Ruszył śląski etap konkursu Lodołamacze 2014

  Ruszył śląski etap konkursu Lodołamacze 2014

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruszył śląski etap konkursu Lodołamacze 2014
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Kamila Rożnowska

  Dzisiaj w Chorzowie rozpoczął się śląski etap konkursu „Lodołamacze 2014”. Konkurs ma na celu promocję firm i instytucji zatrudniających osoby niepełnosprawne.
  W Chorzowie rozpoczęto dzisiaj śląski etap konkursu "Lodołamacze 2014". – Tu w Chorzowie panuje przyjazny mikroklimat dla przedsiębiorców, zatrudniających osoby niepełnosprawne – wyjaśnia Józef Bodziony, przewodniczący Rady Wojewódzkiej POPON. Józef Bodziony jest także przedsiębiorcą, który przeniósł z Podkarpacia do Chorzowa część produkcji. Jego firma zatrudnia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności i w 2012 roku został jej przyznany tytuł „Lodołamacza”.


  Konkursu „Lodołamacze 2014” przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich - regionalny rozpoczął się 16 kwietnia, ale inauguracja tej części w województwie śląskim miała miejsce właśnie dzisia. Do 15 sierpnia pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać swoje kandydatury do udziału w tym konkursie. – Firma, która bierze udział w konkursie musi pochwalić się wielkością zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Ale to nie wystarczy, żeby otrzymać tytuł „Lodołamacza”.

  Chodzi również o jakość takiego zatrudnienia, to znaczy o: dostosowanie miejsc pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych, stworzenia odpowiednich warunków pracy dla nich, sposób traktowania osób z niepełnosprawnością, stwarzanie możliwości dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych takich osób – wylicza Anna Skupień z POPON. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy oraz w kategoriach dodatkowych: Super Lodołamacz i Lodołamacz Specjalny. Dodajmy, że w zeszłym roku do konkursu zgłosiło się 375 pracodawców, z czego 45 ze Śląska.

  To już IX edycja tego konkursu. Czy w okresie jego trwania można zaobserwować zmiany na rynku zatrudnia osób niepełnosprawnych? – Zatrudnienie utrzymuje się ciągle na tym samym poziomie, co nie jest dobrą wiadomością. Jest widoczny minimalny postęp, ale nie jest on jeszcze zadawalający – dodaje Skupień. Organizacje takich konkursów ma na celu również zachęcenie nowych pracodawców do tworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. – Powinno być więcej takich konkursów, ponieważ nagradzane w nich firmy powinny być doceniane w społeczeństwie – mówi obecny na dzisiejszej konferencji Marcin Sienkiewicz z Fundacji „Ratownik Górniczy” z Jaworzna.

  Gala Ogólnopolska konkursu „Lodołamacze 2014” odbędzie się 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie.
  W konferencji wzięli udział również Andrzej Kotala – prezydent Chorzowa, Anna Wandzel – dyrektor śląskiego oddziału PFRON, Marek Plura – poseł na Sejm RP oraz Jak Filip Libicki – senator.

  Dziennik Zachodni objął patronat medialny nad konkursem „Lodołamacze 2014”.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lodołamacze

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Idea szczytna, ale jak zwykle rządzi układ kolesiowo-biznesowy. W 2012 Lodołamacza dostał Limatherm Components, który jest w grupie Introl, gdzie jednym z głównym udziałowców jest właśnie pan...rozwiń całość

   Idea szczytna, ale jak zwykle rządzi układ kolesiowo-biznesowy. W 2012 Lodołamacza dostał Limatherm Components, który jest w grupie Introl, gdzie jednym z głównym udziałowców jest właśnie pan "Józef Bodziony, przewodniczący Rady Wojewódzkiej POPON". Zresztą osobiście odbierał tę nagrodę na Zamku Królewskim. Warunki na zewnątrz rzeczywiści są dobre, ale per saldo organizacja nastawiona li tylko na dotacje, a niepełnosprawni pracują tam za minimum socjalne i czuja się wykorzystywani. Nie dość poczytać sobie w serwisie gowork, gdzie regularnie są czyszczone wpisy z niepolitycznymi wypowiedziami pracowników http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,302423zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama