Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidy: powalone drzewa i zamknięte szlaki. Turysto, uważaj!

Jakub Marcjasz
Przewodnicy górscy zachęcają turystów do wybierania szlaków w Beskidach, które nie zostały uszkodzone przez ostatnie wichury. W przeciwnym razie robimy to na własne ryzyko
Przewodnicy górscy zachęcają turystów do wybierania szlaków w Beskidach, które nie zostały uszkodzone przez ostatnie wichury. W przeciwnym razie robimy to na własne ryzyko arc
Tylko na terenie Nadleśnictwa Ujsoły wichury powaliły 44 tys. drzew. Na wielu szlakach turystycznych panują trudne warunki.

Deszcze i wichura, która w połowie miesiąca przeszły nad południową częścią naszego województwa, wyrządziły sporo szkód. Chociaż od tego czasu minęło już dwa tygodnie to turyści jadący w Beskidy muszą liczyć się z tym, że niektóre ze szlaków turystycznych są zamknięte, a na innych trzeba zachować szczególną ostrożność.

ZOBACZ PROGNOZĘ POGODY NA 29 I 30 MAJA [WEJDŹ]

Można powiedzieć, że było dramatycznie, bo około pięćdziesiąt drzew, które rosły przy schronisku, w związku z tym, że podłoże było bardzo miękkie, zostały powyrywane z korzeniami - opowiada Witold Wiewióra, gospodarz Schroniska Górskiego PTTK na Hali Rysianka. Na szczęście w tym momencie do schroniska bez większych problemów można już dojść większośćmi szlaków do niego prowadzącymi (poza niebieskim ze Złatnej).

Tylko w nocy z 15 na 16 maja na terenie Nadleśnictwa Ujsoły zostało powalonych 44 tys. drzew. Zniszczonych zostało też wiele nasadzeń. Straty w samej infrastrukturze wyniosły 1,6 mln zł.

Czeka nas intensywna praca w okresie czerwca i lipca, bo wtedy musimy gro tych wiatrołomów usunąć, aby nie dopuścić do wylotu kornika, bo to byłaby klęską dla całego drzewostanu - mówi Jan Salachna, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Ujsoły.
W związku z obecną sytuacją Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu podjął decyzję o zamknięciu m.in. szlaku niebieskiego ze Złatnej na Halę Lipowską, żołtego szlaku z Przełęczy Bory Orawskie na Halę Lipowską, czy popularnych wśród turystów szlaków czerwonego i niebieskiego na odcinku Przegibek - Wielka Rycerzowa, a także ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej z Rycerki Kolonii przez Rezerwat Śrubita. W wydanym komunikacie zaleca również zachowanie ostrożność na czarnym szlaku z Ujsół na Kiczorę i dalej żółtym w kierunku Zapolanki, a także na czerwonym szlaku między Wielką Raczą a Przegibkiem.
Zachęcamy do wybierania innych tras, bo poruszając się zamkniętymi szlakami każdy robi to na własne ryzyko. Nie trzeba rezygnować z wycieczek górskich, ale wybierać szlaki optymalne dla siebie - radzi Jakub Nowak, prezes Babiogórskiego Oddziału PTTK w Żywcu. Zapowiada, że jego działacze niezwłocznie, kiedy tylko będzie to możliwe, przystąpią do poprawiania oznakowania zniszczonych szlaków.

Sytuacje zmienia się dynamicznie, trwa usuwanie szkód, spływają informacje od nadleśnictw, gospodarzy schronisk i turystów, dlatego Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu zachęca do bieżącego śledzenia komunikatów, które publikowane są na stronie oddziału.


*Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Beskidy: powalone drzewa i zamknięte szlaki. Turysto, uważaj! - Dziennik Zachodni