Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2014 pod hasłem...

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2014 pod hasłem Rodzina Miłością Wielka [ZDJĘCIA]

  PSZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar pod hasłem Rodzina Miłością Wielka
  1/32
  przejdź do galerii

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar pod hasłem Rodzina Miłością Wielka ©Paweł Szałankiewicz

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2014: Pod hasłem Rodzina Miłością Wielka odbyła się dzisiaj pielgrzymka mężczyzn do Piekar, w której udział wzięło blisko 100 tys. osób ze Śląska i z całej Polski. Uroczystą mszę świętą otworzył biskup Wiktor Skworc. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Biskup Wiktor Skworc rozpoczął mszę na piekarskiej Kalwarii od przypomnienia o świętym Janie Pawle II, który jako pielgrzym "Zostawił tu wiele serca". Podkreślił przy tym, że nasz papież nauczył się bardzo wiele pielgrzymując nie tylko do Piekar, ale na Górny Śląsk i do Polski. - Abyśmy byli w stanie ocenić te piękno, trzeba czerpać z nauk Jana Pawła II - podkreślił.

  Następnie przeszedł do powitania wielu duchownych, którzy dziś przybyli do Piekar.
  Wymienił m.in. kardynała Zenona Grocholewskiego, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, który wygłosił homilię, czy seniorów biskupów z arcybiskupem Damianem Zimoniem na czele. Wspomniał również o obecnych w Piekarach przedstawicieli władz śląskich miast rzędu Marszałkowskiego, któremu życzył "dobrze działających Kolei Śląskich oraz Stadionu Śląskiego".

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2014 w obiektywie DZ [ZDJĘCIA]


  Jako, że dzisiejsza pielgrzymka odbywała się pod hasłem "Rodzina Miłością Wielka", Skworc wielokrotnie poruszał tematy bliskie właśnie rodzinom. Nawiązał m.in. do rodzin, które na co dzień opiekują się niepełnosprawnymi członkami swoich rodzin. - Domowa opieka to poświęcenie pełne heroizmu. Lekcja, jaką nam dali jest bezcenna. To rzeczywista solidarność z ludźmi - podkreślił dodając, że jest już gotowa ustawa podwyższająca świadczenia dla rodzin opiekujących się niepełnosprawnymi. - Rządzący zostali pouczeni, że danego słowa należy dotrzymywać,bo są nieprzekraczalne granice społecznej cierpliwości.

  Skworc zaapelował również, aby doszło w końcu do zatwierdzenia Karty Dużej Rodziny, o której wiadomo już od stycznia, ale... - Obiecano nam ją już w styczniu. Czekamy z niepokojem. Czekamy, aż ta karta zostanie wreszcie wydana - powiedział podkreślając, że każda rodzina jest domowym kościołem.

  Biskup przeszedł następnie do tradycji i historii Górnego Śląska oraz śladów, jakie pozostawiły wydarzenia z okresu II wojny światowej i wywózki Ślązaków do Związku Radzieckiego. Podziękował burmistrzowi Radzionkowa za tworzenie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR - które będzie mówić o "prawdzie i wydarzeniach z tamtego czasu". Wspomniał również o inicjatywie upamiętnienia ofiar przemysłu górniczego na Górnym Śląsku, które ma powstać na hałdzie koło kopalni Murcki. - W jednym miejscu zamierzamy uczcić wszystkich poległych i ukazać, że śląskie umiłowanie ojcowizny ma kolor ludzkiej krwi i potu codziennej pracy" - podkreślił.

  Przy tej okazji poruszył problemy górnictwa, na które wszyscy patrzymy z niepokojem. - Problemów górniczych nie da się wyizolować, stąd rodzi się postulat stabilizacji energetycznej. Tych problemów nie da się rozwiązać z doskoku. Potrzeba okrągłego stołu dotyczącego górnictwa i szerokiej debaty o przyszłości naszego regionu - apelował.

  Na koniec Skworc podkreślił, że dziś padło wiele słów dotyczących przeszłości, ale "ona buduje naszą dzisiejszą postawę".


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bog zaplac ,zaskoczony bylem ,ze bardzo duzo ludzi wziolo dzisiaj udzial w pielgrzymce do Piekar

   wyrosniety ministrant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Kochani ,ja kazdego roku chodzilem na pielgrzymke do Piekarnawet a gdy bylem w sanatorium w Reptach to po sniadaniu pojechalem rowniez na pielgrzymke do Piekar ( po zawale ). Wszystko urwalo sie...rozwiń całość

   Kochani ,ja kazdego roku chodzilem na pielgrzymke do Piekarnawet a gdy bylem w sanatorium w Reptach to po sniadaniu pojechalem rowniez na pielgrzymke do Piekar ( po zawale ). Wszystko urwalo sie gdy wyjechalem do Niemiec. Teraz lacze sie z Piekarami wylacznie za posrednictwem Radia Piekary .Podobnie bylo dzisiaj a gdy slyszalem tego chlopca i doroslego pielgrzyma ktorzy godali po slasku to mialem ciarki na mojej skorze. Za to wam dzieki Piekary .
   Slazacy nie jest dobrze ale najgorzej nie jest .
   W Niemczech w jednej parafi ludziom nie odpowiadal przybyly nowy Proboszcz ,zmienili go na jednego za grynicy,tez im nie odpowiadal ,zamienili go na czarno skorego-murzyna ,tez im nie odpowiadal, Biskup diecezji wzial zamknal kosciol i BASTA. Jak widac nie jest tak rozowo na swiecie dlatego jest jak jest bo za komuny bylo jak bylo nie musze wam pisac.
   Nie widzialem przedstawicieli hutnictwa ! Gdzie te czasy jak na rowni z gornikami maszerowali
   do Piekar a pielgrzymiki z niektorych miast gdzie hutnictwo bylo No.1 nalezaly do najwiekszych.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pielgrzymka poco???

   Rolmops (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Jak tak patrza na te lobrozki to widza same mumie!!! i jako to jest? Nie dowo ta matka piekarsko zdrowia ino wyciogo reka po KASA!!!!!!!! A wy boroki tyn lostatni ceski do bikse zeby tyn z tom...rozwiń całość

   Jak tak patrza na te lobrozki to widza same mumie!!! i jako to jest? Nie dowo ta matka piekarsko zdrowia ino wyciogo reka po KASA!!!!!!!! A wy boroki tyn lostatni ceski do bikse zeby tyn z tom tytkom na gowie mog mercedesym jechac do dom!!!! Kaj jest tu ta SPRAWIEDLIWOSC??????????? I skuli tego nie wierza w te bojki!!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pielgrzymka mezczyzn

   Gregor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Krzychu Bęgowski nie pójdzie,bo podobno nie wierzy w Jezusa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piekary - pielgrzymka chopów

   Jorg Michałkowice (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   ...bardzo mie boli , że ani arcybiskup metropolita Dziwisz,ani biskup Skworc(przywieziony w tasi) ani jednego zdania niy pedzieli po ślonku.......jak boł u nos w Piekarach śp.(jesce wtedy biskup...rozwiń całość

   ...bardzo mie boli , że ani arcybiskup metropolita Dziwisz,ani biskup Skworc(przywieziony w tasi) ani jednego zdania niy pedzieli po ślonku.......jak boł u nos w Piekarach śp.(jesce wtedy biskup WOJTYŁA zawsze cos pedzioł po ślonsku a ci nic.............to znacy , że niy ma naszego , tym barzi w PIEKARACH!!!!!!!!!!!!!!! za to muszom sie wstydzić biskupy!!!!!!!!!!!!Jo sie pogodom jesce z farożym z Michałkowic jak tak może być!!!!!!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słuchej Jorguś.

   Elwer z Bogucic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   padosz, że biskupi nie godajom z nami po ślońsku. Widzisz Jorg, bo tu chodzi nie o ewangelizacja a o polonizacja. Łoni chcom abyś godoł ino po polsku, no bo ślonskiego narodu nima.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bog zaplac - towarzysze i obywatele!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Mosz pra Elwer. Tak jusz nom polcke okupanty naszego Hajmatu nakopali do rzici!
   Szkoda, co do kontroli czystosci ideologiczny pielgrzimki wziyni ino wdowa po Jonku. Mogli tysz przitargac Rydzyka....rozwiń całość

   Mosz pra Elwer. Tak jusz nom polcke okupanty naszego Hajmatu nakopali do rzici!
   Szkoda, co do kontroli czystosci ideologiczny pielgrzimki wziyni ino wdowa po Jonku. Mogli tysz przitargac Rydzyka. Mozno by cojsik wesolego pedziol do tego Czornego we szatkach biskupich.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Jorg Michałkowice

   Elwer z Bogucic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   P.S. I pozdrow tego swojego faroża z Michałkowic i życz Mu długiego życia, bo jak nom takich zabraknie jak łon to zostaniemy sami ino z samym Pon Boczkiem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp.

   denzel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I to najwazniejsza rzecz w tych komentarzach - z Panem Bogiem!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo