Drożyzna u notariusza [NASZE SPRAWY]

  Drożyzna u notariusza [NASZE SPRAWY]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed wizytą u notariusza dobrze jest poznać nie tylko ceny kupowanych, sprzedawanych lub darowanych gruntów albo nieruchomości, ale też opłaty, jakie
  1/2
  przejdź do galerii

  Przed wizytą u notariusza dobrze jest poznać nie tylko ceny kupowanych, sprzedawanych lub darowanych gruntów albo nieruchomości, ale też opłaty, jakie musimy ponieść. Nie są one niskie ©123RF

  Każdy z nas czasem kupuje lub sprzedaje grunt lub nieruchomość. Warto wiedzieć, z jakimi wydatkami notarialnymi trzeba się liczyć
  Pytania, jakie ma nasza Czytelniczka - dotyczące opłat notarialnych, może mieć każdy z nas. Warto znać odpowiedzi na nie.

  - Wkrótce mam spotkanie u notariusza w sprawie darowizny działki na rzecz córki - informuje pani Ilona G. (nazwisko do wiadomości DZ). Wszystko było dobrze do czasu, gdy zapytałam notariusza o wysokość jego wynagrodzenia. Obawiam się, że coś zostało nie tak obliczone - mówi Czytelniczka.


  I podaje szczegóły. Grunt, który ma otrzymać jej córka w formie darowizny, jest działką rolną, bez tzw. mediów, czyli bez uzbrojenia terenu. Jest tam tylko dociągnięta woda i jest umowa z zakładem komunalnym na licznik. Woda służy wyłącznie do podlewania.

  Działka, którą czytelniczka chce podarować swojej córce, ma powierzchnię 700 metrów kwadratowych. Położona jest w okolicy, w której metr kwadratowy gruntu kosztuje około 100 złotych.

  Pani Ilona dodaje jednak: - Oczywiście, typowo budowlane działki zaopatrzone w sieci dostarczające różne media, są droższe. Gdy przeglądałam fora inter-netowe i poradniki, wyczytałam, że maksymalna taksa notarialna wynosi od wartości 60.000 zł - 1.010 zł + 0,4 procent za wartość powyżej tej kwoty. Rozumiem, że dochodzą do tego opłaty sądowe. Tymczasem notariusz zażądał ode mnie kwoty 2.050 zł. Napisał, że jest to opłata za jego czynności, opłaty sądowe, a ponadto stwierdził, że zastosował rabat 30 procent. Nie jestem oso-bą zamożną i każdy grosz się dla mnie liczy. Działka przechodzi z pokolenia na pokolenie - ja otrzymałam ją od mojej mamy w 2007 r. Z tego, co wiem, wówczas takich opłat nie ponosiła. Proszę o informację, czy wyliczenie, jakie przedstawił notariusz, jest prawidłowe - prosi.

  NASZE SPRAWY NA DZIENNIKZACHODNI.PL [CZYTAJ]
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo