Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fatalne prognozy na najbliższe dwa dni. W 36 godzin będą dwumiesięczne opady!

PSZ
arc.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w ciągu 36 godzin (27-28 maja) ulewne deszcze o opadach do około 100–150 mm (100-150 l/mkw.) są przewidywane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i mazowieckim. Średnia miesięczna suma opadów w maju dla tych województw wynosi 50-70 mm.

Sprawa jest tak poważna, jak niedawne załamanie pogody, które zaktywizowało polityków do stanięcia nawet na wałach przeciwpowodziowych. - Rozumiem, że sytuacja znowu jest bardzo poważna potencjalnie i niespodziewana. Ostrzeżeniem jest to, co się dzieje w Warszawie, ale rozumiem, że możemy się spodziewać znacznie poważniejszych zdarzeń - powiedział Donald YTusk w czasie obrad Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Według prognoz w ciągu najbliższych 36 godzinach nad lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i mazowieckim przejdą burze i ulewy o opadach do około 100–150 mm (100-150 l/mkw.).

Opady mogą powodować gwałtowne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Może to skutkować miejscowymi zagrożeniami dla ludności, podmyciem dróg i mostów oraz osuwiskami - wynika z najnowszych danych Centrum.

Jak informuje MAC, opady mogą spowodować podtopienia. W województwie dolnośląskim opady deszczu będą największe - mogą wynieść ok. 70 mm. W województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim mogą one sięgnąć 50 mm. Nieco mniej deszczu, do 40 mm, spadnie w województwach: lubuskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim oraz mazowieckim.

GDZIE JEST BURZA NA ŚLĄSKU:
Zobacz obraz z detektora burzy w Goczałkowicach-Zdroju

Jak podkreśla profesror Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego, najbliższe załamanie pogody jest typowe dla naszych warunków klimatycznych. - One zawsze się zdarzały w naszym rejonie. Problem jest wtedy, gdy nasze służby nie potrafią ich odpowiednio wcześnie przewidzieć - przekonuje prof. Niedźwiedź. - Proszę sobie przypomnieć, że poprzednia sytuacja powodziowa była zapowiadana tydzień wcześniej. Nie wszystko sprawdziło się dosłownie. Dotknął nas tylko fragment tych opadów, bo centrum było skoncentrowane na Serbii, Bośni i Hercegowinie - dodaje.

GDZIE JEST BURZA NA ŚLĄSKU:
Mapy burzowe IMGW sprawdzicie TUTAJ

Niemniej sytuacja zapowiada się znow groźnie. W województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim obowiązują już wydane przez IMGW ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia. W regionach tych spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a miejscowo także alarmowych.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!