daje zielone światło, jeśli miasto będzie chciało poprzeć naszą propozycję - mówi.

  Nazwy budzą spory?  Jak jest w innych miastach? W Żorach jest 14 rond, a dwa kolejne powstaną w tym roku. Nazwy czterech pochodzą od zagranicznych miasta partnerskich miasta, inne od kierunków, które wyznaczają. W Zabrzu głosowano między imieniem Lecha Kaczyńskiego a kar. Augusta Hlonda. Zwyciężył Kaczyński. Podobnie w Gliwicach, za to w Jastrzębiu - nie. W Wodzisławiu jest rondo Europejskie.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kazda nazwa lepsza

   Bytomiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Kazda nazwa bedzie lepsza od nazwy tego glupka i polskiego nacjonalisty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajna nazwa "Rondo Superbohaterów

   kosmita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   fajna nazwa "Rondo Superbohaterów" a zarazem ciekawy sposób by Bytom choć szary to rozjaśnił się takim pomysłem :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ino nie

   ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   warszawioka!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama