Budowa DTŚ: Gliwice bez balcerka. Targowisko nie wróci

  Budowa DTŚ: Gliwice bez balcerka. Targowisko nie wróci

  Maria Olecha-Lisiecka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na gliwickim balcerku można było kupić wszystko, m.in. ubrania, kosmetyki, obuwie, garnki, artykuły spożywcze, mięso
  1/2
  przejdź do galerii

  Na gliwickim balcerku można było kupić wszystko, m.in. ubrania, kosmetyki, obuwie, garnki, artykuły spożywcze, mięso ©arc/Mikołaj Suchan

  Jeszcze dwa lata temu gliwiczanie robili zakupy na balcerku, targowisku w centrum miasta. Na początku 2013 roku balcerek został zrównany z ziemią, a w miejscu, gdzie był, pobiegnie Drogowa Trasa Średnicowa, która jest wciąż budowana. Władze Gliwic zapowiadały, że balcerka przeniosą na ul. Toszecką 2. Rozpisały nawet przetarg na dzierżawę nieruchomości, w której miałaby powstać hala targowa.
  Niestety, okazało się, że to przedsięwzięcie się nie udało. I jest duże prawdopodobieństwo, że balcerek do Gliwic już nie powróci.

  Wykonawcą nowego balcerka miała być firma Centrum Handlowe ABC z Obornik, która wygrała przetarg na dzierżawę nieruchomości od stycznia 2013 roku. Miesięcznie miała płacić miasto ponad 6 tys. zł brutto. Nowy balcerek miał mieścić się w zadaszonej, ładnej hali z odrębnymi boksami handlowymi. Hala miała mieć 1500 metrów kw. Byli już nawet pierwsi kupcy zainteresowani handlowaniem przy ul. Toszeckiej 2 w Gliwicach.

  Niedawno okazało się jednak, że z tych planów nic nie będzie. - Wykonawca miał problemy, przesuwał terminy oddania hali targowej. Nie chcieliśmy od razu zrywać umowy, bo był kryzys. W końcu zrobiliśmy kontrolę na placu budowy - mówi Maja Lamorska-Gorgol z biura prasowgo gliwickiego magistratu. - Po wizji lokalnej urzędników okazało się, że niewiele zostało zrobione, dlatego postanowiliśmy umowę wypowiedzieć - tłumaczy Lamorska-Gorgol. Jak dodaje, umowa dzierżawy przestanie obowiązywać na przełomie maja i czerwca.

  - Wtedy odbierzemy nieruchomość i chcemy odzyskać pieniądze, które wykonawca jest miastu winny - podkreśla Maja Lamorska-Gorgol. W sumie chodzi o kwotę ponad 100 tys. zł.

  Przypomnijmy, że gliwickie targowisko powstało na fali przemian w 1989 roku. Wtedy takie targi powstawały samorzutnie w naszym kraju po przemianie ustrojowej oraz wdrożeniu reform prof. Leszka Balcerowicza w czasie rządów Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Mimo że w Gliwicach powstały centra handlowe, markety, wyrastały kolejne dyskonty, gliwiczanie nadal lubili zaglądać na targ i właśnie tam robić zakupy. Czy balcerek do Gliwic powróci? Urzędnicy ani nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają. Ale nieoficjalnie mówi się, że balcerek to melodia przeszłosci.

  - Dzierżawa była po to, aby powstał tam targ, ale się nie udało. Musimy odzyskać pieniądze. Nieruchomość przy ul. Toszeckiej 2 zostanie prawdopodobnie wystawiona na sprzedaż, ale wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły - kończy Lamorska-Gorgol.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I gdzie teraz Lwowiaki będą uprawiać swoje handele,handele ?

   ręce w kieszeni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   przecież w sklepie nie można się targować ?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama