Ważne
  Ola Taistra - mistrzyni wspinaczki i bohaterka filmu "Bez...

  Ola Taistra - mistrzyni wspinaczki i bohaterka filmu "Bez limitu" dziś w Rybniku!

  mat. pras.

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aleksandra Taistra
  1/7
  przejdź do galerii

  Aleksandra Taistra ©Archiwum Oli Taistry

  Aleksandra Taistra, jedna z najwybitniejszych wspinających się kobiet na świecie, będzie dziś w Rybniku.
  Klub Miłośników Gór i Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza w dniu 22 maja (czwartek) o godz. 18.00 na ostatnie przed wakacjami spotkanie w ramach Klubu Miłośników Gór. Gościem Klubu będzie Aleksandra Taistra.

  Wstęp to jedyne 8 zł, dzieci do lat 15-tu wstęp wolny

  Aleksandra Taistra - jako pierwsza Polka i czwarta kobieta na świecie pokonała drogę wspinaczkową o trudności VI.7 w skali Kurtyki (czyli 8c w skali francuskiej).
  W 2012 r. poprowadziła drogę Cosi fan tutte w Rodellar o wycenie 8c+. Ola Taistra to sportowiec ekstremalny, jej pasją jest wspinaczka sportowa tzw. free climbing. Ustanawiając głośny rekord Polski pokonując drogę skalną o trudności 8c+, wpisała się do czołówki najlepiej wspinających się kobiet świata, a wspinających się na takim poziomie, jest zaledwie kilka. Wieloma swoimi wyczynowymi przejściami udowodniła, że sport ekstremalny nie jest tylko domeną mężczyzn. Wspina się od 1999/2000 roku. Pasjonatka, dla której wspinanie jest jedną z najważniejszych kwestii w życiu. Nie koncentruje się na wycenach dróg, ale trudnościach jakie niesie ze sobą wspinaczka. Silnie zmotywowana do tego, aby przesuwać własną poprzeczkę coraz wyżej. Od niedawna silnie zauroczona wielkimi ścianami, wspinaniem wielowyciągowym. Po zrobieniu drogi 9a w Perles w Hiszpanii, zamierza zawalczyć o światowy rekord - pokonanie drogi skalnej, której nie przeszła dotąd żadna kobieta.

  - Jestem świadoma tego, że mogę być najlepszą na świecie, więc się nie zatrzymuję na tym, co jest teraz - mówi w powstającym o niej filmie dokumentalnym pt. „Bez limitu”.

  Autorami filmu są wspinający się filmowi debiutanci Urszula Laskowska - reżyserka (absolwentka kursu w Szkole Wajdy) i operator Olaf Malinowski (absolwent Wydziału Operatorskiego w katowickiej filmówce). Jak mówi reżyserka: „Jest to film człowieku, który jest u szczytu swojej kariery zawodowej, ale wciąż mierzy się z życiowym problemem niespełnienia i mimo sukcesów, poszukuje odpowiedzi na pytanie, co jest w życiu najważniejsze. Temat filmu zrodził się z mojej fascynacji wybitną polską himalaistką Wandą Rutkiewicz - niezwykle odważną i charyzmatyczną kobietą, która jednak nie potrafiła połączyć swojej górskiej pasji z udanym życiem osobistym. Długo szukałam współczesnego odpowiednika Wandy aby pokazać narodziny charakteru, który jest piętnem i darem jednocześnie. Udało mi się ją odnaleźć w postaci Oli Taistry. W filmie będziemy obserwować jej podwójną walkę. Z jednej strony zmagać się będzie z niebywale trudną drogą skalną, której nie przeszła dotąd żadna kobieta. Z drugiej zaś strony bohaterka odbędzie podróż wewnętrzną.”A co o filmie mówi sama jego bohaterka można przeczytać na wspinaczkowym blogu Oli: http://aleksandrataistra.blogspot.com/ .

  Więcej informacji o filmie "BEZ LIMITU" - filmie O KOBIECIE EKSTREMALNEJ na stronie: http://polakpotrafi.pl/projekt/bez-limitu. Organizatorami spotkań w ramach rybnickiego Klubu Miłośników Gór są: Agencja Extreme www.agencjaextreme.pl i Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama