Szczepański: Porachunki z generałem Jaruzelskim

  Szczepański: Porachunki z generałem Jaruzelskim

  Marek S. Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marek S. Szczepański
  1/2
  przejdź do galerii

  Marek S. Szczepański ©arc.

  Generał Wojciech Jaruzelski zmarł w czasie, gdy Polacy wybierali posłów do Parlamentu Europejskiego. Nim jednak dotarła do nas ta wiadomość, w ostatnich tygodniach i miesiącach byliśmy świadkami zdumiewającej dyskusji. Kolejne osoby - cywile i wojskowi - wypowiadały się o miejscu pochówku Wojciecha Jaruzelskiego.
  Większość z nich podkreślała, że twórcy i twarzy stanu wojennego z całą pewnością nie należy się kwatera na warszawskich Powązkach, narodowej nekropolii, miejscu spoczynku wielkich Polaków o nieskazitelnym życiorysie.

  Jeśli któryś z dyskutantów wielkodusznie godził się na pogrzebanie Jaruzelskiego w tym właśnie miejscu, to bez namysłu i z sarkazmem wskazywał, że generał winien spocząć między Karolem Świerczewskim i dawnym towarzyszem broni Florianem Siwickim.


  Ten pierwszy, przypomnijmy, to generał armii radzieckiej i polskiej, międzynarodowy działacz komunistyczny zastrzelony w 1947 roku przez sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ten drugi, generał Wojska Polskiego, jednoznacznie uważany za jednego z twórców stanu wojennego, zmarły w 2013 roku i pochowany z wojskową asystą.

  Problem widzę w tym, że - zgodnie z polską tradycją - nie grzebie się żywych, nawet wtedy, gdy zasługują na społeczną infamię i potępienie. Dożywający swoich dni, 90-letni Wojciech Jaruzelski, wciąż miał wielu zwolenników przekonanych, że wprowadzając stan wojenny, dokonał wyboru mniejszego zła i ocalił kraj od daleko bardziej dramatycznych zdarzeń i większej liczby ofiar.

  Nie podzielam tego poglądu, ale staram się rozumieć taką interpretację nieodległej historii. Co gorsza, ostatnie miesiące obfitowały też w kłopotliwe doniesienia o podbojach miłosnych generała i groźbie rozwodu z powodu jego rozwiązłości zadeklarowanej publicznie przez żonę Barbarę. Ten typ informacji godny jest serwisów plotkarskich i doniesień tabloidowych. Z całą jednak pewnością na poważny namysł zasługuje ocena roli generała i jego współpracowników w tragicznych zdarzeniach stanu wojennego.

  Tutaj, na Górnym Śląsku, przez wiele lat oczekiwaliśmy na sądowy wyrok w sprawie śmierci dziewięciu górników z Wujka, zastrzelonych w obronie wolności i gruby dobrodziejki. Generałowie Wojciech Jaruzelski i Florian Siwicki nigdy już nie wysłuchają sądowej oceny swojej działalności politycznej i wojskowej. W żadnym przypadku nie chodziło tutaj o wtrącanie do więzienia starców, schorowanych i niedołężnych.

  Kluczową rzeczą jest jednak związek między zbrodnią i karą, unieśmiertelniony przez Wielkorusa Fiodora Dostojewskiego. Przestępstwu winno towarzyszyć nieuchronne potępienie, oprawione w sądową sentencję. Tego wymaga przyzwoitość i społeczna higiena - jak powiedziałby zmarły niedawno pisarz, portrecista warszawskiej żulii, Marek Nowakowski. On sam podlegał przez lata PRL-u inwigilacji, a jego prace konfiskowano lub w najlepszym wypadku cenzurowano. Ulgę przyniosła dopiero lektura dokumentów udostępnionych przez Instytut Pamięci Narodowej i świadomość, kto z bliskiego otoczenia był człowiekiem honoru, a kto okazał się szują wartą publicznego potępienia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cytuje ,,,nieporadnie Dr Goncarczyka z IPN

   imc. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   z wystepu u LIsa

   Komunizm w Polsce splajtowal gospodarczo i Jaruzelski sie ,,,wywinal,,,,

   Osobiscie,,,,wisi mi prostakowi taki czy inny ,,,izm,,, zycze sobie i innym ,,,godnego zycia....

   Nie...rozwiń całość

   z wystepu u LIsa

   Komunizm w Polsce splajtowal gospodarczo i Jaruzelski sie ,,,wywinal,,,,

   Osobiscie,,,,wisi mi prostakowi taki czy inny ,,,izm,,, zycze sobie i innym ,,,godnego zycia....

   Nie ,,,wyznaniowego,,,ale zdroworozsadkowo ,,,policzalnego,,,,

   Z tym ,,,liczeniem ,,,przezylem zycie i co wychodzi ,,,,odgornie i globalnie i na kazdym kroku ,,,izmu,,,

   Spekulacje,obietnice,czarodziejstwo i to co ,,,odkrywa Prezes IPN ,,,bankructwo,,

   A co dzieje sie teraz i miejscowo i swiatowo i globalnie to nastepny przyczynek do przyszlej tragedii...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rozliczenia, porachunki...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Profesorze. Warszawskie Powązki pełne są rozmaitych postaci z historii Warszawy i Polski. Tak zasłużonych jak i godnych odmiennych tytułów. I zostały tam pochowane po swej nieuniknionej śmierci. W...rozwiń całość

   Profesorze. Warszawskie Powązki pełne są rozmaitych postaci z historii Warszawy i Polski. Tak zasłużonych jak i godnych odmiennych tytułów. I zostały tam pochowane po swej nieuniknionej śmierci. W zacnym warszawskim kościele na trakcie królewskim widziałem tablice honorujące zmarłych Polaków z arystokratycznych i szlacheckich rodów, którzy piastowali stanowiska tajnych radców cara i króla polskiego w jednym w czasach zaborów. I nikt nawet na to nie zwraca obecnie uwagi, może z wyjątkiem przewodników grup turystycznych. Polska historia pełna jest takich osób.
   Generał Jaruzelski niestety nie odszedł za poprzedniego ustroju, tylko miał czelność przeżyć w państwie, do którego przyłożył swoją rękę prawie ćwierć wieku. Wyraźnie wstydu nie miał, żyć tak długo z piętnem moskiewskiego pachołka, a jednocześnie pierwszego prezydenta wolnej RP. I do tego odszedł nie ukarany, a tylko ciągany po sądach państwa polskiego.
   Cóż, generała Jaruzelskiego teraz czeka już tylko sąd historii, którego wyroku my być może nigdy nie poznamy. A to z prostej przyczyny, że wielcy tego świata nie są skłonni otwierać swoich archiwów dla krzykliwych i butnych Polaków, którym wydaje się, że świat winien kręcić się wokół ich państwa.
   Podejrzewam, że Amerykanie i Brytyjczycy długo jeszcze nie ujawnią zawartości swych tajnych kancelarii. Nie zrobią tego także Rosjanie, dla których sytuacja gestora polskich tajemnic z przeszłości będzie bardzo wygodna, w rozgrywaniu polskich kompleksów. A można podejrzewać, że Rosjanie są w posiadaniu wielu bardzo ciekawych baz danych, które przejęli zajmując w 1945 roku prawie połowę Europy. Już tylko ich zachowanie w sprawie zbrodni katyńskich potwierdza taką tezę. Nie ujawnią niczego, co stawiałoby Rosję, jako spadkobiercę ZSRR w nieciekawym świetle. Poróżnieni historią Polacy, długo będą czekać na oryginalne dokumenty wielkiego wschodniego brata o stanie wojennym i jego kulisach. Na brytyjskie i amerykańskie chyba też. W końcu USA wiedziało, a nie powiedziało.
   A dla młodych Polaków – Polska zdaje się krajem beznadziei i marnowania szans. Oraz partyjnego rozpasania za społeczne pieniądze. Gdzie hasło: „byt określa świadomość” zaczyna nabierać nowego, niepokojącego dla obecnych elit politycznych znaczenia. I może nadejść czas rozliczeń i porachunków w ukraińskim stylu, czego kiedyś zaoszczędził nam generał?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skąd te protesty? Po 50 latach sowieckiej okupacji ten Narodowy Panteon stał się miejscem

   NOP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   gdzie urna z prochami generała nie razi. Będzie wśród swoich . Julian Marchlewski,Bolesław Bierut,Jerzy Borejsza(Benjamin Goldberg), Julia Prajs Brystiger ( tak jest na nagrobku z czarnego...rozwiń całość

   gdzie urna z prochami generała nie razi. Będzie wśród swoich . Julian Marchlewski,Bolesław Bierut,Jerzy Borejsza(Benjamin Goldberg), Julia Prajs Brystiger ( tak jest na nagrobku z czarnego marmuru), Jakub Berman,Anatol Fejgin ,Stanisław Radkiewicz...Krwawa Luna -Julia Brystiger pod koniec życia podobnie jak Wojciech Jaruzelski oszukała Boga.. Była częstym gosciem w Laskach w Zakładzie dla Niewidomych,gdzie spotykała się z duszpasterzami. Zwolniły się miejsca na Łączce Powązkowskiej ,tylko postawiony tam pomnik po ekshumacjach niezbyt odpowiedni dla generała... Przyparci do muru cmentarnego i otoczeni przez kilkaset marmurowych nagrobków bez krzyży ,pod którymi spoczywają ci którzy ich sądzili ,torturowali ,mordowali . Jakaś chora psychika by swoje ofiary pilnować także po śmierci... Stalinowscy zbrodniarze z lat 1944-56 umierali już po potępieniu przez główną partię kultu " licznosti" Stalina i jej polski oddział..Dlatego skromnie po bolszewicku tylko nazwisko i dwie daty.. Żadnych odznaczeń, tytułów,miejsc pracy,funkcji . Ani jednego napisu o MBP,Informacji Wojskowej,czasem jakiś pułkownik MO ...Tylko weterani ruchu robotniczego,ochotnicy z Hiszpanii ,bojownicy z faszyzmem- bez szczegółów pozwalają rozszyfrować ,kto leży w brackich mogiłach..no i brak krzyży. Jakiś weteran SDKPiL ,KPP,PPR,PZPR...przeżył wszystkie czystki,zmarł jako żywa historia. Marmurowy nagrobek Julii Brystigerowej ,tylko z datami ,nazwiskami -30 metrów od miejsca pchówków czołowych działaczy podziemia, opozycji antykomunistycznej,dowódców formacji antykomunistycznych zamordowanych w latach 1945-56. Bez krzyża ,menory,gwiazdy Dawida.... jednak się nie pojednała mimo wizyt w Laskach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obiektywne

   patriot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   można się podpisać pod taką oceną.
   Ale jest jeszcze uzupełniająca propozycja. Myslę do zaakceptowanie przez Sejm polski, Konferencję Episkopatu i wszystkich polskich obywateli na całym świecie. W...rozwiń całość

   można się podpisać pod taką oceną.
   Ale jest jeszcze uzupełniająca propozycja. Myslę do zaakceptowanie przez Sejm polski, Konferencję Episkopatu i wszystkich polskich obywateli na całym świecie. W zasadzie, jak sie na to patrzy z zewnątrz, to trudno się wogóle doszukać jednego złego Polaka. Jak takiemu Jaruzelowi odprawili uroczysty pogrzeb (uroczyściej już nie szło) to pewnie poszedł prosto do polskiego nieba. Czy nie można by wprost, przez dekret czy ustawę, z dopiskiem w prawie kanonicznym, uznać każdego umierajacego Polaka santo subito? Nie wiem czy świat sie na to nabierze ale przynajmniej w Polsce poprawią się nastroje.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Hulaj polska dusza

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   piekła nie ma

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W. Jaruzelski współodpowiedzialny

   PBsc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   za cały okres władzy komunistycznej. W latach 40. wstąpił do PPR, a nie PPS, wybrał partie władzy. W 1968r został ministrem obrony, wcześniej był szefem pionu politycznego MON itd.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Generalowi Jaruzelskiemu

   imc, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Niech ziemia lekka bedzie ,,,itd,,

   Na zawirowaniach zawsze ktos zyskuje np,Julia Tymoszenko,

   Reszta placi,

   General chyba do ,,,zyskujacych nie nalezal,,,

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama