Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolonie i obozy pod lupą. Jakie wymogi musi spełniać letni wypoczynek dzieci [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Trzeba dobrze poznać organizatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży, a także warunki pobytu, liczbę i jakość posiłków itp.
Trzeba dobrze poznać organizatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży, a także warunki pobytu, liczbę i jakość posiłków itp. Marcin Osman
Organizatorzy wypoczynku dla dzieci powinni być prześwietleni. Przepisy PKP dopuszczają umieszczanie w przedziale 10 dzieci.

W tym roku moje dzieci po raz pierwszy pojadą na kolonie zorganizowane przez biuro turystyczne - mówi Joanna B. z Zabrza. - Jestem niespokojna, ponieważ nie wiem, jak sprawdzić, czy jest to rzetelny organizator wakacyjnego wypoczynku dla najmłodszych. Przecież co roku w sezonie media informują o fatalnie zorganizowanych turnusach. Nie chciałabym, aby córka i syn byli narażeni na jakieś niewygody, bo przecież powinni miło spędzić ten wakacyjny czas. Napiszcie, w jaki sposób i gdzie rodzice mogą sprawdzić organizatorów takiego wyjazdu?

Ta prośba nie jest odosobniona i trudno się dziwić, że wszyscy rodzice wysyłający dziecina wakacje chcą mieć pewność, że ich pociechy wrócą zadowolone i zdrowe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wysyłasz dziecko na kolonie czy obóz? Musisz pytać o szczegóły! [EKSPERT PODPOWIADA]

- Rodzice powinni pamiętać, że organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży musi spełnić określone warunki, a oni mają prawo o nie zapytać i poprosić o pokazanie odpowiednich dokumentów - mówi Iwona Za-part, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Choć "towaru", jakim jest oferta biura podróży, szkoły lub innego organizatora wakacyjnego wyjazdu, nie widzimy, to mamy prawo dowiedzieć się wystarczająco dużo, by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko związane z przebywaniem naszego dziecka poza domem - dodaje.

Warto to wszystko skontrolować, bo nawet w takich instytucjach, jak kolej, wciąż obowiązują archaiczne, PRL-owskie przepisy. Jak podaje Federacja Konsumentów, PKP nadal dopuszcza na przykład umieszczenie w przedziale wagonu dziesięcioosobowych grup dzieci, które jadą pociągiem na kolonie lub obóz.

Kto może być opiekunem dzieci

Wychowawca czy instruktor (trener) na kolonii lub obozie nie może być byle kim. Przepisy precyzują to dokładnie - musi mieć co najmniej 18 lat i minimum średnie wykształcenie. Wychowawcami (instruktorami/trenerami) mogą być wyłącznie:

  1. nauczyciele,
  2. studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne (po przeszkoleniu),
  3. słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych (po przeszkoleniach),
  4. osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych,
  5. instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika,
  6. przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
  7. trenerzy i instruktorzy sportowi.

Jeden wychowawca (trener, instruktor) może mieć pod opieką najwyżej 20 osób - o ile uczestnicy mają więcej niż 10 lat. W przypadku dzieci poniżej lat 10 - jeden wychowaca może mieć pod opieką najwyżej 15 dzieci, a jeszcze mniej w przypadku osób niepełnosprawnych.

Wychowawca musi: prowadzić dziennik zajęć, organizować zajęcia zgodnie z rozkładem, zapewnić bezpieczeństwo i daleko idącą opiekę członkom grupy.

Kierownikiem zimowiska, obozu, kolonii może być: nauczyciel, czynny instruktor harcerski w stopniu co najmniej podharcmistrza lub inna osoba posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej. Musi posiadać zaświadczenie o ukończeniu specjalnego kursu dla kierowników wypoczynku (nie dotyczy to osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach). Kierownik opracowuje rozkład dnia wypoczynku i sprawdza, czy jest realizowany, zapewnia uczestnikom właściwą opiekę i warunki bezpieczeństwa od momentu przejęcia ich od rodziców do czasu ponownego przekazania, dba o stan sanitarny i dietę uczestników, informuje rodziców na ich wniosek o zachowaniu dzieci i młodzieży oraz ich stanie zdrowia.
(JJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!