dr Marcin Gacek, socjolog: My na pana, panie Kaziu, zawsze,...

  dr Marcin Gacek, socjolog: My na pana, panie Kaziu, zawsze, ale nie z Palikotem

  Marcin Gacek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  dr Marcin Gacek, socjolog: My na pana, panie Kaziu, zawsze, ale nie z Palikotem
  1/2
  przejdź do galerii
  O przyczynach i skutkach pierwszej w karierze porażki wyborczej Kazimierza Kutza, o tym, dlaczego Marek Plura stał się jego politycznym prokuratorem i czy Kutz będzie jak Leszek Miller - mówi dr Marcin Gacek, socjolog polityki z Uniwersytetu Śląskiego
  Czemu Kazimierz Kutz nie zdobył mandatu do europarlamentu?
  Bo nie dostosował się do swojego elektoratu. Bo zapomniał, że awangardę lepiej uprawiać, gdy reżyseruje się film, a w polityce trzeba pamiętać, jaką się ma bazę społeczną.

  Nie dostosował się? Ślązacy w każdych wyborach głosowali na niego mimo dość swobodnego podejścia do kwestii obyczajowych.
  Przeciętny wyborca głosuje na twarz, ale i ideę, jaką ta twarz reprezentuje.
  Partia Palikota to nie są tylko geje i lesbijki, ale także, przynajmniej w założeniach, pomysły na gospodarkę absolutnie liberalne, a na deser ten wojujący antyklerykalizm. Kazimierz Kutz jest ikoną śląskości, to oczywiste. Ale nawet ikony popełniają błędy. Takim był sojusz z partią, która nie mogła liczyć na głosy konserwatywnych Ślązaków i to nawet pomimo umizgów Janusza Palikota i Ryszarda Kalisza deklarujących pełną akceptację dla śląskiej odrębności. Trudno było poważnie traktować obietnice kogoś, kto kiedyś był ortodoksyjnym katolikiem, potem stał się konserwatywnym liberałem, a na końcu przeistoczył się w antyklerykała. Jeszcze jedna refleksja: porażka Kutza wpisuje się niejako w klęskę celebrytów na listach wyborczych: Otylii Jędrzejczak, Tomasza Adamka czy Macieja Żurawskiego. Twój Ruch, partia bez żadnego zaplecza, w praktyce też postawiła na celebrytów, zbieraninę znanych nazwisk - Ryszarda Kalisza, Kazimierę Szczukę… I w tym gronie znalazł się również Kazimierz Kutz. Dziś mamy dowód na to, że do sukcesu w wyborach już nie wystarczy zdjęcie z Kutzem.

  Mówi pan, że zaszkodził mu Palikot. Ale pan senator sam nie pomógł też sobie w kampanii. Zresztą - była jakaś?
  Zacznę od tego, że - jako obywatel - byłem całą ogólnopolską kampanią europarlamentarną oburzony, ponieważ partie za moje pieniądze zrobiły sobie rozpoznanie przed kolejnymi wyborami. Merytorycznie to był powrót do lat 90., dramat jakiś. A kampania Kutza? Był w niej bardzo pewny siebie, a taka pewność gubi polityków. Pamiętam jego wywiad we "Wprost" sprzed kilku miesięcy, w którym stwierdził, że Jerzy Buzek i Adam Gierek w ogóle nie powinni się o Śląsku wypowiadać. Oni wygrali wybory, Kazimierz Kutz nie.

  Tuż przed głosowaniem napisał na Facebooku, że żałuje startu. A potem faktem stała się jego pierwsza w karierze (!) porażka wyborcza.
  Być może wiedział coś, czego my jeszcze precyzyjnie nie wiedzieliśmy. Może na podstawie wewnątrzpartyjnych sondaży przekonał się, że Europa Plus Twój Ruch nie ma najmniejszych szans na przekroczenie progu wyborczego, a jednocześnie miał świadomość trwonienia swojego kapitału politycznego. Nikt nie odbierze Kutzowi jego zasług we wprowadzaniu Śląska do powszechnej debaty. Szkoda, że jedną nieprzemyślaną decyzją sprawił, że dorobek polityczno-społeczny, jaki zbudował, przepłynął mu między palcami.

  Przede wszystkim to Palikot roztrwonił swój kapitał z ostatnich wyborów parlamentarnych. Być może Kutz po prostu nie uratował przegrywającej drużyny.
  Tak - to przede wszystkim porażka Palikota i Aleksandra Kwaśniewskiego. Ale raz jeszcze podkreślam: Kutz też nie jest bez winy. Godzenie się na bycie częścią antyklerykalno-lewackiego zlepku nie było rozważne.

  Gdy siedem lat temu Kutz ubiegał się o mandat posła, to w dużym okręgu katowickim zdobył ponad 113 tys. głosów. Dziś w całym województwie uzbierał ich 20 tys. Jak to możliwe, że nawet w swoich Szopienicach przegrał z Januszem Korwin-Mikkem?
  Przede wszystkim - tak, trudno w to uwierzyć. Jest takie żydowskie powiedzenie: "Bacz, abyś nie zgłupiał od mądrości swojej". W pewnym momencie Kazimierz Kutz za bardzo zaufał magii swojego nazwiska i nie wziął pod uwagę, że tą magią nie będzie w stanie przykryć złego wizerunku na Śląsku partii, z której startuje. Kutz mógł wcześniej określać się jako ateista, ale gdy związał się z ugrupowaniem ewidentnie wrogim Kościołowi, wielu jego potencjalnych wyborców nie mogło tego zaakceptować.
  Ale nie tłumaczy to, dlaczego jego ziomkowie z Szopienic woleli głosować na Korwin-Mikkego.

  Nie sądzę, by elektorat Kutza przepłynął na Korwin-Mikkego.
  To byłoby ciekawe zjawisko, biorąc pod uwagę, że byli wyborcy Palikota głosowali w niedzielę na Kongres Nowej Prawicy.
  Tak, ale moim zdaniem Kutz wielu swoich wyborców po prostu zniechęcił do głosowania na kogokolwiek. Ci ludzie po prostu zostali w domach.

  Albo zagłosowali na Marka Plurę.
  To był strzał w dziesiątkę śląskiej Platformy. Plura znakomicie wstrzelił się w sytuację z Kutzem, odwołaniem do tożsamości regionalnej… Gdy śląski elektorat poczuł się zdradzony przez swojego lidera, pojawił się ktoś, kto był w stanie przyciągnąć choćby małą jego część. Plura stał się prokuratorem Kutza, sposobem na ukaranie go za związanie się z Paliko-tem. Głosując na Plurę, Ślązacy mówili senatorowi: "My na pana, panie Kazimierzu, zawsze, ale nie z tym szyldem".

  Nie jest też tak, że Plura nie zasłużył na swoje zwycięstwo. Trzeba uczciwie przyznać, że to jeden z bardziej pracowitych, rzetelnych i kompetentnych śląskich parlamentarzystów w tej kadencji Sejmu.
  Moim zdaniem, on by nie został zauważony, gdyby Kutz występował w partii akceptowalnej przez śląskich wyborców. W tej sytuacji Plura wstrzelił się w próżnię, którą należało wypełnić, okazał się sprawnym rozgrywającym. Pamiętajmy, że Platforma wystawiła Plurę jako "zbieracza punktów", takiego, który ma umożliwić wejście do europarlamentu innym, bardziej znanym nazwiskom. To on okazał się jednak czarnym koniem tych wyborów. Inna sprawa, że PO zawsze przed wyborami odwołuje się do interesu regionalnego, mówi o metropolii, tożsamości, a później te obietnice idą w zapomnienie. Mamy jednak kolejne potwierdzenie, że na Śląsku istnieje zapotrzebowanie na tzw. regionalną narrację w polityce.

  Czy to zapotrzebowanie zdoła jeszcze wykorzystać Kazimierz Kutz? Choćby podczas przyszłorocznych wyborów do Senatu?
  Jeśli znów wystartuje jako kandydat niezależny, może, niczym Leszek Miller, wrócić do łask wyborców. Dzisiejszy lider SLD jeszcze kilka lat temu był w politycznym niebycie, dostał miejsce na liście Samoobrony. Kutz musi jednak sam zdecydować, czy dalej chce być politykiem, czy wolałby raczej rolę mentora, któremu pewnie więcej bylibyśmy w stanie wybaczyć. Kutz nadal ma polityczny potencjał i pewnie łatwo uda mu się zmyć z siebie odium współpracy z Palikotem, tak jak Millerowi nie wypomina się kandydowania z Lepperem.

  W ostatnich wyborach senackich w jednomandatowych okręgach partie unikały konfrontacji z Kutzem w Katowicach i swoich mocnych kandydatów wystawiały w innych okręgach, nie chcąc ryzykować porażki z regionalną ikoną. Czy porażka Kutza z Paliko-tem ośmieli za rok inne ugrupowania do odważniejszej rywalizacji z nim?
  Ten wynik w pewnym sensie skruszył wizerunek Kutza jako niemożliwego do pokonania. Jeśli w przyszłym roku senator będzie ubiegał się o reelekcję, partie, takie jak Platforma, będą pewnie chciały znów wykorzystać przeciwko niemu "efekt Plury". Problem w tym, że nie wystarczy godać do wyborców na tydzień przed głosowaniem. Trzeba jeszcze godać tak, by wyborcy uwierzyli.
  Rozmawiał Marcin Zasada

  Dr Marcin Gacek, socjolog polityki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Czołowy komentator polityczny w regionie.

  20 tysięcy głosów Kazimierza Kutza


  Śląski senator nie uratował Twojego Ruchu, który w wyborach do europarlamentu uzyskał zaledwie 3,45 proc. głosów.
  Na Kazimierza Kutza zagłosowało w województwie śląskim niewiele ponad 20 tysięcy osób. Był to dużo słabszy wynik od tego, który osiągnął w ostatnich wyborach sejmowych, gdy zgarnął 113 tysięcy głosów.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kutz u Palikota

   alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Paniie Kutz!Trzeba wiedzieć kiedy odejść, a nie rozpaczliwie chwytać się takiego cymbała jak Palikot.A co do pańskiej wypowiedzi w felietonie przedwyborczym w GW ; "wszędzie nędza" to...rozwiń całość

   Paniie Kutz!Trzeba wiedzieć kiedy odejść, a nie rozpaczliwie chwytać się takiego cymbała jak Palikot.A co do pańskiej wypowiedzi w felietonie przedwyborczym w GW ; "wszędzie nędza" to żałosne.Powiedział to właściciel kilku posiadłości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Parę osób już to tu napisało

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   ale dorzucę swoje trzy grosze.
   Na terenie BB, Zywca czy Cieszyna Plura miał najgorszy wynik na liście PO. Bardzo mnie to oczywiście cieszy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wreszcie utarli nosa temu Butzowi Kucowi

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Wreszcie pan Kutz dostała w pysk od wyborców.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My na Pana panie Kaziu nigdy, boś stary, komuch i mieszkasz w Warszawie.

   AntyBercik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Co tu kryć, Kutz to w regionie jest SPADOCHRONIARZ.

   Zdjęcie autora komentarza
   die Fledermaus

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Zemsta Nietoperza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Plurę wybrał Tusk ,a nie wyborcy. 13 te miejsce na liście wdłg il. głosów i zaledwie 9300

   Radzę zejść z obłoków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   głosów w woj Ślaskim(myląca nazwa). Dwa razy mniej ,niż Kutz i mniej ,niż Migalski-14 300, Adamek ponad 10 000 i Cymański 9600 głosów..,którzy zajęli odpowiednio :10 te,11 te i 12 te miejsca .O...rozwiń całość

   głosów w woj Ślaskim(myląca nazwa). Dwa razy mniej ,niż Kutz i mniej ,niż Migalski-14 300, Adamek ponad 10 000 i Cymański 9600 głosów..,którzy zajęli odpowiednio :10 te,11 te i 12 te miejsca .O jakiej tu może być mowa nawej "Ikonie" śląskości?..Zdaje się,że "śląscy" publicyści ,socjologowie i szlejzerowscy "narodowcy" mają problemy z arytmetyką ....vide wybory chociażby w Rybniku senatora ;zaledwie co 100 ny uprawniony do głosowania pofatygował się do urn wyborczych i zagłosowsał na kandydata RAŚ -nomen omen Polaka!?. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W polityce arytmetyka wynika z układu politycznego i ordynacji wyborczej...

   GoldAdler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Tusk to znakomity strateg w przeciwieństwie do harcowników typu: Kurski,Palikot czy Migalski. Zwycięzca bierze wszystko !!!
   Ile wziął Jerzy Buzek ? Ile Kazimierz Kutz ?
   Ile Piecha ? Ile wziął...rozwiń całość

   Tusk to znakomity strateg w przeciwieństwie do harcowników typu: Kurski,Palikot czy Migalski. Zwycięzca bierze wszystko !!!
   Ile wziął Jerzy Buzek ? Ile Kazimierz Kutz ?
   Ile Piecha ? Ile wziął Korwin ?
   "Złe" towarzystwo od zawsze było wynikiem nieszczęść czy w tym przypadku niepowodzeń : )zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze !

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   a co on by tam robił takich pojemnych pampersów jeszcze nie ma ale kasa pazernemu i obleś***u staruch**i uciekła sprzed nosa!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mikke to prawdziwy reprezentant...

   Bytomiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   Mikke naprawde reprezentuje Polske,
   z jej glupota, zasciankowoscia, anarchia i umilowaniem do brudu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bytomiok

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   przeca te ciarastwo nic inkszego niy zno.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marek Plura zamiast Kazimierza Kutza

   dinks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Zmiana warty. Interesy Ślonzoków w europarlamencie będzie reprezentował Ślonzok Plura.
   Młodszy zastąpił starszego, więc nie ma co biadolić, panie doktorze Gacek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierdzielisz gosciu farmazony !

   politolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   Kolejny baran z tytułem doktorskim który nie potrafi odróżnić tzw "śląskiego" województwa od Śląska. A... socjolog :) Czyli to ten który robił badania młodych Ślązaków w Częstochowie, Jaworznie itd...rozwiń całość

   Kolejny baran z tytułem doktorskim który nie potrafi odróżnić tzw "śląskiego" województwa od Śląska. A... socjolog :) Czyli to ten który robił badania młodych Ślązaków w Częstochowie, Jaworznie itd ? :):):):)
   Jak widać nie potrafi nawet odróżnić okręgu wyborczego w eurowyborach i okręgu wyborczego do parlamentu. Palikot okazał się takim samym durniem wystawiając na 1 w okręgu który składa się w połowie z Małopolski śląską szuję która pluje na Polskę, która ze szczególnym upodobaniem pluje na Zagłębie Dąbrowskie. Ciekawe ile ten osobnik tzw "śląska ikona" zebrał głosów właśnie w Zagłębiu czy Ziemi Częstochowskiej? Kolejne farmazony wykreowane przez media i "fachowców" mówią o wielkiej sile śląskiej narracji :):):):) Ta cała śląska narracja to tylko hałaśliwa zdecydowana mniejszość która jest usilnie lansowana ale realnie jest goowno warta w obliczu zdecydowanej polskiej większości, większości także na górnośląskim fragmencie tego województwa. To jest brutalna prawda, wbrew temu co tu głoszą niektórzy jajogłowi "mondrale" i wbrew nachalnemu lansowaniu "sprawy śląskiej" przez różne DZ i GW itd.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląska narracja ma absolutną większość na forach DZ- na otarcie łez,,,

   NOP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Nie tylko mieszkańcy Częstochowy ,Żywiecczyzny ....nie uważają się za Ślązaków ,ale i większość mieszkańców Górnego Śląska,chyba że w sensie administracyjnym.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ile to głosów dostał ten cały NOP ?

   W.T.C. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Czyżby wasze nacjonalistyczno - bolszewickie pierdzenie nie miało wąchaczy ?

   Zdjęcie autora komentarza
   a mieszkańcy Kędzierzyńszczyzno-Kozielszczyzny to sie chyba uważają

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Opolszczyźniaków

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Takich politologów jak ty za komuny produkowano na kilogramy w WUML-u...

   GoldAdler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Z tą twoja bolszewicką narracją pasujesz między emerytów z PZPR.Skoro nie ma zapotrzebowania na śląskość, to po co prawie 900 tys. ludzi wpisało w ankiecie narodowość śląską ? A do ilu ankieterzy...rozwiń całość

   Z tą twoja bolszewicką narracją pasujesz między emerytów z PZPR.Skoro nie ma zapotrzebowania na śląskość, to po co prawie 900 tys. ludzi wpisało w ankiecie narodowość śląską ? A do ilu ankieterzy nie dotarli ? Hałaśliwe to jest kibolstwo,które w wyborach dostało 1,4 % głosów przy frekwencji ok.23% hehehehehe zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba nie umiesz liczyć?

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   900 tys i tak jest mniej niż 4,5 miliona. Tym bardziej że te wyniki spisu odnoszą się do terytorium całej Polski a samo tzw "śląskie" województwo ma licząc z grubsza te 4,5 mln. Tak wiec w systemie...rozwiń całość

   900 tys i tak jest mniej niż 4,5 miliona. Tym bardziej że te wyniki spisu odnoszą się do terytorium całej Polski a samo tzw "śląskie" województwo ma licząc z grubsza te 4,5 mln. Tak wiec w systemie demokratycznym gdzie liczą się głosy większości zawsze będziecie mieć goowno do powiedzenia! Natomiast jakakolwiek zmiana waszego statusu także zależy od tej większości, od większości którą tu z taką radością opluwacie i którą tu na każdym kroku obrażacie! W przypadku jakiegokolwiek referendów ta opluwana przez was większość da wam po prostu kopa w dupę. Te i inne wybory jasno pokazują jak silna jest "śląska narracja" mimo nachalnej, darmowej wieloletniej promocji w mediach (DZ, GW). Te wszystkie twory, te wszystkie postacie to tylko medialne dzieci tych pisemek i stron internetowych które w realu społecznym i politycznym zderzają się z nagą, brutalną prawdą.
   Rajcujecie się Plurą, że tak się jego śląskość opłacała? Załapał się nie dla tego że Ślązak ale dlatego że znalazł się na liście PO. To cała góra listy dała mu to że ledwie się załapał!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   eurowybory...

   Miszkańcy Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Prawda, nie było już kogo innego, niż ten Plura -wojujący nie wiadomo z czym i przeciwko czemu /chyba z samym sobą/.
   A mieszkańcy Śląska - gdyż mieszkają tu różni ludzie - autochtoni i ci...rozwiń całość

   Prawda, nie było już kogo innego, niż ten Plura -wojujący nie wiadomo z czym i przeciwko czemu /chyba z samym sobą/.
   A mieszkańcy Śląska - gdyż mieszkają tu różni ludzie - autochtoni i ci którzy tu przyjechali także 40, 50 lat temu i tu żyja , mieszkają, tu są ich dzieci i tez już wnuki - powinni rozpocząć wreszcie prace i działania na rzecz tego regionu - o miejsca pracy, o lepsze wykształcenie tutejszej ludności , szczególnie ludzi młodych, o to ,żeby Śląsk był przyjazny dla wszystkich, żeby nie było tu absurdalnych podziałów między ludźmi. Natomiast - co robią ludzie znani w tym regionie, którzy mogliby wiele dla tego regionu zrobić - jak np. Buzek, Kutz i inni - ci ludzie usiłują ściągnąć na Śląsk i Polskę niekorzystne i niszczące sytuacje i decyzje, jak euro, degenerację moralną. Jeszcze inni , jak Gorzelik i jemu podobni - usiłują zrobić ze Śląska i Ślązaków zacofany skansen, gdzie ludzie nie będą mieć pracy i mozliwości poprawy swojego życia, gdyż nie będą mieć solidnego wykształcenia, nie będą znać języków obcych, co gorsza -nawet nie będą znać swojego języka, tylko będą "gaworzyć godką". A co potem ,skoro ci działający na niekorzyść Śląska, będą chcieli Śląsk rzucić na żer obcych mocarzy?! To okropna Przyszłość dla Ślązaków!
   Trzeba mieć nadzieję, że Ślązacy nie stracą do końca rozsądku i nie dadzą się omamić śląskim pseudodziałaczom.

   Ślązacy , walczmy o lepszą przyszłość Śląska - w Polsce -, ale nie walczmy ze sobą i przeciwko sobie! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Miszkancy Slaska

   Bytomiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Powiem krotko - bzdury wypisujesz, jak cala propaganda polacka.

   RAS mowi o autonomii dla wszystkich mieszkancow Slaska, tzn. Slazakow autochtonow, przybyszy polskich, od pokolen zamieszkalych tu...rozwiń całość

   Powiem krotko - bzdury wypisujesz, jak cala propaganda polacka.

   RAS mowi o autonomii dla wszystkich mieszkancow Slaska, tzn. Slazakow autochtonow, przybyszy polskich, od pokolen zamieszkalych tu Niemcow itd.

   Ty, jak widac, nie jestes Slazakiem, bo nie utozsamiasz sie ze Slaskiem,
   jego historia i jego obecnymi problemami, ktorych sedno tkwi w polskim centralizmie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama