Kazimierz Kowalski: Śląsk to kolebka największych głosów

  Kazimierz Kowalski: Śląsk to kolebka największych głosów

  Kazimierz Kowalski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kazimierz Kowalski
  1/2
  przejdź do galerii

  Kazimierz Kowalski ©Lucyna Nenow

  Mówi Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, twórca Polskiej Opery Narodowej i dyrektor artystyczny festiwalu Ave Maria w Czeladzi.
  Muzyka poważna w ostatnich latach ponowie zyskuje uznanie, już nie tylko elit społecznych, ale również zwykłych mieszkańców.
  Podróżując po Polsce z Polską Operą Kameralną, prezentujemy publiczności między innymi "Halkę", "Hrabinę", przedstawiamy również koncerty w "Krainie uśmiechu", czy spotkania z muzyką poważną. Mogę powiedzieć, że koncerty te cieszą się nieprawdopodobnym powodzeniem. To pozwala mi wierzyć w to, że sens zawodu który w sobie noszę, ma racje bytu. Poza tym, jeśli nie będziemy szanować artystów, którzy tworzyli, takich jak np. Wiesław Ochman, Bogdan Paprocki, Bernard Ładysz, jeśli my nie będziemy o nich pamiętać, to już nikt nie będzie o nich pamiętał.
  Rozmawiamy w Czeladzi, w województwie śląskim. Przecież Opera Bytomska, to była kolebka najpiękniejszych, największych głosów w latach powojennych. Tutaj przecież zaczynali Bogdan Paprocki, Andrzej Hiolski , mój profesor Antoni Majak. Ludzie na Śląsku kochają muzykę. Co innego jest w Łodzi, w której się urodziłem. Na Śląsku tradycje są ogromne.

  W ubiegłym roku bardzo odświeżył pan festiwal Ave Maria.
  Wiem, że tradycje festiwalu były inne. Jednak ja mam inną osobowość. Od ponad 20 lat jeżdżę po Polsce i obserwuję. I widzę, to samo co za granicą - rynki małych miasteczek i wielkich miast czasami zapełniają się tłumami widzów. Na specjalnie przygotowanej scenie grają wspaniali muzycy, śpiewają wspaniali soliści, i nie jest to tylko muzyka młodzieżowa, ale również taka, jaką promuję. "Strasznym dworem" Stanisława Moniuszki, otwieraliśmy po 30 latach nieistnienia, rynek starego miasta w Koninie. Były tłumy widzów, a nikt nie wierzył, że taka muzyka może kogoś zainteresować. Oczywiście było jakieś piwko ale później cisza, cisza. Podobnie było w ubiegłym roku w Czeladzi. Przecież widzowie, którzy przybyli na nasze przedstawienie, byli naprawdę zdumieni, że można wystawić operę na rynku. Można. Niekoniecznie muszą być na to jakieś niebotyczne środki finansowe. Jak się chce to wszystko można. Nieskromnie powiem, ja to potrafię robić.

  Czy przygotowaliście państwo jakieś niespodzianki dla widzów.
  Pierwszego dnia zagramy koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II. Jest to drugi w historii Polskiej Opery Kameralnej koncert - pierwszy przedstawiliśmy w Częstochowie. Myślę, że polski repertuar spodoba się publiczności. Na rynku będzie można posłuchać zarówno orkiestry jak i solistów. Dzisiaj wystąpi z nami bardzo utalentowana solistka Teatru Muzycznego z Poznania Anna Lasota, która oprócz wspaniałych pieśni, arii operowych i operetkowych, fantastycznie śpiewa repertuar Anny German. I myślę, że to będzie zaskoczenie dla publiczności. Serial, który mogliśmy oglądać niedawno, jednym przypomniał, a innym po raz pierwszy ukazał, tę wspaniałą polską śpiewaczkę. Artystkę, którą ja w pierwszym programie Polskiego Radia, zawsze prezentowałem słuchaczom. To była moja bardzo dobra znajoma.

  Czym jeszcze nas państwo zaskoczycie?
  Warto zaprosić publiczność do kościoła św. Stanisława w Czeladzi. Tam w niedzielę przedstawimy repertuar maryjny - piękne dzieła, które wyszły spod ręki Gaetano Donizettiego, Franciszka Schuberta czy Wolfganga Amedeusa Mozarta. Wybrałem naprawdę piękny repertuar, nie zabraknie w nim także "Ave Maria". Gorąco zapraszam.

  Rozmawiała Katarzyna Kapusta


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązaka Buzka Z ZAOLZIAŃSKI POPISDUPCZYZNY ZAJYNTY I ZGHOROLIZOWANY PO POLACKU

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A CAŁY ŚLONSK TO LIBER KORYCIORZE POLAKOWSKIE CO ZABIYRAJOM BIYDZIE I DAJOM BOGATYM
   ŚLONSK NAJBARDZI ZNISZCZONY KORYCORZAMI JELIT WARAFASZAFKI 1000000 LUDZI CO NAJMYNI BEZ ROBOTY I KILKADZIESIONT...rozwiń całość

   A CAŁY ŚLONSK TO LIBER KORYCIORZE POLAKOWSKIE CO ZABIYRAJOM BIYDZIE I DAJOM BOGATYM
   ŚLONSK NAJBARDZI ZNISZCZONY KORYCORZAMI JELIT WARAFASZAFKI 1000000 LUDZI CO NAJMYNI BEZ ROBOTY I KILKADZIESIONT KOPALNI HUT I ZAKŁADÓW ZLIKWIDOWANYCH A ŚMIYCH TO PROWOKATOR PO LIYTYCZNY ZA PO PŁLLATOM JELIT PO DŁYCH BO POLACKICH.BALCEREK I BUUZEK LIBERHAMY POLACKIE JELITY KORYTOWE ZA OPŁATOM KAPYTAŁU Z00 I BANKU ŚWzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Następny "geograf" mówi o Śląsku hahaha

   Śmiech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Na śląsku w Częstochowie,na śląsku w Zawierciu,na śląsku w Żywcu ..... reforma edukacji roku 2000 zrobiona przez Ślązaka Buzka który za to i inne "reformy" powinien dawno być sądzony, zrobiła...rozwiń całość

   Na śląsku w Częstochowie,na śląsku w Zawierciu,na śląsku w Żywcu ..... reforma edukacji roku 2000 zrobiona przez Ślązaka Buzka który za to i inne "reformy" powinien dawno być sądzony, zrobiła swoje.Po niedouczonych dziennikarzach inni celebryci też powtarzają głupoty o "Śląsku" od Kłobucka aż po Żywieczwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiepura tez był Ślązakiem!

   ;) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Kowalski zapomniał o Mirku Szołtysku, najzdolniejszym, najsłynniejszym i największym śląskim śpiewaku !!!

   Zdjęcie autora komentarza
   Ślązacy z Czeladzi mają długie tradycje muzyczne

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   :::


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mowa o Operze Bytomskiej

   Uoberkormelowitchzecajtung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   Fyrtek? Już na stanowisku przy klawiaturze? A na mszę rodzina cię nie zabrała?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy raczej operetce ?

   Niezawisimajagazietasosnowickaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a ciebie z pokoju bez klamek puścili ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama