Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2014: Konwencja PO w Katowicach [ZDJECIA, RELACJA, TRANSMISJA LIVE]

Aldona Minorczyk-Cichy
Eurowybory 2014 konwencja wyborcza PO Katowice
Eurowybory 2014 konwencja wyborcza PO Katowice Lucyna Nenow
W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach zakończyła się konwencja przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Platformy Obywatelskiej.

AKTUALIZACJA 15.02
Buzek: Chodźmy razem na wybory. Wybierzmy tę dobrą wizję Polski. Nie ma różnicy pomiędzy byciem Ślązakiem, Kaszubem, Polakiem a byciem Europejczykiem. Spotkajmy się 25 maja w lokalach wyborczych.
Tomczykiewicz dziękuje premierowi. Podkreśla, że przed nimi jeszcze 9 godzin pracy: Do roboty!

AKTUALIZACJA 15.00
Buzek: Nowy przemysł nie oznacza likwidacji starego, bo on też może być nowoczesny. My już to robimy w przemyśle wydobywczym. Mamy wyzwanie energetyczne. Węgiel jest nie tylko tutaj, ale też w innych miejscach naszej ojczyzny. Musimy korzystać z czystych technologii. Możemy produkować prąd w różnych miejscach. Korzystać z niego i nadmiar sprzedawać. Pamiętajmy też o małych i średnich przedsiębiorstwach.

AKTUALIZACJA 14.56
Buzek: Pokój i Unia nie są dane nam na zawsze. Trzeba je pielęgnować i ciągle od nowa wybierać. Powinniśmy nabrać do Unii zaufania, poczuć się w niej dobrze. Pamiętajmy że Europa to nie bankomat a projekt cywilizacyjny. W Unii nie wszystko jest idealne. Często nasi obywatele nie rozumieją na czym Unia polega. Ludzie widzą przerosty administracyjne.

Buzek dziękuje ludziom, którzy brali udział w spotkaniach wyborczych. Podkreśla, że te spotkania wiele go nauczyły.
- Zachowaliśmy 70 lat pokoju w Europie. Chcielibyśmy ten projekt przekazać nowym pokoleniom w jak najlepszym stanie. Potrzebni są nam młodzi ludzie, ich entuzjazm i krytycyzm, aby Unię budować, a nie rozsadzać.

Buzek: Unia nie potrzebuje rewolucji, a ewolucji. Ludzie wiedzą jakie są najważniejsze zadania dla naszej ojczyzny. Potrafią też zawiązywać europejskie koalicje.

AKTUALIZACJA 14.49
Bieńkowska: Przed nami ogromna szansa. 170 mld licząc z wkładem polskim, naszych przedsiębiorców. Idźmy na wybory i uczmy tego nasze dzieci. Kiedyś tylko o tym marzyliśmy.

Jerzy Buzek: Działamy dzisiaj bez zapowiedzi. Spotykamy się kilka dni przed wyborami w regionie który rozciąga się od Częstochowy przez Śląsk, Zagłębie po Beskidy. Dla ludzi tej ziemi ważne są: pracowitość, otwarcie na ludzi. Te cechy są potrzebne w parlamencie i te cechy znajdziecie u ludzi, którzy siedzą wśród nas. Unia została zbudowana na fundamencie wolności, pokoju solidarności.

AKTUALIZACJA 14.44
Bieńkowska: Jesteśmy przed następnym skokiem. Ten wielki budżet jaki wynegocjowaliśmy pokazuje jak ogromną pracę wykonali Polacy. Trudno jest takie pieniądze inwestować. Nie mówmy o wydawaniu, tylko o inwestowaniu. Musimy dobrze planować, myśleć co chcemy osiągnąć. My taki plan mamy. Po 7 latach rządów mogę powiedzieć, że jestem dumna z tego kraju. Jesteśmy partnerem poważanym w Europie. Dzisiaj rano Komisja Europejska zakończyła I etap negocjacji inwestowania miliardów euro na przyszłe siedem lat. Jako pierwsi w styczniu ten plan przedstawiliśmy. Wiemy, gdzie będziemy kierować strumienie pieniędzy: przedsiębiorczość, nauka, innowacje, konkurencyjność, rewitalizacja miast.

AKTUALIZACJA 14.40
Premier podkreśla, że szanuje ludzi o lewicowych poglądach i docenia, że kilka lat temu głosując na PO uratowali Polskę przed PiS. – dzisiaj możecie zrobić to samo. To opłaci się Polsce, to opłaci się wam.

Bieńkowska: -Bez zapowiedzi: Elżbieta Bieńkowska z Mysłowic. Jestem dumna, że konwencja po raz kolejny odbywa się na Śląsku u nas. To spotkanie w przed dzień bardzo ważnych wyborów.
Minister podkreśla, że w kampanii było wiele kłamstw: W PE może być wiele ludzi, którzy Unii nie chcą. Nie możemy do tego dopuścić. Polska dobrze wykorzystała swoją szansę.

AKTUALIZACJA 14.34
Tusk: Zwracam się do polskich kobiet. Przez ostatnie lata budujemy spokojnie europejski model rodziny. Chcemy by kobieta w polskim domu, rodzinie, państwie czuła się równouprawniona, by nie była aktem przemocy. Nie dopuście by w Europie reprezentowali was ludzie, którzy pogardzają kobietami.

Premier podkreśla, że szanuje ludzi o lewicowych poglądach i docenia, że kilka lat temu głosując na PO uratowali Polskę przed PiS. – dzisiaj możecie zrobić to samo. To opłaci się Polsce, to opłaci się wam.

AKTUALIZACJA 14.31
Tusk: Wybory do PE to sprawa nas wszystkich. Od nich wiele zależy, w każdym mieście i wsi odczujemy skutki tego wyboru. Spór o przyszłość toczy się między dwoma siłami: PO i radykalna prawica z PiS-em i Korwinem-Mikke. Chcę się zwrócić do niezdecydowanych: czy chcecie by w PE w waszym imieniu występowali ci, którzy organizowali głównie procesje smoleńskie i ci, którzy chcą odebrać kobietom prawa wyborcze, bo są zbyt głupie? Czy chcecie przeżyć ten wstyd tylko dlatego, że nie chce się wam iść do wyborów?

AKTUALIZACJA 14.27
Tusk: Tu na Śląsku Jerzy Buzek (oklaski). Premier którego po latach doceniono bardziej teraz niż gdy był premierem. O lepszego premiera będzie trudno. Chciałbym doczekać się choć trochę takiej opinii jak ma Buzek.

Premier chwali też Krystynę Szumilas: Pracowita, skromna. Zrobiła wiele dobrego, choć nie zawsze potrafiła o tym opowiedzieć. W Parlamencie Europejskim będziemy z niej dumni.

AKTUALIZACJA 14.24
Tusk mówi o strategii dla Polski zachodniej. Wymienia ludzi PO, którzy sprawdzili się w europarlamencie: Hubner, Lewandowski, Buzek, Saryusz-Wolski.

Podkreśla, że na polskich uczelniach widać dobrze zainwestowane unijne pieniądze. To m.in. zasługa Kudryckiej.

- Polska dobrze wykorzystuje swoją szansę i może to dalej robić, jeśli mądrze wybierzemy – mówi Tusk.

AKTUALIZACJA 14.18
Tusk: Tu na Śląsku problemy widać jak w soczewce. Kiedy przekonujemy partnerów o bezpieczeństwie energetycznym, to mówimy też o Śląsku. Kiedy mówimy o miejscach pracy dla młodych, to też mówimy o Śląsku. Tutaj ludzie są zaradni, ale też tysiące ludzi młodych pozostaje bez pracy.

Tusk: Chcę tu wam przekazać komunikat. Mamy kilka wspólnych lekcji dla Górnego Śląska i dla Wałbrzycha, a także dla całej Polski. W Wałbrzychu pokazano, że jak się likwiduje miejsce pracy to nie jest to tylko dramat dla pracowników. To nie tylko problem ekonomiczny. To też problem kulturowy. Ludzie odpowiedzialni za państwo i obywateli muszą trzy razy się zastanowić zanim podejmą trudną decyzję. Bezpieczeństwo energetyczne nie może być kosztem ludzi. Nie można powiedzieć górnikowi zwalniamy cię i nie dać nic w zamian. Nie można też w nieskończoność utrzymywać coś nierentownego, ale nie można odwrócić się plecami do ludzi i powiedzieć radźcie sobie sami.

Premier podkreśla, że rządzi się w imieniu innych ludzi, trzeba myśleć o skutkach.

AKTUALIZACJA 14.12
Odśpiewano hymn. Premiera wita Tomasz Tomczykiecz: "Szczęść Boże". W gospodarczym sercu Śląska wita także oficjalnie Bieńkowską i Buzka.

Tomczykiewicz podkreśla, że muzeum to miejsce symboliczcze, stojące na terenach po byłej kopalni: pokopalniania tradycja łączy się z nowoczesnością.

Zaczyna przemawiać premier. - Pytano mnie dlaczego kończymy kampanię na Śląśku. To nie zbieg okoliczności. To kluczowe miejsce w kraju.

AKTUALIZACJA 14.06
Sztolcman, nr 10 na śląskiej liście przyszedł z kilkunastoma młodymi osobami, z którymi prowadził agitację na ulicach naszych miast. Nieśli banery i białe balony.

Wchodzi premier Donald Tusk. Gorące owacje.

AKTUALIZACJA 14.03
Na sali jest Elżbieta Bieńkowska i Tomasz Tomczykiewicz. Śląscy ministrowie przywitali się, wymienili uprzejmości. Na salę wchodzi prof. Jerzy Buzek. Zebrani witają go głośnymi brawami.

AKTUALIZACJA 13.58
Za chwilę zaczyna się konwencja. Sala w podziemiach Muzeum Śląskiego się zapełnia. Bardzo nowoczesna, jednocześnie surowa, naszpikowana elektroniką.

Spiker robi próbę generalną, prosi o podnoszenie flag.

Premier przyjechał kwadrans temu. Tłum na sali czeka na jego wejście. Wszyscy zajmują swoje miejsca.

Jest kłopot, bo miejsc jest więcej niż członków PO. Prowadzący prosi o przesiadanie się.

AKTUALIZACJA 13.53
Okazję do reklamy wykorzystał także Tomasz Adamek z Solidarnej Polski.

Adamek przyjechał przed Muzeum Śląskie aby podsumować kampanię: 20 tys. przejechanych kilometrów, spotkania z 240 tysiącami ludzi. Zarobek 1500 zł w hucie, tak wygląda Polska. Chcę bronić kopalnie, żeby ten rząd ich zupenie nie zniszczył. Młodzi ludzie wyjeżdżają zagranicę. Nie możemy na to pozwolić.

Adamek apelował aby ludzie w niedzielę poszli do urn. - Jeśli tego nie zrobicie to nic się zmieni. Nie mam dużego doświadczenia w polityce, ale się uczę, spotykam z profesorami i chłonę wiedzę. Mam świetną drużynę. Jesteśmy jak gladiatorzy. Wierzę w sukces. Będę walczył jak na ringu. Poszedłem w politykę bo jestem katolikiem i nie kłamię.

AKTUALIZACJA 13.29
Pojawił się Marek Migalski i kilkunastu młodych ludzi z transparentem: PO i PiS diabli wzięli, Gowin, Migalski do Brukseli.
Migalski: Witamy premiera u nas na Śląsku. Rozumie, że przyjechał aby nas przeprosić za lata rządów PO. Przeprosić za Stadion Śląski, Koleje Śląskie, GPW. To nie powinno się zdarzyć w żadnym miejscu naszego kraju. Mam nadzieję, że premier obieca, że już dłużej nie będzie rządzić. Przestrzegamy przed PO i przed PiS. Głosujcie na małe partie takie jak my. W niedzielę pokażcie Tuskowi czerwoną kartkę. Głos na PO i Pis to głos zmarnowany.

AKTUALIZACJA 13.20
Robi się tłumnie. Za 10 minut ma przyjechać premier Donald Tust. Jest już Graś, Tomczykiewicz i wielu innych działączy. Trwa rejestracja.

13.00
Instalują się wozy transmisyjne stacji telewizyjnych. Pojawiają się pierwsi politycy. Budynek nowego Muzeum Śląskiego powstał przy ogromnym wsparciu środków unijnych. Prawdopodobnie PO będzie chciała się nim pochwalić jako jedną ze sztandarowych inwestycji.

To w Śląskiem, gdzie uprawnionych do głosowania jest niemal 4 mln osób może rozstrzygnąć się wynik wyborów. Dlatego podczas tej kampanii politycy tak często przyjeżdżają do naszego województwa.

Wcześniej, około 13.30 swoje konferencje prasowe przed siedzibą muzeum zapowiedział Marek Migalski z Polski Razem Jarosława Gowina oraz Tomasz Adamek z Solidarnej Polski.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!