Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cisza wyborcza w internecie. "Lajkowanie" i "szerowanie" podczas ciszy zagrożone karą grzywny!

KAG
arc
Internauto, uważaj na to co robisz w internecie podczas ciszy wyborczej. Państwowa Komisja Wyborcza informuje - cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Polubienie profilu kandydata, udostępnienie jego zdjęcia czy tweetowanie na jego temat to agitacja wyborcza. Za złamanie ciszy wyborczej możesz słono zapłacić, nawet 5 tys. złotych. CISZA WYBORCZA W INTERNECIE

AKTUALIZACJA GODZ. 17:00

PKW informuje: Cisza wyborcza dotyczy także Internetu

Opublikowanie zdjęcia polityka lub polubienie wpisu na portalu społecznościowym jest złamaniem ciszy wyborczej - Państwowa Komisja Wyborcza precyzuje przepisy dotyczące zakazu prowadzenia kampanii wyborczej dzień przed wyborami (24.05) i w dniu (25.05) wyborów do europarlamentu. - Zasady, które obowiązują w stosunku do wszystkich mediów, obowiązują także Internet - powiedział przewodniczący PKW Stefan J.Jaworski.

Wideo: TVN24/X-News

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Cisza wyborcza przed wyborami do Europarlamentu rozpoczyna się 24 maja od godz. 0.00 i będzie trwała aż do zamknięcia lokali wyborczych. W tym czasie, opublikowanie w mediach społecznościowych zdjęcia kandydata, udostępnianie informacji wyborczych na Twitterze i innych portalach traktowane będzie jako agitacja wyborcza.

Państwowa Komisja Wyborcza do ciszy wyborczej w internecie podchodzi bardzo poważnie. -Wypowiadanie (w internecie -red.) się w czasie ciszy wyborczej o kandydatach i komitetach wyborczych jest rodzajem agitacji wyborczej - powiedział szef Komisji Stefan Jaworski. Zdaniem przewodniczącego takie działanie może być przedmiotem postępowania karnego.

Wywieszenie plakatu wyborczego na ulicy i udostępnienie zdjęcie kandydata do PE na Facebooku, traktowane będzie z taką samą surowością. Za naruszenie ciszy wyborczej, która rozpoczyna się o północy 24 maja i zakończy z momentem zamknięcia lokali wyborczych, grozi kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł.

Także podanie do publicznej wiadomości wyników sondaży czy przewidywanych wyników wyborów to występek. Jego ocena nie będzie jednak podlegała Państwowej Komisji Wyborczej, ale organom ścigania i sądów. Państwowa Komisja Wyborcza informuje "Jeżeli uważasz, że cisza wyborcza w internecie została złamana, zgłoś to na policję lub do prokuratury".

Ponadto w trakcie ciszy wyborczej zabronione jest: wywieszanie plakatów, rozdawanie ulotek, organizowanie spotkań z wyborcami, namawianie do głosowania na konkretnych kandydatów oraz na listy. Na szczęście przed ciszą wyborczą nie trzeba usuwać wpisów agitacyjnych.

Część Internautów, w tym także polityków nie kryje swojego oburzenia. Większość uważa, że cisza wyborcza w dobie Internetu i wszech obecnych mediów społecznościowych to anachronizm.

CISZA WYBORCZA W INTERNECIE - INTERNAUCI NIEZADOWOLENI


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!