Michał Nowak
Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie sportu 2014
Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie sportu 2014 Lucyna Nenow
Dziś odbyła się 12. edycja wręczenia nagród prezydenta miasta Katowice w dziedzinie sportu. Ten rok należał do kobiet. Nagrody dla najlepszych sportowców zdobyły Justyna Kowalczyk, Monika Hojnisz i Justyna Święty.

Tegoroczna gala odbyła się w Miejskim Domu Kultury „Bogucice Zawodzie”. Celem nagród, które przyznaje się od 2003 roku, jest uhonorowanie najlepszych sportowców minionych miesięcy, którzy wywodzą się z katowickich klubów. Prezydent Piotr Uszok wyróżnia także tych, którzy dobrze rokują i w najbliższych latach mogą sięgać po najwyższe laury, tak jak Justyna Kowalczyk.

Nasza specjalistka w biegu narciarskim została nagrodzona w Katowicach już po raz dziewiąty. Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w Soczi w biegu na 10km stylem klasycznym, mimo, że startowała ze złamaną kością stopy. To jednak nie koniec osiągnięć absolwentki katowickiego AWF-u. Łącznie, Kowalczyk zdobyła pięć medali olimpijskich, wśród których znajdują się dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe. Tym samym, 31-letnia biegaczka stała się najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii igrzysk zimowych. W Katowicach nagrodę prezydenta odebrali rodzice Justyny.

Oprócz Kowalczyk, nagroda trafiła także do innej reprezentantki katowickiego AWF-u. Mowa o Justynie Święty, która jest w naszym kraju liderką w biegu na 400 metrów. 21-letnia lekkoatletka może się pochwalić złotym medalem na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tampere w 2013 roku, gdzie była najlepsza w sztafecie 4x400. Ponadto, Święty zdobyła brązowy medal na tych samych mistrzostwach w biegu na 400 metrów, a także czwarte miejsce na halowych mistrzostwach świata w Sopocie. Nagrodę odebrała mama i siostra laureatki.

Nagroda dla najlepszego sportowca trafiła także do wywodzącej się z UKS Lider Katowice Moniki Hojnisz, która była najlepszą biathlonistką wśród Polek na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Hojnisz zajęła piąte miejsce w biegu masowym na 12,5km. Chorzowianka zdobywała także złote i brązowe medale na mistrzostwach Europy juniorów, a na mistrzostwach świata seniorów w Czechach wywalczyła brąz. Łącznie, posiada w kolekcji 12 medali mistrzostw świata i Europy w biathlonie letnim i zimowym.

- Wciąż mieszkam w Chorzowie i przyznaję, że po olimpiadzie w Soczi stałam się bardziej rozpoznawalna w moim mieście – powiedziała Hojnisz. – Póki co przygotowuję się do kilku zawodów, ale intensywne treningi zaczną się z początkiem zimy – dodała.

To także druga nagroda dla najlepszego sportowca od prezydenta Katowic, którą Hojnisz odebrała. Wcześniej biathlonistka została trzy razy uhonorowana wyróżnieniem dla sportowej nadziei Katowic, w 2010, 2011 i 2012 roku.
Również trener Moniki Hojnisz, Adam Kołodziejczyk, odebrał nagrodę w kategorii najlepszego trenera/działacza sportowego. Wcześnie został już nagrodzony w tej kategorii w 2013 roku. Kołodziejczyk jest prezesem UKS Lider Katowice i trenerem polskiej reprezentacji kobiet w biathlonie.

Również kategorię „Sportowa nadzieja Katowic” zdominowała płeć żeńska. Pochodząca z Siemianowic Dajana Jastrzębska zdobyła trzecią już nagrodę dla sportowej nadziei Katowic. 18-latka jest zawodniczką reprezentacji Polski niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Kolejną nagrodzoną jest Paulina Paszek, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów w kajakarstwie. Najmłodszą zdobywczynią nagrody przez prezydenta jest Agata Pietrzkiewicz, 16-letnia siatkarka z UKS Mikrus.
W Katowicach powędrowały także wyróżnienia dla drużyn hokeja na lodzie, żeńskiej i młodzieżowej sekcji MUKS Naprzód Janów, oraz do WSSiRN START, drużyny goalballu.

Galę rozdania nagród wzbogacała muzyka zespołu Need For Strings, który wykonał smyczkowe covery m.in. utworów Nirvany i System of a Down, a na zakończenie odbył się występ kabaretu Hrabi.