Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żywcu jesteś bliżej gwiazd. Jedyny w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba

Jakub Marcjasz
W sobotnim wydarzeniu wzięła udział masa osób. Wśród nich byli m.in. Karolina i Jaś, którzy przymierzyli stroje astronautów
W sobotnim wydarzeniu wzięła udział masa osób. Wśród nich byli m.in. Karolina i Jaś, którzy przymierzyli stroje astronautów Jakub Marcjasz
Na Żywiecczyźnie są świetne warunki do prowadzenia obserwacji astronomicznych. W powiecie znajduje się jedyny w kraju obszar ochrony ciemnego nieba

Po raz pierwszy w historii Podbeskidzia w sobotę w Żywcu została zaprezentowana dydaktyczno-pokazowa Baza Marsjańska. To projekt Stowarzyszenia Polaris, działającego w Sopotni Wielkiej w gminie Jeleśnia, organizacji popularyzującej tematykę szeroko pojętego kosmosu, która w tym roku obchodzi dwudziestolecie działalności. Polaris zrzesza grupę pasjonatów i popularyzatorów astronomii. To osoby z całego kraju, w różnym wieku, wykonujące najprzeróżniejsze profesje, które połączyło jedno - miłość do gwiazd.

W Żywcu możesz poczuć się jak na Marsie [ZDJĘCIA]

- Rozpoczęliśmy obserwacje astronomiczne właśnie na terenie Żywiecczyzny, ponieważ w tym rejonie mieliśmy wystarczająco ciemne niebo. A z tym akurat jest dziś, niestety, coraz większy problem - mówi Piotr Nawalkowski, prezes Stowarzyszenia Polaris.

Organizacja doprowadziła do tego, że w Sopotni Wielkiej wymienione zostały latarnie, dzięki czemu powstał jedyny w kraju obszar ochrony ciemnego nieba. To świetne miejsce do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Przy siedzibie stowarzyszenia zbudowano natomiast, wzorowaną na pra-wdziwej, Młodzieżową Stację Kosmiczną, w której organizowane są m.in. 24-godzinne warsztaty. Ich uczestnicy otrzymują szereg zadań opartych na pracy astronautów ze stacji ISS, jak również muszą poradzić sobie ze stresem, przemęczeniem, sytuacjami wyjątkowymi, czy wyposażeniem pokładowym.

Aktualnie Polaris stara się zdobyć środki na pokrycie ko-sztów budowy obserwatorium astronomicznego. Będzie to kolejny taki obiekt na Żywiecczy-źnie. Swoje obserwatoria posiadają m.in. dwie żywieckie szkoły - Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum im. Jana Pawła II, nie brakuje małych, prywatnych.

Ze względu na ukształtowanie terenu są tutaj również stanowiska, które z powodu swojego położenia są atrakcyjne same w sobie. Jedno z nich - Krzyżowski Groń na terenie Krzyżowej - zostało wpisane na międzynarodową listę obserwacji meteorów. Co ciekawe, w miniony weekend można było oglądać spektakl meteorów - wszystko za sprawą roju Camelopardalidów, będącego efektem spotkania Ziemi z materiałem wyrzuconym z komety 209P/Linear.

O tym, że Żywiecczyzna jest bliżej gwiazd, świadczą także ludzie - z tym regionem związani są m.in. dr Stanisław Bajtlik, znany astrofizyk i popularyzator nauki, Michał Kusiak, który odkrył ponad 150 komet, a Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jego imieniem i nazwiskiem jedną z planetoid, oraz Michał Góral, który należy do czołowych obserwatorów meteorów na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!