Recenzja książki "Jej wszystkie życia" Kate Atkinson

  Recenzja książki "Jej wszystkie życia" Kate Atkinson

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Któż nie chciałby otrzymać od losu drugiej szansy? Przeżyć życie raz jeszcze, inaczej, intensywniej, może w innym miejscu i czasie niż te, które zostały nam dane? Co byśmy wtedy zrobili, jakie miejsca zwiedzili, ileż książek przeczytali?
  Recenzja książki "Jej wszystkie życia" Kate Atkinson

  ©arc

  Taką szansę otrzymała Ursula Todd, bohaterka najnowszej powieści Kate Atkinson. Przychodzi na świat w 1910 roku podczas szalejącej w Anglii śnieżycy. Nim dziewczynka zdąży zaczerpnąć pierwszy oddech - umiera. Ale zaraz spotkamy ją na łamach książki. Bo jednak żyje, dorasta, bawi się z dwójką rodzeństwa, droczy ze służącą. I od tej chwili śledzimy równolegle jej życia. Niesamowite, bo przypadające na pierwszą połowę XX wieku.

  Dzięki rodzinie, w której wyrasta Ursula można świetnie poznać angielską powściągliwość i krytykowany zwykle zimny chów. Ale najciekawsze jest to, na jakie wydarzenia przypada dzieciństwo i lata dorosłe głównej bohaterki. Kończy szkołę dla sekretarek, zostaje zatrudniona w jednym z brytyjskich ministerstw, ma romans z żonatym mężczyzną, przeżywa bombardowania Londynu. To w jednym życiu. W drugim jest zgwałconą przez kolegę brata nastolatką, a później żoną bezwzględnego psychopaty.

  W tym innym życiu wcale nie pracuje w Departamencie Obrony Przeciwlotniczej, ale wychodzi za mąż za Niemca. Dzięki niemu poznaje bliżej Hitlera i Ewę Braun, spędza czas w ich bawarskiej posiadłości. I nieustannie się dziwi, w jaki sposób można być tak zaślepionym, bezwarunkowo przyjąć ideologię narodowego socjalizmu i uwielbienia dla jej twórcy.

  Rzadko czyta się w ten sposób skonstruowane książki, gdzie kilka razy wracamy do tego, co wydarzyło się w życiu bohaterki w 1918 roku, albo przeskakujemy z 1941 do 1910 roku. Ale taka konstrukcja powoduje, że myślimy o przeznaczeniu.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama