Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach dostanie miliony dla...

  Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach dostanie miliony dla młodych, bezrobotnych

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach dostanie miliony dla młodych, bezrobotnych

  ©arc.

  Prawie 106 mln euro otrzyma Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach w latach 2014-2020, by wspierać zatrudnianie ludzi młodych, a głównie tych, którzy są bez pracy i już nie chodzą do szkoły. Będą mogli liczyć, na przykład, na „bon szkoleniowy”, czyli 3,6 tys. zł, który przeznaczą na podniesienie kwalifikacji.
  Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach dostanie miliony dla młodych, bezrobotnych

  ©arc.

  Z kolei pracodawca, który przyjmie młodego bezrobotnego na płatny staż, może liczyć na „bon stażowy” w wysokości 10 tys. zł. Przewidziane są pożyczki na start w biznesie ludzi w wieku 18-29 lat. To zadłużenie, nawet 70 tys. zł, trzeba będzie spłacić w ciągu siedmiu lat.

  Do wzięcia jest jeszcze 40 mln euro na dokształcenie zawodowe uczniów. Dziś Zarząd woj. śląskiego zdecyduje, kto zagospodaruje te pieniądze: WUP czy Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach?


  Dyrektor WUP, Grzegorz Sikorski przekonuje, że te pieniądze przeznaczyłby m.in. na wydłużenie uczniom praktyk zawodowych tak, by zrównał się czas spędzany w szkole i na praktyce uczniowskiej w zakładzie pracy, a tym samym lepiej przygotował absolwentów do zawodu. Wzorem krajów zachodnich (Niemiec czy Austrii) dyrektor Sikorski nazywa to dualnym systemem kształcenia. Za granicą ten system doprowadził do zrównania skali bezrobocia wśród ludzi młodych z pozostałymi grupami wiekowymi.

  W Polsce od lat, wśród ludzi bez pracy, najliczniejszą grupę stanowią właśnie młodzi. W woj. śląskim sytuacja nie jest jeszcze tak dramatyczna, jak w całym kraju, bo skala bezrobocia osób do 30 roku życia jest tu stosunkowo niska, wynosi 14,7 proc. (średnia krajowa to 27-28 proc.).

  Najniższe bezrobocie wśród młodych jest w Częstochowie (8,5 proc.), Bielsku Białej (10 proc.), Dąbrowie Górniczej (11 proc), ale w powiecie lublinieckim czy wodzisławskim mocno przekracza średnią dla województwa i wynosi aż 21 proc. Częstochowa w ostatnim rozdaniu unijnych pieniędzy zdobyła 30 mln zł na dokształcanie zawodowe uczniów, stąd tak dobry wynik.

  Dyrektor Sikorski zapewnia, że wydłużeniem praktyk zawodowych są zainteresowani i przedsiębiorcy, i szkoły woj. śląskiego, ale żadnych konkretach ustaleń nie ma. Nie są nawet za dobrze znane potrzeby rynku, bo w zasadzie doradztwo zawodowe dla gimnazjalistów jest symboliczne. Można czasem odnieść wrażenie, że ważniejsze staje się samo wydawanie pieniędzy na aktywizację zawodową od tego, jakie to przyniesie efekty. Inaczej młodzi zostawali w kraju.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polok i tak te miliony przepulto!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Juzajs Unia niy mo kaj wyciepowac naszych piniyndzy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ha ha ha dobre

   Oberschlesier!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a ile ze tego bydzie rozkradzione to nie piszecie zajs sie szykujom afery.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo