Pielgrzymka mężczyzn do Piekar: Pokłonią się Piekarskiej...

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar: Pokłonią się Piekarskiej Pani

  Marta Żabińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar: Pokłonią się Piekarskiej Pani

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W niedzielę odbędzie się Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich. Sprawdziliśmy, które ulice będą zamknięte i gdzie będzie można zaparkować samochód
  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar: Pokłonią się Piekarskiej Pani

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Przyjadą z całej Polski. Mężczyźni, młodzieńcy, chłopcy. W niedzielę do piekarskiej Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej pielgrzymować będzie kilkudziesięciotysięczny tłum, by przed cudownym obrazem modlić się, dziękować i prosić o wsparcie. Razem z nimi będą księża biskupi Wiktor Skworc, metropolita katowicki, Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, i kardynał Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.


  TU ZNAJDZIESZ PROGRAM PIELGRZYMKI DO PIEKAR, INFORMACJE O KOMUNIKACJI I PARKINGACH

  O rodzinie i pracy


  To pielgrzymka ludzi pracy, ale także pokoleń ojców, synów, mężów. Z jednej strony rodzina, z drugiej - powołanie do pracy, które także jest powołaniem do świętości - mówi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego archidiecezji katowickiej. - Tematyka pielgrzymki jest zdeterminowana hasłem Metropolitalnego Roku Rodziny: "Rodzina Miłością Wielka". Cały ten rok w metropolii poświęcony jest trosce o rodzinę - dodaje.

  W tym roku pielgrzymka jest też wyrazem wdzięczności za kanonizację dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.

  - Ciekawostką jest, że ostatnią publiczną wypowiedź Jan XXIII skierował w 1963 roku właśnie do pielgrzymów piekarskich. Udało nam się dotrzeć do pliku dźwiękowego, a tę wypowiedź, w tłumaczeniu z łaciny, przypomnimy pielgrzymom w niedzielę - opowiada ksiądz Roman Chromy. - Karol Wojtyła jako kardynał wielokrotnie przyjeżdżał do Piekar. Tu szlifował sztukę mówienia do wielkich tłumów, przekładał Ewangelię na język ludzi ciężkiej pracy - wyjaśnia.

  Czas modlitwy


  W pielgrzymkach od 25 lat z rodziną uczestniczy Marian Skwarek z Katowic: - Chcemy podziękować za to, że możemy pracować w zdrowiu i nieść pomoc innym, że możemy utrzymać rodzinę. Modlimy się też za tych, którzy pracy nie mają. To jest czas przemyślenia, spędzę tam kilka godzin, wysłucham ważnej homilii. Potem czuję się rozluźniony, rozgrzeszony. Każdy przychodzi, siada, zje śniadanie i dziękuje Panu Bogu - mówi pan Marian.

  Wojciech Karcz z Tarnowskich Gór na pielgrzymki chodzi od dziecka: - Teraz mieszkam w Warszawie, ale przyjeżdżam na pielgrzymkę. Pójdziemy pieszo 11 km, przez Radzionków.

  Co ciekawe, to właśnie tarnogórzanie zapoczątkowali ruch pielgrzymkowy do Piekar Śląskich podczas epidemii zarazy w 1676 roku.

  Zamknięte ulice


  W związku z pielgrzymką w mieście obowiązywać będą zmiany w ruchu. Główna ulica Piekar Śląskich, ul. Bytomska, będzie zamknięta od skrzyżowania z ul. gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w g. od 7 do 18. Ruch lokalny kierowany będzie na ul. gen. Ziętka, tranzytowy na ul. Obwodową.

  Utrudnienia w ruchu mogą też wystąpić na ul. Obwodowej, Oświęcimskiej, Partyzantów, Bednorza, i drodze krajowej 94 przed i po zakończeniu uroczystości. Ruchem kierować będą policjanci, którzy przypominają kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności.

  W tym roku nie będzie można parkować autokarów w rejonie Kopca Wyzwolenia, który jest w remoncie, a na ulicach 1 Maja i Granicznej. Między innymi na ul. Granicznej i ul. K. Miarki będzie można też zostawić samochody osobowe.

  Pojazd pozostawiony w miejscu, w którym będzie utrudniał ruch, zostanie odholowany na parking strzeżony na koszt właściciela. W godz. 7-18 zmienią się kursu autobusów linii obsługujących Piekary: 5, 53, 73, 114, 164, 264, 700 i 780.
  Pielgrzymom służyć będą: Dom Pielgrzyma (ks. J. Popiełuszki 6), punkt informacyjny w Centrum Pielgrzymkowym (ul. ks. Ficka 7a) przy bazylice. Karetki pogotowia zaparkowane będą jak co roku: na ul. Popiełuszki 17, przy budynku hotelu "Pałac Wiśniewski" i na skrzyżowaniu ul. Bytomskiej i Kalwaryjskiej.

  O bezpieczeństwo medyczne na Wzgórzu dbać będą ratownicy maltańscy, a Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie przy ul. K. Miarki.

  W przeddzień pielgrzymki o godz. 10 odbędzie się XXIII Piekarskie Sympozjum Naukowe poświęcone tematyce rodziny.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   32 razy zaliczylem teraz podeszly wiek

   bede oglądał w T V. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szczesc Wam Boże podczas pielgrzymek i na miejscu oby dopisala pogoda mam mile wspomnienia jak biskupa St.Adamskiego na krześle noszono.Ale to jest Slask dobrze byc Slazakiem .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama