Racibórz: kapliczka stanęła już w bezpiecznym miejscu

  Racibórz: kapliczka stanęła już w bezpiecznym miejscu

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ciężarówki nigdy więcej nie uszkodzą już Statui Zgody. Murowana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena zmieniła adres. Nie sąsiaduje już z jezdnią przy rondzie "nerce" u zbiegu ulic Głubczyckiej, Kozielskiej, Reymonta i Mariańskiej w centrum Raciborza, gdzie ograniczała kierowcom widoczność i kilka razy była niszczona przez tiry. Teraz kapliczka stoi na chodniku, kilka metrów od starego miejsca.
  Pomnik z XIX wieku został przeniesiony w całości

  Pomnik z XIX wieku został przeniesiony w całości ©fot. arc

  - To była skomplikowana operacja. Statua nie została rozebrana, a potem odtworzona, tylko przeniesiona w całości. Po raz pierwszy w Raciborzu zrobiono coś takiego - mówi Joanna Muszała-Ciałowicz, konserwator miejski.

  XIX-wieczny zabytek został podniesiony przez wielki dźwig, a następnie postawiony na fundamencie.

  - Operacja wiązała się ze sporym ryzykiem. Do końca nie można było przewidzieć, co się stanie z ważącym prawe 10 ton pomnikiem, gdy zostanie podniesiony. Na szczęście wszystko poszło gładko - mówi Ryszard Pochwała, dyrektor firmy budowlanej z Raciborza, która dokonała przeprowadzki.

  Powstanie statui wiąże się z ciekawą historią.
  Kapliczka wybudowana została na pamiątkę zawarcia zgody pomiędzy biskupem wrocławskim Tomaszem II, a księciem Henrykiem IV Probusem, po trwającym 16 lat konflikcie, którego powodem było zajęcie przez kościół terenów należących do księcia. W 1284 roku doszło nawet do rzucenia klątwy na księcia przez Tomasza II, po czym spór przerodził się w konflikt zbrojny. Biskup zmuszony został do opuszczenia Wrocławia i znalazł schronienie u Przemysława Raciborskiego. W 1287 r. uległ, otoczony przez armię Henryka w Raciborzu. Doszło do zgody, którą upamiętnia kapliczka.

  Na wiosnę Statua Zgody zostanie prawdopodobnie pomalowana.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę nie przesadzać z tą

   monter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   skomplikowaną operacją.W Niemczech przenosi się całe kamienice jak trzeba.Po prostu trzeba zapłacic i zamówic odpowiednią firme.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama