Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło i słońce. Fajnie? Fajnie,ale pamiętajcie o zbadaniu skóry

Agata Pustułka
123rf
Od kilku dni mamy upał, opalamy się, ale pamiętajmy: czerniak to najbardziej agresywny rak skóry W trosce o nasze zdrowie może pojawić się prawne ograniczenie możliwości korzystania z solariów

Dr Dorota Danikiewicz, dermatolog z Gliwic, zachęca pacjentów, by właśnie teraz, przed wyjazdem na urlop, zbadali u lekarza znamiona - wszelkie pieprzyki i narośla.

- Najkorzystniej uczynić to przed wyjazdem i po powrocie, a przede wszystkim regularnie oglądać skórę swoją i bliskich - wyjaśnia lekarka, która widzi, jak co rok przybywa osób chorujących na czerniaka, najbardziej agresywnego nowotwora skóry.
Dzieci są szczególnie zagrożoną grupą. Poparzenie słoneczne w wieku 4-5 lat dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka w dorosłym życiu. Takie maluchy powinien obowiązywać całkowity zakaz słonecznych kąpieli. Opalenizna wcale nie jest oznaką zdrowia.

- Część zmian oczywiście trzeba tylko bacznie obserwować, ale niektóre usunąć - dodaje dr Danikiewicz. - Pamiętajmy też, że czerniak może się pojawić nie tylko na skórze, ale także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.

Zdaniem dr Danikiewicz, równie ryzykowne jak kąpiele słoneczne jest opalanie się w solariach. Onkolodzy z USA udowodnili, że opalanie się raz w tygodniu w solarium zwiększa ryzyko powstania znamion skóry czerniaka aż o 70 proc.

- Jeśli słyszę od młodej dziewczyny tłumaczenie, że opala się tylko raz w tygodniu, to mówię jej, że o jeden raz za dużo - wyjaśnia lekarka z Gliwic.

Im więcej promieni UV, tym dla skóry gorzej, bo czerniak wywodzi się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. To on powoduje, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Okazuje się, że praktycznie co czwarty Polak w ogóle nie powinien się opalać. Mamy zbyt jasną karnację, która szybko ulega oparzeniu. Fenotyp skóry sytuuje nasz naród wśród tych o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka.

W Polsce co roku rejestruje się ponad 2,5 tys. zachorowań na ten nowotwór. Szacuje się, że liczba zachorowań podwaja się co dekadę. Pod względem rosnącej liczby zachorowań, jest to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. Problem dodatkowo komplikuje fakt, że - jak wynika z ostatnich wyników badań - promieniowanie UV jest głównym czynnikiem odpowiadającym za powstawanie przerzutów czerniaka do odległych narządów. Jeśli czerniak wstępuje w postać przerzutową - uogólnioną, czyli pacjent ma przerzuty do odległych części ciała, np. wątroby, mózgu czy kości, to leczenie staje się skrajnie trudne. Akademia Czerniaka, składająca się z autorytetów zajmujących się leczeniem nowotworów ( sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej), podjęła właśnie działania na rzecz prawnego ograniczenia korzystania z solariów przez dzieci i młodzież. To pierwszy krok, który pozwoli ograniczyć występowanie czerniaka.

- Spośród wszystkich nowotworów skóry, które są diagnozowane u młodych ludzi, to właśnie czerniak jest jednym z najczęściej spotykanych. Tendencja wzrostowa wynika ze zmiany zachowań Polaków, czyli opalanie i solaria - mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Posłowie różnych ugrupowań wiele razy składali na ręce ministra zdrowia interpelacje związane z ograniczeniem dostępu do solariów - tak jest np. w Niemczech, gdzie młodzież do 18. roku życia nie może się opalać w solariach. Do podjęcia konkretnej inicjatywy nigdy nie doszło.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na czerniaka? Sprawdź!
Najbardziej narażone na rozwój czerniaka są osoby: o jasnych i rudych włosach, jasnych oczach, jasnej lub bardzo jasnej cerze, z piegami i/lub znamionami, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, które słabo tolerują słońce, które opalają się z dużym trudem lub w ogóle.

Jak korzystać z solarium? Zasady opracowała Światowa Organizacja Zdrowia.
Nie zaleca się korzystania z solariów osobom z fenotypem I lub II, z licznymi znamionami barwnikowymi na skórze, z dużą ilością piegów, z oparzeniami słonecznymi w dzieciństwie, nie powinny także opalać się w solarium osoby poniżej 18. roku życia, ze stanami przednowotworowymi lub nowotworami skóry, ze skórą uszkodzoną przez słońce, przyjmujące leki uwrażliwiające na promieniowanie UV. WHO zaleca, aby osoby korzystające z solarium podpisywały druk świadomej zgody na naświetlanie.
(oprac. AGA)


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ciepło i słońce. Fajnie? Fajnie,ale pamiętajcie o zbadaniu skóry - Dziennik Zachodni