Eurowybory: Tak wybieraliśmy w regionie [EUROWYBORY WYNIKI]

  Eurowybory: Tak wybieraliśmy w regionie [EUROWYBORY WYNIKI]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Eurowybory: Tak wybieraliśmy w regionie [EUROWYBORY WYNIKI]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©infografika Marek Michalski

  Bastionem Platformy okazały się Wisła i Sośnicowice pod Gliwicami. PiS znakomity wynik osiągnął w Niegowej, Milówce i Radziechowach-Wieprzu.
  Eurowybory 2014: wyniki wyborów PODSUMOWANIE:

  W woj. śląskim wygrała bezsprzecznie PO. Jednak... Oto bastiony PiS w woj. śląskim! W tych gminach z różnych części województwa na PiS głosowało rekordowo dużo wyborców. Grubo powyżej 40% a nawet powyżej 50%.

  KLIKNIJ I SPRAWDŹ, GDZIE SĄ BASTIONY PIS W WOJ. ŚLĄSKIM
  BASTIONY PIS W WOJ. ŚLĄSKIM. TUTAJ MIESZKA TWARDY ELEKTORAT PIS


  W naszym regionie kandydaci Platformy Obywatelskiej najlepszy wynik uzyskali w Wiśle. Na ugrupowanie Donalda Tuska oddało swój głos niemal 2/3 spośród prawie 2200 osób, które w niedzielę pojawiły się tam przy urnach. Niewiele gorzej było w Sośnicowicach pod Gliwicami, gdzie na Platformę postawiło ponad 56,5 procent głosujących.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Eurowybory 2014: ŚLĄSKIE ostateczne wyniki wyborów PKW. Podział mandatów [EUROWYBORY WYNIKI]


  Prawo i Sprawiedliwość magiczną barierę 50 procent poparcia przekroczyło w Niegowej (powiat myszkowski), gdzie zdobyło niemal 54 proc. głosów. Niewiele do tego brakowało też w Radziechowach-Wieprzu oraz Milówce na Żywiecczyźnie - partia Jarosława Kaczyńskiego zgarnęła tam ponad 49 procent głosów.

  Trzeciego ugrupowania, zdolnego w szerszej skali pokrzyżować szyki obu dominującym partiom, nie było. Sojusz Lewicy Demokratycznej nawet w swym tradycyjnym mateczniku - Zagłębiu Dąbrowskim - był tłem dla rywalizacji Platformy i PiS-u; jedynie w Sosnowcu udało mu się je rozdzielić na podium.

  Większe miasta dla PO. Z wyjątkiem Jastrzębia

  Platforma odniosła zwycięstwo w zdecydowanej większości powiatów. Jej przewagę widać zwłaszcza w dużych i średnich miastach regionu - w stołecznych Katowicach kandydaci tej partii zdobyli ponad 47 proc. głosów, zaś w sąsiednim Chorzowie poparcie dla nich wahało się w okolicach 50 procent.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  EUROWYBORY 2014: WIELCY ZWYCIĘZCY I WIELCY PRZEGRANI


  ŚCIĄGNIJ NA BIURKO I CZYTAJ OSTATECZNY PROTOKÓŁ PKW W KATOWICACH PDF:
  KOMUNIKAT PKW KATOWICE WS. EUROWYBORÓW - OSTATECZNE WYNIKI


  EUROWYBORY TABELE WYNIKÓW WYBORÓW W MIASTACH I POWIATACH WOJ. ŚLĄSKIEGO

  EUROWYBORY 2014: WYNIKI WYBORÓW ZOBACZ KONIECZNIE LISTA EUROPOSŁÓW:
  WYNIKI WYBORÓW: BUZEK SUPERSTAR, KORWIN-MIKKE UWIÓDŁ MŁODZIEŻ, KONIEC KUTZA

  ZOBACZ TAKŻE:
  EUROWYBORY 2014: ŚLĄSKIE WYNIKI WYBORÓW PKW


  Wysokie, przekraczające 40 procent głosów, wyniki partia rządząca osiągnęła też w: Bielsku-Białej, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Cieszynie, Ustroniu, Raciborzu, Tychach i Siemianowicach Śląskich.
  Jedyne większe miasto, które PO straciła w naszym regionie na rzecz PiS-u, to Jastrzębie-Zdrój. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało tam dokładnie 300 osób więcej (to jest 5826) niż na Platformę Obywatelską.

  Zwycięstwem PiS-u zakończyły się niedzielne wybory także w powiatach: bieruńsko-lędzińskim, kłobuckim, myszkowskim, częstochowskim i żywieckim (choć zarówno w samym Żywcu, jak i w Częstochowie górą była jednak Platforma).

  Gdzie europosłowie zdobyli najwięcej głosów?

  Spośród siódemki wybranych w naszym regionie eurodeputowanych najwięcej (254 tysiące) głosów zebrał prof. Jerzy Buzek.

  Niemal co dziesiąty z nich został oddany w Katowicach. Katowiczanie okazali się też najbardziej hojni dla Marka Plury (2231 głosów), Bolesława Piechy (9906 głosów) i Janusza Korwin-Mikkego. Na lidera Nowej Prawicy zagłosowało w stolicy województwa śląskiego 5435 osób - to ponad dwa razy więcej niż na Kazimierza Kutza.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biala to Malopolska

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Masz rację, iż "Żywiecczyzna" i Biała ( i nie tylko) to Małopolska i mieszkańcy powinni domagać się od władz powrotu do macierzy i w tym macie poparcie Ślazaków. Ślązakom też marzy się G. Śląsk w...rozwiń całość

   Masz rację, iż "Żywiecczyzna" i Biała ( i nie tylko) to Małopolska i mieszkańcy powinni domagać się od władz powrotu do macierzy i w tym macie poparcie Ślazaków. Ślązakom też marzy się G. Śląsk w historycznych granicach bez Częstochowy i Sosnowca, ale woj. opolskie to Górny Śląsk a nie "opolszczyzna". Władcy G.Śl. celowo przyłączyli do Ślaska etnicznie polskie ziemie po 1945 r. w celu " odśląszczenia" i" odgermanizowania' G. Ślaska. Malopolanie!Pomóżcie sobie i Ślązakom wrócić do normalności.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do kitu takie mapki

   A (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Dlaczego nie ma na niej nazw miejscowości ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I jak ładnie widać

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   gdzie pasuje Żywiec i dawny powiat bialski? Żywiecczyzna i okolice BB głosują jak cała Małopolska na PIS. Wyłamała się jedynie gmina Bestwina, która od dawien dawna jest czerwona oraz samo miasto...rozwiń całość

   gdzie pasuje Żywiec i dawny powiat bialski? Żywiecczyzna i okolice BB głosują jak cała Małopolska na PIS. Wyłamała się jedynie gmina Bestwina, która od dawien dawna jest czerwona oraz samo miasto Bielsko-Biała, co nie dziwi, bo w miastach tej wielkości wygrywa wszędzie PO. Zresztą wynik PISu jest tu dużo lepszy niż w innym miastach podobnej wielkości w Polsce, nie mówiąc już o Śląsku.
   Potwierdza się to, co głoszę od dłuższego czasu. Małopolska to najwięcej dominicantes, najwyższa zdawalność matury, najmniej rozwodów i dzieci nieślubnych. Region na demograficznym plusie i bardzo patriotyczny. Miejsce BB i Żywca jest w Małopolsce.
   Brawo dla Małopolski.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama